eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Kim są laureaci tegorocznych Kurpików? Poznaj sylwetki zdobywców „kurpiowskiego Oskara” [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 608
fot. eOstrołęka.plfot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

12 osób i instytucji odebrało w tym roku „kurpiowskiego Oskara”. Kim są laureaci tegorocznej edycji nagrody przyznawanej za wybitny wkład w krzewienie kultury naszego regionu? Poznaj sylwetki laureatów gali Kurpiki 2014.

Gala wręczenia Kurpików 2014 odbyła się w miniony poniedziałek, 9 marca w wypełnionej po brzegi sali kinowej Ostrołęckiego Centrum Kultury. Organizatorem i pomysłodawcą uhonorowania statuetką osób i instytucji mających wydatny wkład w krzewienie i promocję kultury i dziedzictwa regionu kurpiowskiego jest Związek Kurpiów. Kapituła nagrody w składzie  Mirosław Grzyb – przewodniczący, Maria Samsel, Iwona Choroszewska-Zyśk, Ewa Krysiak, Jarosław Cholewicki, Witold Kuczyński, Henryk Gadomski postanowiła przyznać „Kurpiki 2014” 12 osobom w 10 kategoriach.

Poniżej prezentujemy sylwetki wszystkich nagrodzonych tzw „kurpiowskimi Oskarami”:

Kategoria: Promowanie regionu
Katarzyna i Seweryn Huzarscy
- mieszkają w Gdyni. Są członkami stowarzyszenia Trójwiejska z Gdańska.  Nawiązali szczególną więź z mieszkańcami Bandyś. Udało im się rozpropagować muzykę kurpiowską i tańce poza Kurpiami – w środowisku nowej fali miłośników muzyki tradycyjnej („in-crudo”), która narodziła się w dużych miastach i działa prężnie w różnych regionach Polski. Tylko w zeszłym roku nasi laureaci zorganizowali między innymi potańcówkę z muzyką kurpiowską w Gdańsku oraz udział w imprezie Jesienne Mazurki w Warszawie. Co roku, od 2011 roku organizują imprezę pod nazwą „Kurpiogranie”, na której odbywają się warsztaty tańca, śpiewu i gry na skrzypcach i harmonii.

Kategoria: Pracodawca
Przedsiębiorstwo Budowy Elektrowni i Przemysłu Beton-Stal Ostrołęka
- zajmuje się budownictwem przemysłowym, inżynieryjnym oraz użyteczności publicznej. Uczestniczy przy prowadzeniu modernizacji i remontów zakładów przemysłowych, w tym elektrowni wykonując głównie roboty konstrukcyjne. W 2004 r. przedsiębiorstwo rozszerzyło działalność o budownictwo mieszkaniowe. Zatrudnia około 200 wykwalifikowanych i sprawdzonych pracowników. Jest przygotowane do prowadzenia wszelkich robót w branży budowlanej. W marcu 2009 roku w Warszawie został przyznany firmie certyfikat "SOLIDNA FIRMA 2008" pod patronatem przedstawicielstwa Komisji Europejskiej.

Kategoria: Muzyka i Taniec
Henryk Ćwintal
- mieszka od ponad 50 lat w Ostrołęce. W latach 1967-1979 był kierownikiem muzycznym Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Kurpie, opracował dla potrzeb Zespołu wiele pieśni kurpiowskich. W latach 1970-1975 zorganizował i prowadził Nauczycielski Zespół Instrumentalno-Wokalny. Zorganizował i przez wiele lat prowadził przy Zespole Szkół nr 2 w Ostrołęce młodzieżową kapelę Kolesie, a także Młodzieżową Orkiestrę Dętą. Był współzałożycielem Ostrołęckiego Towarzystwa Muzycznego im. Grażyny Bacewiczówny i Prezesem tego Towarzystwa. Aktualnie współpracuje aktywnie grając na skrzypcach w kapeli z harmonistą Ryszardem Maniurskim, w zespole akompaniującym Ostrołęckiemu Chórowi Nauczycielskiemu.      

Kategoria: Muzyka i Taniec
Bonifacy Kozłowski
- związany z Puszczą Białą, urodził się w powiecie ciechanowskim. Założyciel, kierownik artystyczny i choreograf wielu zespołów pieśni i tańca, m.in. Białe Kurpie w Obrytem, Karniewiacy czy Puszcza Biała w Pułtusku. Zespoły te występowały na wielu międzynarodowych scenach i były nagradzane licznymi nagrodami. Prowadzi także prace naukowo-badawcze dotyczące folkloru muzycznego i tanecznego oraz zwyczajów i obrzędów regionu Puszczy Białej. Opublikował na ten temat książkę „Folklor muzyczny i taneczny Puszczy Białej”. Za swoje zasługi został m.in. uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.      

Kategoria: Ochrona Dziedzictwa Kulturowego
Edward Koziatek
- jest aktywnie działającym kurpiowskim artystą muzycznym, mieszkającym w Zawadach w gminie Baranowo. Przez ponad 40 lat związany z Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca z Zawad. Współpracownik Zespołu Pieśni i Tańca „Młode Kurpie”. Dorastając w otoczeniu wszechobecnych zwyczajów i tradycji kurpiowskich, nie tylko kształtował swój lokalny patriotyzm, lecz również czerpał z nich inspiracje, które widoczne są na każdym etapie jego pracy artystycznej. Gry na akordeonie i harmonii pedałowej nauczył się od najsławniejszego muzyka ludowego – Józefa Mroza. Artysta jest niezwykle aktywny niemalże na każdym polu, na którym motywem przewodnim jest kultura kurpiowska, przekazuje między innymi swoje umiejętności młodemu pokoleniu na "Ginących zawodach".

Kategoria: Ochrona Dziedzictwa Kulturowego
Kapela Kurpiowska ROK
- związana z Łomżą. Działa od ponad 40 lat. Pielęgnuje i kultywuje regionalną muzykę i pieśni ludowe, rozpowszechnia ją w kraju i poza jego granicami, ukazując w ten sposób piękno kultury naszych przodków, chroniąc ją przed zapomnieniem. Występowała podczas niezliczonych festynów, obchodów, przeglądów i wystaw. Zakorzenia folklor kurpiowski wśród młodych ludzi poprzez audycje. Bierze czynny udział w wielu projektach między innymi „Kurpiowskie ABC – żywe lekcje w bezpośrednim kontakcie z folklorem”. Występując na różnorodnych scenach w Polsce i za granicą prezentując pieśni, muzykę kurpiowską rozpowszechnia i propaguje istotę oraz urok folkloru tego regionu.        

Kategoria: Edukacja regionalna
Tadeusz Żebrowski
- urodził się w Krukach, w gminie Olszewo-Borki. Nauczyciel, geograf, przewodnik. Współzałożyciel Związku Kurpiów i Kurpiowskiej Organizacji Turystycznej. Założyciel Stowarzyszenia Rozwoju Turystyki i Rekreacji. Pilot bądź opiekun młodzieży na wycieczkach i obozach wypoczynkowych w 26 krajach Europy oraz Turcji i Maroku. Autor licznych publikacji i opracowań, m.in. Pierścienia kurpiowskiego, redaktor Wędrowca Nadnarwiańskiego. Uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.    

Kategoria: Twórczość ludowa
Zofia Samul
- mieszka w Dębach w gminie Łyse. Wychowała się w tradycyjnej kurpiowskiej rodzinie. Od mamy Anieli Kobus uczyła się robienia kwiatów, palm, kierców. Pod jej kierunkiem wycinała także wycinanki, lepiła byśki, tworzyła koronki i hafty. Twórczyni wykonuje także wieńce dożynkowe, pisanki i ozdoby bożonarodzeniowe. Swoją wiedzę przekazuje młodym pokoleniom podczas warsztatów w szkołach. Wielokrotnie zajmowała czołowe miejsca w konkursie na Palmę Kurpiowską w Łysych. Utalentowana śpiewaczka i gawędziarka. Bierze udział w licznych festiwalach i przeglądach.

Kategoria: Nauka i pióro
Prof. Henryk Samsonowicz
- urodził się w Warszawie, związany z Puszczą Białą. Pochodzi z rodziny pieczętującej się niegdyś herbem Lis. Jest synem profesora geologii, Jana Samsonowicza i bratem Andrzeja Samsonowicza, porucznika AK, powstańca warszawskiego i żołnierza batalionu „Zośka”. Historyk, mediewista, profesor i rektor Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 1989–1991 minister edukacji narodowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Kawaler Orderu Orła Białego. Opublikował około 800 prac naukowych, głównie z zakresu historii Polski okresu Średniowiecza, w tym 16 książek i podręczników uniwersyteckich. Otrzymał tytuł doctora honoris causa, m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest honorowym obywatelem Sandomierza, Ostrowca Świętokrzyskiego, Pułtuska, a także gminy Kadzidło i gminy Długosiodło.

Kategoria: Talent
Adam Tański
- pochodzi z Kadzidła. Kształcenie muzyczne rozpoczął w wieku 16 lat w Salezjańskim Liceum Muzycznym w Lutomiersku. Jego przedmiotem głównym były organy. W latach 2006 i 2007 został stypendystą Prezesa Rady Ministrów. W roku 2008 ukończył szkołę z wyróżnieniem. W tym samym roku został przyjęty na Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie na specjalności: kompozycje oraz organy. Został stypendystą programu Erasmus. We wrześniu 2013 roku rozpoczął naukę w prestiżowym paryskim konserwatorium w klasie organów wybitnego artysty i pedagoga, tytularnego organisty Katedry Notre-Dame. Jest drugim Polakiem w historii klasy organów tegoż konserwatorium. Koncertuje, komponuje i zdobywa wiele prestiżowych nagród.      

Kategoria: Budzenie tożsamości
Łukasz Gut
- pochodzi z Puszczy Zielonej, a dokładniej z gminy Kadzidło. Pochodzeniem związany z Dylewem, zaś obecnie z Toruniem. Studiował historię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pomimo sporego oddalenia od swoich rodzimych stron udowadnia nieomal codziennie, jak bliska jest mu historia, dziedzictwo i chwila dzisiejsza regionu kurpiowskiego. Twórca niezwykle ciekawej i bogatej strony na Facebooku – Kurpie. Historia. Trwanie. Autor swoją osobowością i zamieszczanymi materiałami przyciąga wiele osób rozproszonych po całym świecie. Strona ma ponad trzy tysiące polubień.

Kategoria: Działalność publiczna
Zespół Szkół Zawodowych nr 1 imienia Józefa Psarskiego w Ostrołęce
- szkoła, której założycielem i fundatorem był doktor Józef Psarski, postać szczególna dla Ostrołęki i Kurpiowszczyzny. Szkoła nazywana jest potocznie „metalówką” od kierunków tu nauczanych, w której kształcono fachowców na potrzeby młodego, dopiero co rozwijającego się po długim okresie rozbiorów polskiego przemysłu maszynowego i zbrojeniowego. Szkoła prowadzi szeroko rozbudowaną działalność publiczną, podkreślającą na każdym kroku związek z „małą ojczyzną”. Aktywnie uczestniczy w wydarzeniach związanych  z Ostrołęką i regionem, jak również podejmuje inicjatywy promujące tradycję, kulturę i piękno Kurpiowszczyzny.

Zapraszamy również do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystej gali, podczas której wręczono Kurpiki 2014.

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×