Trening motoryczny wpływa na rozwój siły, szybkości i wytrzymałości oraz zmniejsza ryzyko kontuzji. Może być też elementem rehabilitacji, przyspieszając Twój powrót do pełnej sprawności. Dowiedz się, czym dokładnie jest trening motoryczny. Poznaj podstawowe wskazania do treningu przygotowania motorycznego, zanim skorzystasz ze wsparcia doświadczonego trenera personalnego lub fizjoterapeuty.
Co to jest trening motoryczny?
Trening motoryczny stanowi fundament przygotowania fizycznego zawodników wielu dyscyplin sportowych. Jego celem m.in. ogólne podniesienie sprawności fizycznej. Bardzo ważne jest, aby trening motoryczny był dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb i aktualnego poziomu wytrenowania. Wybór ćwiczeń i intensywności wysiłku powinien być też dopasowany do charakteru danej dyscypliny sportowej. Decydując się na trening motoryczny, możesz poprawić sprawność fizyczną i osiągać lepsze wyniki w uprawianej dyscyplinie (bez względu na to, czy trenujesz amatorsko, czy profesjonalnie). Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom możesz zbliżyć się do osiągnięcia szczytowej formy i zminimalizować ryzyko kontuzji. Przykładowo, jeśli biegasz, ale brakuje Ci szybkości i koordynacji, jesteś bardziej podatny na urazy i nie możesz wykorzystać w pełni swojego potencjału w tej dyscyplinie. Trening przygotowania motorycznego może poprawić u Ciebie umiejętności takie, jak np.:
- szybkość,
- zwinność,
- gibkość,
- skoczność,
- wytrzymałość,
- koordynacja ruchowa,
- stabilność.
Pamiętaj, że motorykę można poprawić zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Z treningu motorycznego mogą korzystać osoby w każdym wieku.
Przykładowe ćwiczenia poprawiające zdolności motoryczne
Trening motoryczny może składać się z różnych ćwiczeń, w zależności od jego celu. Oto kilka przykładów aktywności fizycznej:
- przysiady z wyskokiem,
- podciąganie na drążku,
- spacer farmera,
- skakanie na skakance,
- rzut piłką lekarską jednorącz,
- pompki plyometryczne,
- bieg wahadłowy,
- deska przodem i bokiem.
W zależności od Twojego poziomu zaawansowania i założonego celu treningowego, ćwiczenia motoryczne powinny odbywać się 2-4 razy w tygodniu. Pamiętaj, że jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji, najbezpieczniej będzie Ci trenować pod okiem doświadczonych trenerów przygotowania motorycznego.
Wskazania do treningu motorycznego. Jakie korzyści dają ćwiczenia?
Zastanawiasz się, kiedy warto wprowadzić do swojego życia trening motoryczny? Jak już wspomnieliśmy na wstępie, może być on traktowany jako element zapobiegania kontuzjom przeciążeniowym. Wskazaniem do treningu motorycznego jest też chęć poprawy wyników sportowych, co jest szczególnie ważne, jeśli bierzesz udział w zawodach. Kolejną korzyścią treningu motorycznego jest chęć poprawy sprawności ogólnej i ukierunkowanej pod daną dyscyplinę sportową. Kto najczęściej korzysta z ćwiczeń motorycznych? Osoby trenujące:
- sporty walki,
- piłkę nożną,
- siatkówkę,
- koszykówkę,
- tenis,
- dwubój,
- trójbój,
- bieganie,
- pływanie.
Jeśli chcesz poprawić umiejętności motoryczne, zwiększyć rozmiar włókien mięśniowych lub poprawić funkcjonowanie tkanki łącznej, trening motoryczny pomoże Ci osiągnąć te cele. Dzięki ćwiczeniom możesz też wzmocnić i ustabilizować stawy oraz struktury wewnątrzstawowe, zwiększyć wytrzymałość i siłę mięśni. Jak widzisz, trening motoryczny może zdziałać wiele dobrego zarówno w kontekście poprawy Twojego stanu zdrowia, jak i kondycji fizycznej.
artykuł sponsorowany