eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Jest porozumienie Energi z Eneą i PGG w sprawie budowy elektrowni C w Ostrołęce

REKLAMA
zdjecie 480
fot. eOstrołęka.plfot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

Energa i Enea zamierzają współpracować przy przygotowaniu, realizacji i eksploatacji nowoczesnego bloku węglowego klasy 1000 mw w elektrowni Ostrołęka. Prezesi zarządów obu spółek podpisali w poniedziałek list intencyjny w tej sprawie.

W celu optymalizacji kosztów eksploatacyjnych elektrowni Energa podpisała także list intencyjny Polską Grupą Górniczą dotyczący długoterminowych dostaw węgla kamiennego.

- Zrobiliśmy kolejny krok zbliżający nas do realizacji inwestycji bardzo istotnej z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Zapewnienie ciągłości i niezawodności zasilania to kluczowe zadanie stojące dziś przed sektorem energetycznym. Nowoczesna elektrownia w Ostrołęce pozwoli je wypełnić. Głównym założeniem tego projektu jest jego realizacja jako rentownej inwestycji. W perspektywie nadchodzącego rynku mocy Ostrołęka C zbuduje wartość dla wszystkich interesariuszy – mówi Dariusz Kaśków, prezes Energa S.A.

Intencją Energi i Enei jest wspólne wypracowanie efektywnego modelu biznesowego, weryfikacja dokumentacji projektowej oraz optymalizacja parametrów technicznych i ekonomicznych Ostrołęki C. Współpraca obejmie także przygotowanie przetargu i wyłonienie generalnego wykonawcy inwestycji.

Energa i Enea są zgodne, że realizacja projektu Ostrołęka C wpłynie korzystnie na bezpieczeństwo energetyczne Polski, będzie spełniała najwyższe standardy środowiskowe oraz zapewni kolejne stabilne wysokosprawne i niskoemisyjne źródło energii w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym.

- Od dłuższego czasu analizujemy możliwości zaangażowania się w projekty o określonym potencjalne w perspektywie średnio i długoterminowej, które służyłyby dalszemu zrównoważonemu rozwojowi aktywów wytwórczo – wydobywczych w GK Enea. Należy do nich projekt budowy wysokosprawnego bloku energetycznego Ostrołęka C, który wpisuje się w ważny proces modernizacji polskiej energetyki z wykorzystaniem jako paliwa polskiego węgla. Przy projekcie Ostrołęka C będziemy mogli skorzystać z naszego doświadczenia zdobytego podczas budowy nowego bloku 1075 MW w Elektrowni Kozienice. Nasze zaangażowanie na tym etapie i podpisanie listu intencyjnego pozwoli na wypracowanie najlepszego dla wszystkich partnerów modelu biznesowego inwestycji – wyjaśnia Mirosław Kowalik, prezes Enei SA.

Energa i Enea przewidują, że budowa Elektrowni Ostrołęka C potrwa około 60 miesięcy, a nakłady na realizację tej inwestycji wyniosą około 5,5-6 mln zł/MW. Obie spółki zakładają, że ustalone w ślad za podpisaniem listu intencyjnego zasady współpracy powinny przyczynić się do podjęcia decyzji o ogłoszeniu przetargu w 2016 roku, z celem ukończenia inwestycji w drugiej połowie 2023 roku.

Spółka celowa, powołana do budowy bloku elektrowni Ostrołęka C, posiada kompletną dokumentację techniczną i decyzje administracyjne umożliwiające publikację ogłoszenia o przetargu. Obecnie trwają analizy ekonomiczne zmierzające do wypracowania efektywnego modelu biznesowego i finansowania tej inwestycji. Głównym założeniem projektu jest jego realizacja jako rentownej inwestycji, która zagwarantuje satysfakcjonującą stopę zwrotu dla akcjonariuszy.

Od momentu podjęcia decyzji o wstrzymaniu budowy elektrowni C w Ostrołęce w 2012 roku, parlamentarzyści z naszego regionu zabiegali o to, by inwestycję wznowić. Jednym z nich był poseł Arkadiusz Czartoryski, który teraz nie kryje zadowolenia z efektu starań.

- Podpisanie listu w sprawie budowy nowej elektrowni przez koncerny Energa, Enea i PGG w obecności Ministra Energii jest dla mnie zwieńczeniem rocznych starań o powrót do tej inwestycji, którą porzucił rząd PO-PSL. To najlepsza informacja dla Ostrołęki od dziesięcioleci - powiedział nam poseł Czartoryski

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×