W naszym cyklu "Kiedyś to było" wracamy do 2003 roku, kiedy to w Polsce trwały protesty przeciwko rządom koalicji SLD-UP-PSL. Sprzeciw społeczny wyrażony został także w wyborach dwa lata później, w których lewica straciła władzę - jak na razie, bezpowrotnie. Zobaczcie zdjęcia z protestu, który odbywał się wówczas w Ostrołęce.
W naszym cyklu "Kiedyś to było" przypomnieliśmy ostatnio, gdzie mieściła się ostrołęcka siedziba Sojuszu Lewicy Demokratycznej. To oczywiście Plac Bema, tuż przy wjeździe na Most Madalińskiego. Wówczas SLD w Ostrołęce działało jeszcze prężnie, miało nawet posła ziemi ostrołęckiej Stanisława Kurpiewskiego. Lata nieudolnych działań szefów lokalnych struktur tego ugrupowania sprawiły jednak, że dziś o SLD w Ostrołęce praktycznie się nie mówi.
Na przełomie 2020 i 2021 roku Ostrołęka żyła Strajkiem Kobiet, który licznie manifestował swój sprzeciw wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Ostatnie dość liczne protesty w Ostrołęce miały miejsce... w 2003 roku.
Wówczas NSZZ Solidarność ogłosił protest przeciwko "antyspołecznej polityce rządu" SLD-UP-PSL. Solidarność domagała się od rządu bezwzględnej ochrony wypłaty wynagrodzeń, skutecznych działań zmierzających do ograniczenia bezrobocia, systemów osłonowych dla osób tracących pracę, w tym zasiłków i świadczeń przedemerytalnych oraz działań zmierzających do wyeliminowania przypadków szykanowania z powodu przynależności związkowej i realizacji postulatów zagrożonych branż i środowiska emerytów i rencistów.
Był też postulat dotyczący mediów publicznych. Związkowcy domagali się debaty na temat postulatów pracowniczych i społecznych z udziałem przedstawicieli Solidarności i innych związków zawodowych.
W Ostrołęce protest był liczny i głośny. 26 listopada 2003 roku manifestacja zebrała się na Placu Bema w Ostrołęce. Zebrani mieli ze sobą transparenty, demonstrując sprzeciw wobec polityki rządu.
Wchodźcie na naszego Facebooka, tam znajdziecie więcej materiałów archiwalnych. Mile widziane również wspomnieniowe komentarze.