eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Jasełka w I LO w Ostrołęce: nieszablonowe spojrzenie na bożonarodzeniową historię [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 6076
zdjecie 6076
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Uczniowie i nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego im. generała Józefa Bema w Ostrołęce zaprosili dziś swoich kolegów i koleżanki oraz kadrę pedagogiczną na oryginalne przedstawienie opisujące w nietypowy sposób cud narodzin Mesjasza w stajence Betlejemskiej.

Jasełka to widowisko o Bożym Narodzeniu, wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich. Ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób.

W centrum przedstawienia znajduje się scena żłóbka w Betlejem, w którym Maryja i Józef złożyli nowo narodzonego Jezusa. Wokół żłóbka znajdują się postacie biblijne, takie jak pastuszkowie, aniołowie, trzej królowie i Herod.

Jasełka mogą być wystawiane w różnych formach, od prostych przedstawień kukiełkowych po rozbudowane spektakle z muzyką, tańcem i śpiewem. Często są wystawiane w kościołach, szkołach i przedszkolach w okresie świąt Bożego Narodzenia.

W Polsce jasełka są tradycją bożonarodzeniową od wieków. Pierwsze jasełka w Polsce zostały wystawione w XIV wieku. W XVI wieku jasełka stały się popularne wśród szlachty i mieszczaństwa. W XIX wieku jasełka zaczęto wystawiać w języku polskim.

Obecnie jest to ważna część polskiej kultury bożonarodzeniowej. Są okazją do przypomnienia sobie historii narodzin Jezusa Chrystusa i do celebrowania tego święta.

Uczniowie i nauczyciele z I LO w Ostrołęce przygotowali dziś nieszablonową wersję przedstawienie bożonarodzeniowego. Pojawiły się w nich akcenty współczesne - telewizyjny reportaż z miejsca narodzin Mesjasza, wiele pięknych pastorałek i humorystyczne scenki z kolacji wigilijnej w typowym, wielopokoleniowym domostwie.

Wszystko okraszone zostało ciekawie przygotowaną scenografią i poruszającym repertuarem muzycznym.

Materiał filmowy 1 :
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×