Pomimo coraz bardziej zaawansowanych technologii sprzętowych i ich możliwości regulacyjnych, warunkiem efektywności współczesnego rolnictwa jest wciąż sprawna flota maszynowa. Nie inaczej jest w przypadku rozsiewaczy. Dobór urządzenia, które odpowiada wymaganiom poszczególnych upraw, jest ważny, ale nie wystarczający. O skuteczności skądinąd złożonego procesu, jakim jest nawożenie, decyduje również właściwe przygotowanie maszyny: przegląd mechanizmów roboczych, konserwacja komponentów oraz skompletowanie jakościowych części do rozsiewacza. Jak się do tego przygotować?
Wymiana części do rozsiewacza nawozu — podstawa przedsezonowej konserwacji
Ze względu na swoje właściwości chemiczne i fizyczne nawozy — tak organiczne, jak i mineralne — nie pozostają bez wpływu na kondycję zespołów roboczych rozsiewaczy. Nie mniej groźne są warunki atmosferyczne, które mogą przyczyniać się do korozji i osłabienia materiałowego komponentów.
Doświadczenia firmy od lat działającej w branży rolniczej, producenta części do rozsiewacza nawozu Exparto pokazują, że to zaniedbania w zakresie wymiany prewencyjnej są główną przyczyną nieprawidłowego działania maszyny. Nie zawsze jest to przyczyna bezpośrednia, tak jak nie w każdym przypadku doprowadzi do uszkodzenia maszyny. Jednak zazwyczaj to właśnie niesprawne, zużyte elementy prowadzą do rozregulowania elementów odpowiedzialnych za dokładne dawkowanie nawozu.
Utrata tej precyzji ma poważne konsekwencje. Jest ona wręcz niezbędna, aby gleba otrzymała odpowiednią ilość substancji odżywczych. Jakiekolwiek odchylenia w jedną lub drugą stronę stanowią ryzyko, że wzrost rośliny zostanie zakłócony, a nawet zahamowany. To oznacza straty — często większe niż awaria i unieruchomienie maszyny. O ile problemom technicznym ze sprzętem można stosunkowo szybko zaradzić, o tyle skutki nierównomiernego rozprowadzenia nawozu bywają nieodwracalne.
Zapas części rozsiewacza nawozu — jak go skompletować?
Konieczność wymiany zużytych lub uszkodzonych części do rozsiewacza nawozu jest niepodważalna. Z praktycznego punktu widzenia korzystnie więc zawczasu zaopatrzyć się w niezbędne elementy. Mając na względzie także ekonomiczny aspekt eksploatacji maszyny, weź pod uwagę te części rozsiewacza, które zużywają się najszybciej lub często ulegają awariom.
Które to części? Ze względu na specyfikę pracy rozsiewaczy, da się wyodrębnić przynajmniej kilka pozycji, które powinny trafić do magazynu przed rozpoczęciem sezonu. Na liście znajdują się takie części do rozsiewaczy nawozu jak gumowe sprzęgła, sprężyny, niektóre typy przekładni wraz z wałkami, osłony siłowników, koła do rozsiewacza czy łożyska.
Weź jednak pod uwagę, że długość cyklu życia komponentów maszynowych zależy od kombinacji wielu niepowtarzalnych czynników. Intensywność pracy, rodzaj nawozu, a wreszcie marka i model samej maszyny — to wszystko sprawia, że konserwację rozsiewaczy, również stworzenie listy części zamiennych, zawsze trzeba traktować indywidualnie. Zanim uzupełnisz zapasy, zapoznaj się z historią serwisowania urządzenia i sprawdź, które części do rozsiewaczy były wymieniane lub naprawiane najczęściej.
Punktem wspólnym każdej podejmowanej części powinna być jakość wykorzystanych części zamiennych. Upewnij się, że pochodzą od sprawdzonego dostawcy. Tylko wtedy uzyskasz pożądaną niezawodność i wydajność.
Najważniejsze czynności konserwacyjne
Aby zagwarantować optymalne działanie, bezpieczeństwo pracy oraz sprawność rozsiewacza, przed rozpoczęciem sezonu należy wykonać przegląd stanu:
- powłok maszyny, a także jej poszczególnych elementów pod kątem ewentualnych uszkodzeń mechanicznych;
- połączeń śrubowych;
- przekładni, a następnie uzupełnić poziom oleju;
- układu przeniesienia napędu;
- kół jezdnych;
- elementów rozsiewających, a także — jeśli zajdzie taka potrzeba — wyregulować je.
Nie powinno się również zapominać o oczyszczeniu rozsiewacza. Rekomenduje się robić to każdorazowo przed ponownym napełnieniem zbiornika, zwłaszcza jeśli nawozy zawierają siarkę, ale gruntowne czyszczenie przed rozpoczęciem sezonu dodatkowo zwiększy sprawność rozsiewacza.
Takie podejście sprawi, że unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek i drogich błędów. Możesz ich uniknąć niskim kosztem!
Materiał zewnętrzny.