Elektroniczna administracja w urzędach, przygotowanie specjalnych stref gospodarczych, budowa oczyszczalni ścieków i kanalizacji, a także budowa hal sportowych, boisk i modernizacja pływalni zostaną dofinansowane z funduszy unijnych. Wartość wszystkich inwestycji to ponad 76,2 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniesie przeszło 56,3 mln zł. Dzisiaj umowy w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Ludwik Rakowski oraz beneficjenci.
– Niemal każdego dnia podpisywane są kolejne umowy w ramach RPO. Jest to wyraźny dowód na to, że wydawanie funduszy unijnych na Mazowszu znacznie przyspiesza. Teraz najważniejsze jest sprawna i szybka realizacja, a następnie rozliczenie projektu przez beneficjentów – podkreślił marszałek Adam Struzik.
Działanie 1.3. Kompleksowe przygotowanie terenów pod działalność gospodarczą
BIAŁE KRUKI W GMINIE OLSZEWO-BORKI
Gmina Olszewo-Borki położona jest w południowej części powiatu ostrołęckiego, granicząc bezpośrednio z Miastem Ostrołęka. Z myślą o stworzeniu warunków do rozwoju gospodarczego przedsiębiorstw zurbanizowane zostanie 5,77 ha terenu w miejscowościach Nakły i Kruki. W ramach projektu zakupiony zostanie grunt o powierzchni 2,15 ha od prywatnego właściciela, doprowadzona i rozprowadzona sieć wodociągowa o dł. 3,7 km oraz sieć kanalizacyjna o dł. 6,92 km, a także przebudowana przepompownia ścieków wraz z automatyką. Poza tym wybudowane będą drogi wewnętrzne o dł. 1,10 km wraz z ciągami pieszo-rowerowymi, które połączą Białe Kruki z drogą wojewódzką nr 544, a dalej z drogą krajową nr 61. Zapewniona zostanie dostawa gazu i energii elektrycznej (sieć gazowa jest doprowadzona do rejonu Białe Kruki, sieć energetyczna jest na etapie projektowania przez Zakład Energetyczny Warszawa – Teren S.A. Rejon Energetyczny Ostrołęka).
Tytuł projektu: BIAŁE KRUKI – strefa gospodarcza Gminy Olszewo-Borki
Całkowita wartość projektu: 5 830 804,12 zł
Kwota dofinansowania: 4 418 394,01 zł
Beneficjent: Gmina Olszewo-Borki
LEPSZY DOJAZD DO TERENÓW INWESTYCYJNYCH W ŁOCHOWIE
Realizacja projektu ma na celu zapewnienie dojazdu do terenów przemysłowych znajdujących się na terenie powiatu węgrowskiego w gminie Łochów – z drogi krajowej nr 50 Mińsk Mazowiecki – Ciechanów – Ostrów Mazowiecka. Przyczyni się to do stworzenia dogodniejszych warunków dla prowadzenia działalności gospodarczej oraz zwiększenia dostępu komunikacyjnego do tych terenów.
Dojazd będzie możliwy dzięki przebudowie drogi dojazdowej łączącej się z drogą krajową nr 50 i nr 62, wzdłuż której zlokalizowane są tereny przemysłowe. Planowane jest, że do końca 2010 r. przebudowana zostanie ul. Myśliwska w Łochowie będąca częścią drogi powiatowej nr 4201W (36101) na odcinku pomiędzy drogami krajowymi nr 50 i 62 od km 0 + 130 do km 1 + 822,13 (1692,13 mb).
Poza niezbędnymi robotami ziemnymi wykonane zostaną podbudowy z tłucznia na wyprofilowanej istniejącej jezdni gruntowej, ustawione betonowe krawężniki, a także wzmocniona zostanie istniejąca nawierzchnia asfaltowa (warstwa wiążąca). Chodniki ułożone będą z betonowej kostki brukowej, natomiast pobocze utwardzone kruszywem naturalnym. Poza tym wykonane zostanie oznakowanie poziome i pionowe oraz zjazdy z drogi.
Tytuł projektu: Budowa drogi dojazdowej do terenów inwestycyjnych na terenie miasta Łochów
Całkowita wartość projektu: 2 387 408,88 zł
Kwota dofinansowania: 2 029 297,55 zł
Beneficjent: Powiat Węgrowski
SPECJALNA STREFA EKONOMICZNA „STARACHOWICE” W IŁŻY
Projekt dotyczy kompleksowego przygotowania terenów inwestycyjnych Gminy Iłża do prowadzenia działalności gospodarczej. Pierwszy etap – budowa nowej drogi dojazdowej do terenów inwestycyjnych gminy Iłża objętych Specjalną Strefą Ekonomiczną „Starachowice” Podstrefa Iłża, został już zrealizowany. Drugi etap projektu przewiduje uzbrojenie terenu w podstawowe media, tj. wodociąg oraz kanalizację sanitarną. Planowana jest również budowa drogi wewnętrznej.
Tytuł projektu: Budowa drogi dojazdowej, drogi wewnętrznej oraz uzbrojenie terenów należących do Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” Podstrefa Iłża w instalację kanalizacji sanitarnej i wodociągowej
Całkowita wartość projektu: 3 885 220,37 zł
Kwota dofinansowania: 2 796 304,76 zł
Beneficjent: Gmina Iłża
NOWOCZESNE TARGOWISKO MIEJSKIE W GRODZISKU MAZOWIECKIM
Obecnie funkcjonujące targowisko miejskie przy ul. Montwiłła do 2012 r. zmieni swoje oblicze. Jego teren oraz otaczające drogi zostaną zmienione tak, by było to praktyczne i estetyczne miejsce aktywności gospodarczej. Nowy obiekt będzie miał dostateczną ilość stanowisk na placu handlowym, niezbędną komunikację pieszą i kołową oraz dogodny dojazd z każdej części miasta.
Na targowisku powstaną zadaszenia, wybudowane będą droga wewnętrzna oraz ulica dojazdowa (ul. Spokojna). Poza tym planowane jest stworzenie placów manewrowych przy ul. Spokojnej. Wymienione zostaną ogrodzenia obiektu oraz bramy wjazdowe. Teren zostanie też wyposażony w rozbudowaną kanalizację sanitarno-deszczową.
Cała strefa aktywności gospodarczej przy ul. Montwiłła zostanie oświetlona, przy czym poszczególne zespoły oraz stanowiska handlowe świetlne będą miały możliwość indywidualnego włączenia się do zasilania energetycznego w zależności od zgłaszanych potrzeb. Estetykę obiektu wzbogacą projektowane nasadzenia drzew, klombów i krzewów oraz elementy małej architektury (ławki, kosze na śmieci, stojaki na jednoślady, tablice informacyjne, itp.). W sąsiedztwie targowiska planuje się budowę obszernego parkingu dla klientów. Ustawione zostaną także pojemniki umożliwiające segregację śmieci. Atutem targowiska będzie także dodatkowy punkt gastronomiczno-handlowy oraz "Infomat", czyli darmowy i publiczny dostęp do Internetu, punkt z prasą oraz sanitariaty.
Tytuł projektu: Budowa miejskiej strefy aktywności gospodarczej przy ul. Montwiłła rejon ulicy Spokojnej w Grodzisku Mazowieckim
Całkowita wartość projektu: 13 222 421,47 zł
Kwota dofinansowania: 10 112 462,94 zł
Beneficjent: Gmina Grodzisk Mazowiecki
Działanie 2.2. Rozwój e-usług
CIECHANÓW Z BEZPŁATNYM INTERNETEM
W ramach projektu wdrożona zostanie platforma e-usług oraz system „back-office” tzw. Zintegrowany Informatyczny System Zarządzania Miastem (ZISZM). Umożliwi to m.in. składanie wniosków i podań drogą internetową. Rozbudowana zostanie także infrastruktura teleinformatyczna Urzędu m.in. poprzez położenie szkieletowej sieci światłowodowej.
Realizacja projektu wiąże się również z udostępnieniem mieszkańcom Ciechanowa bezpłatnego dostępu do Internetu w trzech lokalizacjach miasta: pl. Jana Pawła II, ul. Warszawska oraz MOSiR (ul. 17 Stycznia).
Tytuł projektu: Budowa i wdrożenie publicznego, interaktywnego systemu usług administracji samorządowej e-Urząd (Etap II)
Całkowity koszt realizacji projektu: 2 972 101,48 zł
Wartość dofinansowania: 2 505 755,22 zł
Beneficjent: Gmina Miejska Ciechanów
URZĄD W DOMU, CZYLI E-ADMINISTRACJA W GRUDUSKU
W ramach projektu powstanie wspólna platforma internetowa, która umożliwi składanie podań i wniosków on-line zarówno do Urzędu Gminy, jak i do podległych mu jednostek: Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Grudusku, Zakładu Komunalnego w Grudusku, Zespołu Placówek Oświatowych w Grudusku, Szkoły Podstawowej w Humięcinie oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Grudusku.
W tym właśnie celu jedno z pomieszczeń w budynku Urzędu Gminy zostanie zaadaptowane na serwerownię. Zakupione będzie niezbędne wyposażenie tj.: szafy rakowe czy panele krosujące oraz urządzenia sieciowe: firewalle, przełączniki sieciowe oraz trzy serwery. Ponadto w budynku Urzędu zmodernizowana zostanie sieć informatyczna LAN. Zakupiony i wdrożony będzie także system umożliwiający obsługę petentów on-line oraz niezbędne oprogramowanie wspomagające pracę Urzędu i podległych jednostek w codziennej obsłudze klientów (back-office). Dodatkowo mieszkańcy gminy przejdą darmowe szkolenia z obsługi komputera oraz wykorzystania systemu obsługi elektronicznej.
Tytuł projektu: E-urząd krokiem w kierunku rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Gminie Grudusk
Całkowity koszt realizacji projektu: 287 993,20 zł
Wartość dofinansowania: 244 794,22 zł
Beneficjent: Gmina Grudusk
URZĄD NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI W POWIECIE SIEDLECKIM
Realizacja projektu umożliwi mieszkańcom i przedsiębiorcom z powiatu siedleckiego załatwianie spraw drogą elektroniczną. W tym celu w Starostwie Powiatowym w Siedlcach i w jego jednostkach organizacyjnych wdrożony zostanie system elektronicznego obiegu dokumentów (EOD) oraz wspólna platforma usług on-line. Udostępnione będą także e-usługi takie jak.: E-formularze, E-informacja o stanie załatwienia sprawy, E-interwencje drogowe, interaktywna mapa powiatu z wyszukiwarką, E-konsultacje społeczne, E-porady konsumenckie oraz giełda ofert kulturalno-społecznych.
W celu usprawnienia przyjmowania i wysyłania dokumentów w formie elektronicznej i umożliwienia interesantom sprawdzenia poprzez Internet stanu realizacji sprawy planowane jest wdrożenie we wszystkich jednostkach systemu elektronicznego obiegu dokumentów i podpisów elektronicznych kwalifikowanych.
Tytuł projektu: Rozwój e-usług w powiecie siedleckim
Całkowity koszt realizacji projektu: 1 140 544,90 zł
Wartość dofinansowania: 969 463,16 zł
Beneficjent: Powiat Siedlecki
SZPITAL W RUDCE Z CYFROWĄ RADIOLOGIĄ
W ramach projektu przeprowadzona zostanie m.in. informatyzacja szpitala na bazie systemu Hipokrates. Ponadto do radiologii wdrożony zostanie system rentgenowski w wersji kasetowej z radiografią cyfrową oraz systemem archiwizacji i redystrybucji obrazów, który będzie zintegrowany ze szpitalnym systemem informacyjnym. System radiografii cyfrowej umożliwi m.in. cyfrową obróbkę i poprawę obrazu, wprowadzanie opisów tekstowych oraz przesyłanie danych obrazowych i tekstowych do centralnego serwera. Wprowadzone zostaną również elementy systemu komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej wraz z przystosowaniem pomieszczenia serwerowni i zakupem centrali telefonicznej. Oprócz tego w szpitalu wymieniony będzie sprzęt komputerowy oraz serwer.
Tytuł projektu: Przyspieszenie rozwoju Mazowsza poprzez informatyzację i ucyfrowienie radiologii w SS ZZOZ w Rudce
Całkowity koszt realizacji projektu: 1 926 929 zł
Wartość dofinansowania: 1 637 889,65 zł
Beneficjent: Samodzielny Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej im. dr Teodora Dunina w Rudce
Działanie 4.1. Gospodarka wodno-ściekowa
KANALIZACJA SANITARNA W GMINIE SŁUPNO
Przedmiotem projektu jest zaprojektowanie i budowa kanalizacji sanitarnej wraz z przepompowniami na terenie Gminy Słupno dla miejscowości: Borowiczki Pieńki, Bielino, Liszyno i Wykowo. Miejscowości te ze względu na walory przyrodnicze i krajobrazowe nazywane są Arkadią Mazowiecką. Dzięki projektowi mieszkańcy oraz turyści będą mogli korzystać z nowoczesnej infrastruktury technicznej. Jednocześnie na obszarze Arkadii Mazowieckiej zdecydowanie poprawi się jakości wód powierzchniowych i podziemnych. Zredukowany zostanie ładunek zanieczyszczeń odprowadzanych bezpośrednio do wód. Zakończenie prac zaplanowano na 2012 r.
Tytuł projektu: Arkadia Mazowiecka – budowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Borowiczki Pieńki, Bielino, Liszyno i Wykowo, gmina Slupno
Całkowity koszt realizacji projektu: 12 709 350 zł
Wartość dofinansowania: 8 854 875 zł
Beneficjent: Gmina Słupno
GMINA STRZEGOWO Z SIECIĄ KANALIZACYJNĄ I WODOCIĄGOWĄ
Projekt ma na celu optymalizację gospodarki wodno-ściekowej w Gminie Strzegowo. Efektem będzie zapewnienie mieszkańcom odpowiedniej jakości i ilości wody pitnej oraz właściwe odprowadzenie ścieków bytowych do gminnej sieci kanalizacji.
Projekt obejmuje m.in. budowę kanalizacji sanitarnej grawitacyjno-tłocznej z przyłączami i przepompowniami rejonowymi w miejscowościach Giżyn, Giżynek, częściowo Unierzyż i Strzegowo, Prusocin, Giełczyn, Giełczynek, Staroguby, Breginie oraz częściowo Rydzyn Włościański, Rydzyn Szlachecki. Kolejny etap prac obejmuje rozbudowę stacji wodociągowej w Pokrytkach i stacji wodociągowej w Unierzyżu oraz wykonanie wodociągu pierścieniowego łączącego istniejące końcówki.
Tytuł projektu: Rozbudowa systemu gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Strzegowo
Całkowity koszt realizacji projektu: 9 546 209,5 zł
Wartość dofinansowania: 6 242 014,04 zł
Beneficjent: Gmina Strzegowo
W BARANOWIE BĘDZIE OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW
Projekt zakłada rozbudowę oczyszczalni ścieków w miejscowości Baranowo i budowę sieci kanalizacji sanitarnej dla miejscowości Baranowo, Orzoł, Budne Sowięta, Czerwińskie, Oborczyska, Czarnotrzew, Lipowy Las, Orzołek. Celem projektu jest przede wszystkim poprawa stanu środowiska naturalnego i ochrona wód powierzchniowych. W wyniku jego realizacji zostanie rozbudowana oczyszczalnia ścieków w Baranowie, umożliwiając tym samym zwiększenie przepustowości do 400m³/dobę (czyli czterokrotnie więcej niż obecnie). Wybudowanych zostanie 33004 m sieci kanalizacyjnej (w tym 32 935 mb sieci ciśnieniowej i 69 mb sieci grawitacyjnej). Do sieci zostanie podłączonych 245 budynków, w których mieszka 2258 osób.
Projekt obejmuje swoim zasięgiem osiem miejscowości znajdujących się w odległości od 3 do 5 km od oczyszczalni ścieków. Do oczyszczalni będą trafiały ścieki z dotychczasowej sieci kanalizacyjnej, z sieci będącej przedmiotem projektu, ścieki zrzucane z wozów asenizacyjnych pochodzące z pozostałych gospodarstw domowych znajdujących się na terenie gminy oraz osady z istniejących i wybudowanych w przyszłości przydomowych oczyszczalni ścieków.
Prace zaplanowano na lata 2009-2010. Inwestycja jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania gminy. Obecny stopień skanalizowania gminy wynosi bowiem zaledwie 17%. Biorąc pod uwagę, że stopień zwodociągowania jest o wiele większy – wynosi bowiem ok. 75%, niezbędna jest niezwłoczna budowa kanalizacji sanitarnej.
tytuł projektu: Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w miejscowości Baranowo i budowa sieci kanalizacji sanitarnej dla msc. Baranowo, Orzoł, Budne-Sowięta, Czerwińskie, Oborczyska, Czarnotrzew, Lipowy Las, Orzołek
Całkowity koszt realizacji projektu: 11 185 100,68 zł
Wartość dofinansowania: 7 564 678,58 zł
Beneficjent: Gmina Baranowo
Działanie 7.2 Infrastruktura służąca edukacji
BARANOWO Z KOMPLEKSEM BOISK SPORTOWYCH
Przy Zespołach Szkół w Baranowie powstanie kompleks dwóch boisk wielofunkcyjnych o sztucznej nawierzchni do gry w piłkę ręczną, tenis ziemny, piłkę siatkową i koszykówkę. Wybudowane zostanie także rolkowisko oraz pełnowymiarowe boisko piłkarskie z nawierzchnią ze sztucznej trawy. Przy boisku powstanie okólna, 4-torowa bieżnia lekkoatletyczna o długości 400 metrów, a także infrastruktura lekkoaatletyczna z wyposażeniem sportowym i nagłośnieniem.
Projekt przewiduje również rozbudowę budynku Zespołu Szkół w Zawadach. Dobudowane zostanie pomieszczenie świetlicy z zapleczem socjalnym i sanitarnym. Dodatkowo zmodernizowane zostaną istniejące pomieszczenia, instalacja elektryczna i centralnego ogrzewania. Zamontowane zostaną kolektory słoneczne i wymienione pokrycie dachowe. Cały obiekt przejdzie także termomodernizację. Przed budynkiem powstaną również nowe miejsca parkingowe.
Tytuł projektu: Podniesienie standardu infrastruktury oświatowej w Gminie Baranowo
Całkowita wartość projektu: 7 680 812,67 zł
Kwota dofinansowania: 6 019 452,89 zł
Beneficjent: Gmina Baranowo
W KOMOROWIE BĘDZIE HALA GIMNASTYCZNA
Dobra wiadomość dla mieszkańców Komorowa i całej gminy Rząśnik. Już w 2012 roku będą oni mogli korzystać z nowoczesnej hali sportowej w Komorowie. Dwukondygnacyjny obiekt wraz z łącznikiem o powierzchni 596,41 m2 powstanie przy Publicznej Szkole Podstawowej w Komorowie. Zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Budynek będzie składał się z sali gimnastycznej i zaplecza socjalnego oddzielonych łącznikiem. W skład zaplecza wchodzić będą: wiatrołap z wyjściem bocznym, siłownia, magazyn materiałów sanitarnych, toaleta dla osób niepełnosprawnych, dwie szatnie – oddzielnie dla dziewcząt i chłopców, obie z natryskami, przedsionkiem i w.c. oraz dwie klatki schodowe prowadzące na piętro. Na piętrze znajdować się będzie pokój nauczycielski, cztery magazyny, w.c. personelu oraz korytarz dzielący część socjalną z pustką nad salą gimnastyczną.
Sala gimnastyczna wyposażona zostanie w drewniane drabinki gimnastyczne, tablice do koszykówki wykonane z laminatu, słupki przyścienne do siatkówki oraz siatkę, siatkę ochronną na okna oraz wyposażenie siłowni.
W budynku oprócz zajęć sportowych będą mogły być organizowane spotkania, imprezy, uroczystości, a także zajęcia rehabilitacyjne.
Tytuł projektu: Budowa Hali Sportowej we wsi Komorowo – nadzieją na wyrównanie szans w dostępie do infrastruktury sportowej między wsią a miastem
Całkowita wartość projektu: 2 257 855,23 zł
Kwota dofinansowania (EFRR i budżet państwa): 1 919 176,95 zł
Beneficjent: Gmina Rząśnik
Działanie 7.3 Infrastruktura służąca pomocy społecznej
DPS „KOMBATANT” Z NOWOCZESNĄ PŁYWALNIĄ
Kryta pływalnia typu rehabilitacyjnego w Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” w Ciechanowie została oddana do użytku w 1998 roku. Jedenaście lat intensywnej eksploatacji sprawiło, że zarówno pływalnia, jak i aparatura ją obsługująca wymagają modernizacji.
Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej zmodernizowana zostanie niecka basenowa i obejście wokół basenu, tzw. „plaża”, a także pomieszczenia natrysków, korytarze między zapleczem sanitarnym, a basenem oraz podbasenie. Wymieniony zostanie również system uzdatniania wody basenowej oraz instalacje wentylacyjna i klimatyzacyjna obsługujące basen i zaplecze.
Kolejne umowy dla regionu ostrołęckiego
Kalendarz imprez
Pn | Wt | Śr | Cz | Pt | So | Nd |
28 | 29 | 30 | 31 | 1 | 2 | 3 |
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 1 |