Już niebawem ruszy kolejna edycja projektu „Wakacje z WOT”. Dla ochotników do 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej chcących wziąć udział w szkoleniu, to odpowiedni moment by zgłosić się do Wojskowych Komend Uzupełnień i rozpocząć procedurę rekrutacyjną.
25 czerwca 5 Mazowiecka Brygada Oborny Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza rozpocznie kolejną edycję projektu „Wakacje w WOT”. Szkolenie podstawowe organizowane w czasie wolnym od nauki jest przeznaczone głównie dla osób młodych, które uczą się lub studiują. Skorzystanie z takiego rozwiązania pozwala bezkolizyjnie odbyć przeszkolenie wojskowe, bez potrzeby rezygnacji z nauki. Forma służby jaką oferują Wojska Obrony Terytorialnej, czyli Terytorialna służba Wojskowa, pozwala na zbalansowanie służby z życiem osobistym i zawodowym.
Poprzednie edycje projektu „Wakacje w WOT” oraz „Ferie z WOT”, pokazały, że szkolenia organizowane w czasie wolnym od nauki, cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród uczniów i studentów, ale także nauczycieli oraz rodziców, którzy korzystają z faktu, że ich pociechy w tym czasie przebywają na koloniach, obozach czy też wakacje spędzają u dziadków. Statystyki potwierdzają, że służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodych osób, co trzeci żołnierz formacji ma mniej niż 25 lat. Ten trend jest jeszcze wyraźniej widoczny w okresie oraz wakacji czy zimowej przerwy w nauce.
Młode osoby wstępując w nasze szeregi mają możliwość rozwijania kompetencji, które zdobywają w szkołach i na uczelniach, a przede wszystkim zdobywania nowych kwalifikacji i umiejętności, które podniosą ich atrakcyjność na rynku pracy.
Dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ochotnicy odbędą podczas wakacji (pierwsze rozpocznie się 25 czerwca, drugie 20 sierpnia) jego zwieńczeniem będzie uroczysta przysięga wojskowa. To jednak dopiero początek drogi. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: na szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych w dni wolne od pracy i nauki, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych.
Wszyscy, którzy chcą wstąpić do WOT powinni zgłosić się do Wojskowych Komend Uzupełnień, wniosek o powołanie do służby można też złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP.