eOstroleka.pl
Polska,

Komputer, czy laptop do pracy?

REKLAMA
zdjecie 1358
REKLAMA

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaki sprzęt będzie najlepszy do Twojej pracy? Komputer, czy może laptop? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników. W tym artykule przybliżymy Ci wady i zalety obu rozwiązań, aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję. Zapraszamy do lektury kolejnych sekcji, które rozwieją Twoje wątpliwości!

Laptopy do pracy - dla ceniących mobilność i niezależność

Do kategorii laptopów zaliczamy dziś różnego rodzaju komputery. Część z nich to podstawowe modele, inne przeznaczone są do zastosowań biznesowych, czy są pełnoprawnymi maszynami gamingowymi. Wszystkie laptopy mają jednak sporo cech wspólnych. Największymi plusami, jednocześnie będącymi wyróżnikami w stosunku do komputerów PC, są kompaktowe rozmiary i mobilność. Notebooki sprawdzają się doskonale, jeśli często pracujesz z różnych miejsc - chcesz zabrać sprzęt z biura do domu, w delegacje, czy choćby usiąść z laptopem w sali konferencyjnej. Bardzo wygodna jest opcja podłączenia laptopa od zasilania - możemy skorzystać z niego w innym pomieszczeniu, na tarasie, balkonie, w pociągu lub nawet w parku. Bateria w nowoczesnym laptopie do pracy spokojnie wytrzyma kilka godzin. Laptop ma wszystko, co potrzebne do korzystania z komputera - wbudowaną klawiaturę i touchpad, głośniki, mikrofon i kamerę internetową.

Laptop do pracy ma jednak również pewne wady. Jego ekran nie jest zbyt duży, a wbudowana klawiatura nie jest tak wygodna, jak taka będąca osobnym akcesorium. To samo możemy zresztą powiedzieć o głośnikach i kamerze w laptopie, czy o wygodzie (a raczej niewygodzie) używania touchpada. Każdy z tych dodatków możemy jednak dość bezproblemowo podłączyć do naszego laptopa. Kolejny minus laptopa to mniejsza wydajność w stosunku z “pecetem”. Smukła i lekka obudowa może się nagrzewać podczas intensywnego korzystania z możliwości sprzętu. Wyższe temperatury oznaczają dyskomfort dla użytkownika, a nawet problemy ze stabilnością i zawieszaniem się. Właściwie nie mamy również możliwości rozbudowy laptopa i usprawnienia go. Te opcje kończą się na możliwości wymiany dysku lub dodaniu pamięci RAM. Żaden z laptopów nie zaoferuje też tylu wejść i przydatnych złącz, co komputer stacjonarny.

zdjecie

Komputery stacjonarne - plusy i minusy PC do pracy

Jeżeli pracujesz tylko z jednego miejsca, mobilność nie jest kluczowa. Komputery stacjonarne będą więc często bardzo dobrym wyborem. W podobnej cenie zwykle otrzymamy zdecydowanie lepszą wydajność. Wpływa na nią między innymi znacznie wydajniejsze chłodzenie (obudowa jest w końcu o wiele bardziej pojemna). Lepsze chłodzenie to też gwarancja naprawdę dobrej stabilności, również przy wykorzystywaniu maksimum wydajności sprzętu. Możemy również w dość szerokim zakresie rozbudowywać swój komputer stacjonarny - wymienić w nim właściwie wszystkie komponenty. Komputer stacjonarny podłączymy też do zewnętrznego monitora, “dużej” klawiatury i wygodnej myszki. Najczęściej uzupełnieniem zestawu są głośniki lub słuchawki - całość sprawia, że praca i zabawa przy użyciu komputera stacjonarnego są naprawdę komfortowe i przyjemne. Większy ekran może również poprawić produktywność w pracy.

Komputery PC również mają jednak pewne wady. Wspomnieliśmy już o tym, że ciężko wyobrazić sobie częste przenoszenie komputera, peryferiów i całego okablowania. Określenie “komputer stacjonarny” jest jak najbardziej zasadne. Tego typu sprzęt komputerowy ma również zauważalnie (nawet kilkukrotnie) większe zapotrzebowanie na prąd. Obecność wielu wentylatorów poprawia chłodzenie naszego sprzętu, powoduje jednak też słyszalny hałas. Laptopy są o wiele cichsze. Są jednak sposoby na ograniczenie tej niedogodności - na przykład montaż lepszych wentylatorów, czy wydajniejszego chłodzenia.

Podsumowanie - jaka decyzja będzie dla Ciebie najlepsza?

Wybierając komputer stacjonarny lub laptop do pracy musisz odpowiedzieć sobie na jedno ważne pytanie. Czy planujesz używać sprzętu w jednym miejscu, czy może wolisz większą mobilność? Nie wszystkie zalety i wady obu rozwiązań są oczywiście istotne dla każdego użytkownika. Część niedogodności możemy też w dość oczywisty sposób wyeliminować. Podłączając do laptopa dodatkowe peryferia (monitor, klawiaturę, głośniki/słuchawki, hub USB z wieloma złączami) zbliżymy wygodę korzystania do komputera stacjonarnego. Z drugiej strony możemy wybrać też komputer stacjonarny typu mini PC - mały, lekki i właściwie bezgłośny (ma podzespoły niemal takie same, jak laptopy).

Podsumowując, ciężko o jednoznaczny werdykt w takim porównaniu. Większa wydajność komputera stacjonarnego będzie odczuwalna jedynie w najbardziej wymagających programach (obróbka CAD, montaż wideo, zastosowania profesjonalne) i nowych grach komputerowych. Jeśli nie planujesz używania sprzętu w ten sposób, prawdopodobnie zakup laptopa do pracy będzie lepszym rozwiązaniem. Warto dokupić do niego dodatkowy monitor i inne przydatne peryferia, które zwiększają praktyczność sprzętu i wygodę korzystania z niego. Dla niektórych dobrym rozwiązaniem może być też po prostu posiadanie i laptopa i komputera stacjonarnego.

arykuł sponsorowany

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7  8 dk9 dk10
dk11  12  13  14  15 dk16  17
dk18  19  20  21 dk22  23 dk24
dk25  26  27  28  29  30  1
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×