Jak ważny dla sektora e-commerce jest w dzisiejszych czasach magazyn niech świadczą terminy dostaw liczone w godziny, a nie dni. Dostawa na następny dzień stała się standardem, a w niektórych ośrodkach miejskich możliwa jest realizacja zamówienia (złożonego do określonej godziny) tego samego dnia. Jak sprostać rosnącym oczekiwaniom Klientów robiących zakupy poprzez internet? Jednym ze sposobów jest oczywiście cyfryzacja magazyny, głównie poprzez zastosowanie kodów kreskowych. Jak to zrobić? W tym wpisie udzielimy kilku praktycznych wskazówek.
Technologia kodu kreskowego przydatna dla logistyki.
Kody kreskowe są obecne w świecie logistyki już od pół wieku. Początkowo technologia ta wspierała głównie błyskawiczną identyfikację w sektorze handlowym. Dzięki jej zastosowaniu możliwe było określenie z jakim produkcie mamy do czynienia bez zbędnego oczekiwania, co ma niebagatelne znaczenie przy punkcie kasowym. Przez kolejne lata technologia ta rozprzestrzeniała się na kolejne obszary biznesowe, dość szybko docierając do magazynów i logistyki.
Aby w pełni skorzystać z dobrodziejstw kodów kreskowych w magazynie warto zatroszczyć się o wyposażenie centrum dystrybucji w odpowiedni sprzęt, zwany sprzętem do automatycznej identyfikacji. Jakie to urządzenia?
- drukarki etykiet samoprzylepnych
- skanery kodów kreskowych
- komputery mobilne zwane kolektorami danych
Właśnie takie wyposażenie pozwoli na wykorzystanie dobrodziejstw automatycznej identyfikacji towarów, co z kolei pozytywnie wpłynie na efektywność działania Twojej logistyki.
Jak działa system kodów kreskowych w magazynie?
System kodów kreskowych w magazynie to system, który jest nazywany systemem WMS (warehouse management system). Jest to informatyczne narzędzie do zarządzania całością procesów biznesowych związanych z logistyką magazynową. System tego typu obejmuje swoim zasięgiem następujące obszary:
- przyjęcie towaru do magazynu
- składowanie towaru w magazynie
- kompletacja oraz wydanie towaru do Klienta
W ramach wspomnianych operacji system klasy WMS wsparty kodami kreskowymi pozwala na bezbłędne określenie z jakim towarem mamy do czynienia, ale również na
przypisanie towaru do konkretnej lokalizacji w magazynie (jest możliwe dzięki właściwemu oznakowaniu magazynu na przykład poprzez nazwanie każdej lokalizacji regałowej i opatrzenie jej indywidualną etykietą z kodem kreskowym.
Wdrożenie systemu kodów kreskowych w magazynie pozwala na znaczne przyspieszenie pracy, ograniczenie błędów w przygotowaniu przesyłek (co może skutkować błędną wysyłką towaru do Klienta) oraz lepszą obsługę Klienta.
Materiał zewnętrzny.