O tym, że posłowie interesują się budową elektrowni Ostrołęka C - wiadomo nie od dziś. Na biurko wicepremiera Jacka Sasina trafiło kolejne zapytanie, tym razem od posła Tomasza Nowaka, wybranego z list Koalicji Obywatelskiej z okręgu konińskiego. Zadał on cztery pytania.
Szanowny Panie Ministrze,
w kontekście zakupu akcji spółki Energa pojawiają się pytania dotyczące budowy bloku C Elektrowni w Ostrołęce, który miałby spalać 9-11 tysięcy ton węgla na dobę. Energa jest jedną z dwóch spółek, obok Enei, które miały zapewnić finansowanie tej inwestycji. Podczas wywiadu dla Rzeczpospolitej TV zapewniał Pan Minister, że PKN Orlen po możliwym przejęciu akcji Energi będzie kontynuował tę budowę. Jednak zgodnie z oficjalnymi informacjami medialnymi PKN Orlen chce koncentrować się na OZE i źródłach niskoemisyjnych, a strategia spółki nie uwzględnia zaangażowania we wspieranie górnictwa.
Pojawia się wiele spekulacji, że miałaby nastąpić zmiana projektu inwestycyjnego, w którym przerobiony blok będzie zasilany gazem. Powstające w szybkim tempie pylony komunikacyjne kotłowni czy chłodnia kominowa to obiekty zaprojektowane na potrzeby bloku węglowego i zbędne dla jednostek gazowych. Ich dalsza budowa w perspektywie zmiany koncepcji przedsięwzięcia byłaby więc całkowicie nieracjonalna. Już w listopadzie 2019 r. były wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski stwierdził, że jego zdaniem nowy blok węglowy w Ostrołęce nie zostanie zbudowany. Rezygnacja z realizacji inwestycji mogłaby jednak oznaczać dodatkowe zobowiązania, np. kary umowne i potencjalnie inne sankcje, związane z naruszeniem umowy mocowej.
W związku z powyższym zwracam się z następującymi pytaniami:
- Jak wygląda zaangażowanie i wkład finansowy poszczególnych grup i spółek energetycznych w budowę Elektrowni Ostrołęka?
- Jaki wpływ na budowę elektrowni będzie miało wykupienie akcji Energa SA przez PKN Orlen?
- Czym będzie zasilany blok C – węglem, czy gazem?
- Czy w związku z istniejącymi niepewnościami istnieje zagrożenie naruszenia założeń umowy mocowej?
Zapytanie zostało skierowane 21 stycznia br. Minister aktywów państwowych - wicepremier Jacek Sasin - nie udzielił jeszcze odpowiedzi. Do tematu wrócimy.
Wasze opinie
STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.