eOstroleka.pl
Polska,

Kluczowe czynniki przy wyborze uczelni na studia prawnicze: jak znaleźć idealną uczelnię dla Ciebie?

REKLAMA
zdjecie 2460
REKLAMA
zdjecie 2460

W tym roku kończysz szkołę średnią w Ostrołęce? Jeżeli masz ambitny plan, aby w przyszłości pracować jako adwokat, notariusz lub komornik sądowy, musisz wybrać uczelnię oferującą kształcenie na kierunku prawo. Poniżej znajdziesz wskazówki, dzięki którym wybierzesz uczelnię przygotowującą do wykonywania zawodu prawniczego od pierwszego roku.


Studia prawnicze – w trybie stacjonarnym, zaocznym czy może online?


Chociaż w Ostrołęce działa kilka szkół wyższych, to żadna nie zdecydowała się uruchomić kierunku prawo. W praktyce oznacza to, że absolwenci szkół średnich, którzy myślą o karierze prawniczej, muszą ubiegać się o miejsce na uczelniach zlokalizowanych poza miastem. To z kolei pociąga za sobą pytanie o tryb nauki. Co wybrać – studia w trybie stacjonarnym, zaocznym czy może online?


Studia prawnicze w trybie stacjonarnym poza Ostrołęką wiążą się z koniecznością znalezienia mieszkania lub złożenia wniosku o przyznanie pokoju w akademiku. Ponieważ to oznacza spore, dodatkowe koszty, to część przyszłych studentów rozważa studia prawnicze w trybie zaocznym. Wykłady i zajęcia odbywają się wówczas tylko w weekendy, dzięki czemu istnieje możliwość pogodzenia nauki z pracą.


Aktualnie studia stacjonarne i zaoczne nie są już jedynymi opcjami – wiedzę zdobywać można też na odległość, czyli online. Studiowanie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość proponuje Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie. Jak to wygląda w praktyce? Studenci nie muszą dojeżdżać na wykłady – mogą w nich uczestniczyć przez Internet.


zdjecie


Czym się kierować podczas wyboru uczelni?


Być może należysz do grona osób, które doskonale wiedzą, co chcą robić w życiu i do roli adwokata czy notariusza chcesz się przygotować jak najlepiej. W tej sytuacji wybór uczelni jest szczególnie istotny. Na co zwrócić uwagę, przeglądając dostępne oferty? Oto kluczowe kwestie:



  • Program studiów. Nie marnuj czasu – skup się jedynie na przedmiotach, które rzeczywiście przydadzą Ci się w pracy zawodowej. Przykładowo szkoła prawnicza w Warszawie EWSPiA proponuje program studiów bez przedmiotów, które nie są ściśle związane z kierunkiem studiów.

  • Indywidualny Tok Studiów. ITS to sposób, aby na uczelni spędzić dużo mniej czasu – 5-letnie studia można ukończyć w ciągu 3,5 roku. Co to oznacza w praktyce? Edukację (wraz z aplikacją) można zakończyć dużo wcześniej. 

  • Zajęcia tutorskie. Ich celem jest przygotowanie studenta do wykonywania zawodu prawniczego, np. adwokata. Warto sprawdzić, czy wybrana uczelnia oferuje zajęcia tutorskie, a jeżeli tak, to kto je prowadzi. Najlepiej, aby byli to praktycy – osoby, które wykonują jeden z zawodów prawniczych.


zdjecie


Na co jeszcze zwrócić uwagę przed złożeniem dokumentów na wybranej uczelni?


Studia prawnicze wymagają cierpliwości – materiału do opanowania jest sporo. Chcesz rozpocząć naukę tuż po złożeniu dokumentów? Niektóre szkoły, jak wspomniana już EWSPiA w Warszawie, zapewniają studentom dostęp do wykładów – mogą oni się z nimi zapoznać w dowolnym momencie. To jeden z powodów, dla których nie warto pozostawiać formalności na ostatnią minutę – w ten sposób można zdobywać wiedzę niemal od razu.


zdjecie


Myślisz o studiach prawniczych, ale zamiast aplikacji planujesz zrobić doktorat? Wybrana uczelnia powinna wspierać studentów w przygotowaniu się do udziału w konferencjach. Sprawdź, czy otrzymasz pomoc, jeżeli zdecydujesz się wygłosić referat. Przemówienia, zwłaszcza w ramach konferencji z udziałem specjalistów, mogą być źródłem stresu. Właśnie dlatego warto się upewnić, że otrzymasz niezbędne wsparcie.


 


artykuł sponsorowany

Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5  6 dk7
 8  9  10  11 dk12 dk13 dk14
 15  16  17 dk18  19  20  21
 22  23  24  25  26  27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×