eOstroleka.pl
Polska,

Kampania wyborcza w "Wiadomościach". ANALIZA

REKLAMA
zdjecie 5382
zdjecie 5382
REKLAMA

Jak media kreują kampanię wyborczą w Polsce? Warto zapoznać się z raportem dotyczącym "Wiadomości" TVP 1. Monitoring „Wiadomości" prowadzony jest przez Towarzystwo Dziennikarskie przy wsparciu Fundacji im. Stefana Batorego. Obserwacja będzie kontynuowana do 25 maja 2019.

W pierwszym tygodniu obserwacji głównego programu informacyjnego TVP (10-16 maja) tematy wyborcze zajmowały w „Wiadomościach" od połowy do ponad 80 proc. czasu. Czas PiS sięgał 75 proc. czasu wszystkich tematów, a materiały go dotyczące były niemal w całości pozytywne (neutralne wynosiły 8 proc., negatywnych w ogóle nie było).

Czas materiałów o Koalicji Europejskiej wynosił od 5 do 31 proc. każdego wydania i były to głównie materiały o wydźwięku negatywnym (przekaz neutralny nie przekraczał 2 proc., pozytywnego w ogóle nie było).

Przekaz „Wiadomości" był całkowicie skupiony na dwóch głównych partiach. Konfederacja (Korwin Braun Liroy Narodowcy) miała w niedzielę, 12 maja 2,4 proc. czasu w całości negatywnego, a Wiosna w piątek, 10 maja 1,2 proc czasu również w całości negatywnego, a 13 maja 0,8 proc. czasu neutralnego i 0,6 proc. czasu negatywnego.

Z  polityków najdłużej i najczęściej pokazywany był w „Wiadomościach" prezes PiS Jarosław Kaczyński: tylko we wtorek, 14 maja nie było go wcale, wcześniej miał od 5 do 201 sekund wypowiedzi w każdym z wydań programu. W poniedziałek, 13 maja pokazywany był w czterech tematach, w tym w relacji z programu TVP2 „Pytania na Śniadanie", w którym gościł przed południem.

Politycy PiS (np. Beata Kempa, Beata Mazurek, Anna Zalewska, Joanna Kopcińska, Beata Szydło, Elżbieta Rafalska) nie byli podpisywani jako kandydaci do PE, ale jako osoby sprawujące funkcje urzędowe. Jako kandydat do PE podpisywany był minister Brudziński. Polityków Koalicji Europejskiej i Kukiz'15 również tak podpisywano.

Materiały relacjonujące konwencje partyjne PiS i Koalicji Europejskiej różniły się diametralnie. Kadry z konwencji PiS pokazywały tłumy witające polityków okrzykami i oklaskami. Przekazywano istotne fragmenty wystąpień ilustrowane grafikami (także ze stron internetowych PiS). Nie analizowano i nie komentowano składanych przez polityków obietnic, nie przypominano ich działań z przeszłości.

Spotkania wyborcze Koalicji Europejskiej pokazywano w ciasnych planach, oklaski bywały wyciszane. Wypowiedzi polityków opozycji były kontrowane komentarzami dziennikarskimi lub wypowiedziami polityków innych partii. Przypominano ich wypowiedzi z przeszłości, często odległej. Podobnie traktowano kandydatów Wiosny i Konfederacji.

„Gośćmi Wiadomości" zapowiadanymi na koniec programu informacyjnego było 12 polityków, wszyscy kandydują do Parlamentu Europejskiego: 7 z PiS, 2 z Nowoczesnej, 2 z Kukiz'15, 1 z PSL. Beata Kempa i Anna Zalewska z PiS poza rozmową w „Gościu" tego samego dnia miały w „Wiadomościach" (13 i 15 maja) obszerne materiały poświęcone ich działalności jako członkiń rządu PiS. Politycy opozycyjni: Paweł Pudłowski z N. (12 maja) i Adam Jarubas z PSL (14 maja) usiłowali mówić o filmie braci Sekielskich, mimo sprzeciwu prowadzącego.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×