Nie ma chyba kierowcy, który przed każdym uruchomieniem auta, zagląda pod jego maskę. Nie ma też takiej potrzeby. O tym, że coś złego dzieje się z silnikiem, elektryką lub że brakuje oleju silnikowego, poinformują cię kontrolki na desce rozdzielczej. To dzięki nim to właśnie ty jako kierowca jesteś pierwszym diagnostą auta. Przygotuj się na każdą sytuację – dowiedz się, co oznaczają kontrolki w samochodzie.
Kolor czerwony – STOP! Nie jedź takim samochodem
Czerwona kontrolka na desce rozdzielczej nie oznacza nic dobrego. Wyjątkiem jest m.in. symbol okręgu z literą P w środku. Oznacza on tylko tyle, że kierowca nie odblokował hamulca ręcznego po uruchomieniu samochodu. Czerwoną kontrolkę zobaczysz także wtedy, kiedy nie zapniesz pasów.
W pozostałych przypadkach trzeba jak najszybciej skontaktować się z mechanikiem. Czerwony kolor zawsze powinien niepokoić, gdyż informuje, że któryś z układów lub pewna część odmówiły posłuszeństwa.
- Problemy z akumulatorem
Kontrolka dotycząca akumulatora włącza się zawsze po uruchomieniu silnika. Powinna jednak zgasnąć tuż po rozruchu. Jeżeli tak się nie dzieje, masz problem. Twój akumulator jest rozładowany, zepsuty lub doszło do awarii paska klinowego albo wielorowkowego. Nie ma mowy, aby wyruszyć w trasę z autem w takim stanie.
- Niski poziom oleju
Czerwony dozownik oleju to dla kierowcy znak „STOP”. Jeżeli brakuje go w twoim aucie i mimo tego będziesz kontynuować jazdę, prawdopodobnie zatrzesz silnik. Taki symbol może informować cię także o uszkodzonej pompie oleju, zatkanym smoku olejowym, zużytym filtrze olejowym czy zepsutym czujniku niskiego ciśnienia.
- Przegrzany silnik
Taka kontrolka przedstawia termometr zanurzony w płynie. Jest to informacja o przegrzanym silniku lub zbyt niskim poziomie płynu chłodniczego. Jeżeli nie chcesz jeszcze bardziej pogorszyć stanu samochodu, zatrzymaj się. Gdy auto „ostygnie”, sprawdź poziom płynu chłodniczego.
- Uszkodzona poduszka powietrzna
To symbol człowieka i otwartej poduszki powietrznej na desce rozdzielczej. Nie ma pewności, czy uruchomi się ona, gdyby doszło do wypadku.
- Awaria układu kierowniczego
Kiedy zobaczysz na desce rozdzielczej kierownicę z wykrzyknikiem, rozważ spacer do pracy i zrezygnuj z jazdy samochodem. Jeżeli uszkodzony jest układ kierowniczy, możesz łatwo stracić panowanie nad pojazdem.
- Klocki lub okładziny hamulcowe są zużyte
Nie chcesz zatrzymać się w bagażniku innego kierowcy? Nie jedź autem, jeżeli zauważysz kontrolkę przedstawiającą kółko w przerywanym nawiasie.
Kolor żółty – ZACHOWAJ CZUJNOŚĆ!
Kolor żółty na desce zobaczysz, jadąc na rezerwie paliwa. Taka kontrolka włączy się też, gdy temperatura na zewnątrz będzie wynosić 0 °C i z tego powodu możliwe będzie oblodzenie jezdni (symbolizuje to śnieżynka). Żółty symbol może być także informacją, że o ogrzewanie tylnej szyby jest włączone. Jednak są sytuacje, w których musisz szybko zareagować.
- Zbyt niskie ciśnienie w oponach
To kontrolka przedstawiająca przekrój opony wraz z wykrzyknikiem. Jazda z takim ogumieniem to zła decyzja. Możesz łatwiej wpaść w poślizg i stracić panowanie nad autem. Jeśli włączy się ta kontrolka, szybko udaj się na stację i napompuj opony.
- Popsute świece żarowe
To kontrolka przypominająca spiralę. Zajmij się jak najszybciej wymianą świec, bo w przeciwnym razie już wkrótce będziesz mieć problem z rozruchem silnika.
- Niedziałające oświetlenie
Żarówka z wykrzyknikiem na desce rozdzielczej może oznaczać, że nie działają światła przednie, tylne czy nad tablicą rejestracyjną. W takiej sytuacji nie narażaj na wypadek siebie i innych uczestników ruchu oraz nie ryzykuj mandatem. Po prostu wymień przepaloną żarówkę.
- Uszkodzone wspomaganie parkowania
Litera P z ikoną sygnału to dla ciebie znak, że parkując, musisz zdać się tylko na swoje umiejętności. Dobra informacja jest taka, że system wspomagania wcale nie musi być uszkodzony. Może okazać się, że tworzące go czujniki są jedynie przybrudzone.
Kontrolka EPC – co to takiego?
Kontrolka EPC znajduje się wyłącznie w autach marek należących do grupy VAG – np. Volkswagen, Audi, Skoda. Pojawienie się jej na desce rozdzielczej to komunikat dla kierowcy, że doszło do awarii:
- żarówek świateł STOP;
- czujnika położenia wału;
- czujnika świateł;
- przepustnicy;
- systemu zasilania paliwem.
- układu chłodzenia.
Taki samochód wymaga szybkiej diagnostyki w warsztacie mechanicznym.
Kolor zielony – JEDŹ ŚMIAŁO!
Widzisz tylko ten kolor na desce rozdzielczej w swoim samochodzie? Odetchnij z ulgą. Zielone kontrolki samochodowe pełnią wyłącznie funkcję informacyjną. To dzięki nim wiesz, że:
- światła mijania, drogowe i przeciwmgielne są włączone;
- funkcja tempomatu została aktywowana;
- system wspomagania parkowania jest uruchomiony;
- „miga” prawy lub lewy kierunkowskaz;
- system poduszek powietrznych jest sprawny;
- asystent pokonywania wzniesień został włączony.
Samodzielna, wstępna diagnostyka samochodu jest dziś łatwa jak nigdy. Wystarczy przekręcić kluczyk w stacyjce, a wiadomo, czy autu coś dolega lub czy można bez zmartwień ruszyć w drogę. Zawsze zwracaj uwagę na to, jakie kolory pojawiają się na desce rozdzielczej, a w przypadku czerwonej lub pomarańczowej kontrolki w samochodzie szybko reaguj.
Materiał zewnętrzny.