Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce przechodzi remont. Rozpoczęto przygotowania do kolejnego jego etapu. Tym razem przeprowadzony zostanie generalny remont więźby dachowej i wymiany blachy na miedzianą w budynku nad kancelariami, zakrystiami i mieszkaniami księży.
- Bardzo prosimy wszystkich wchodzących od strony Dworca PKS, o ostrożność i stosowanie się do komunikatów firmy remontowej - poinformowała parafia.
To nie pierwsze prace remontowe w Klasztorze: niedawno wykonywano remont więźby dachowej i pokrycia nawy głównej oraz naw bocznych. Pierwotne plany parafialne zakładały, że remont ma potrwać do około 2025 roku, a koszt prac remontowych dachu na wszystkich budynkach poklasztornych miał wynieść około trzech milionów złotych. Niewykluczone jednak, że będzie drożej - przez ostatnie trzy lata ceny poszły mocno w górę.
Klasztor w Ostrołęce. Ta świątynia jest wizytówką miasta
Kościół św. Antoniego w Ostrołęce jest jednonawowy i w stylu barokowym na planie krzyża. Zawiera 9 ołtarzy, z czego największy, poświęcony św. Antoniemu, został przeniesiony do jednej ze ścian bocznych na początku XX wieku. Wnętrze zdobi polichromia autorstwa bernardyńskiego zakonnika Walentego Żebrowskiego z lat 1762-1756, przedstawiająca życie i cuda św. Antoniego z Padwy. Z kościołem łączy się klasztor z XVIII wieku, a przed nim znajduje się dziedziniec zwany Kalwarią z krużgankami i stacjami męki Pańskiej. Kościół posiada również rozległe podziemne krypty, w których spoczywają dobroczyńcy klasztoru, szlachta i zakonnicy. Przy północnej ścianie kościoła znajduje się pomnik upamiętniający Czwartaków poległych w bitwie pod Ostrołęką w 1831 roku.