W progach ostrołęckiej książnicy gościła pisarka ciesząca się nie tylko niezwykłą popularnością, ale i uznaniem w kraju i na świecie. Zaproszenie przez Miejską Bibliotekę Publiczną do Ostrołęki Joanny Bator okazało się strzałem w dziesiątkę.
Spotkanie autorskie zorganizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem „Kulturalni-Poczytalni” przyciągnęło do MBP w Ostrołęce licznie zgromadzoną publiczność, która przywitała pisarkę aplauzem. W toku niezwykle zajmującego spotkania autorka podzieliła się z czytelnikami arkanami własnego warsztatu pisarskiego, dużo było mowy na temat niezliczonych pokładów empatii odkrywanych w twórczości oraz ich źródeł. Moderująca spotkanie skupiła się na odkrywaniu plejady bohaterów, powołanych do życia w stworzonym przez autorkę literackim świecie. Ostrołęcka publiczność nie zawiodła także w kwestii zadawania autorce pytań. I tak Joannę Bator. m.in. zapytano o nagrodę, którą sobie ceni najbardziej. W tym miejscu usłyszeliśmy opowieść o dość oryginalnej nagrodzie w postaci pobytu w wiosce alpejskiej przez dwa miesiące w każdym roku przyznanej na okres pięciu lat. Spotkanie zwieńczyła niekończąca się kolejka po autograf. Niezwykle empatyczna serdeczna osobowość.
Joanna Bator - kulturoznawczyni i filozofka, dla literatury porzuciła pracę akademicką. Międzynarodowe uznanie przyniosła jej pierwsza powieść „Piaskowa Góra” (2009), a potwierdziła je cała „trylogia wałbrzyska”, do której należy kolejno „Chmurdalia” (2010) i „Ciemno, prawie noc” (2011). Za ostatnią z wymienionych autorka uhonorowana została Literacką Nagrodą Nike. Za całokształt twórczości tłumaczonej na język niemiecki otrzymała Nagrodę Literacką Usdomer, Nagrodę Literacką im. Stefana Heima, Nagrodę Literacką im. Hermana Hessego oraz szwajcarską Nagrodę Literacką Spycher. Jej najnowsza powieść to bestsellerowa saga „Gorzko, gorzko” (2020).
Spotkanie odbyło się 4 lipca 2023 r.