Uczniowie i nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego im. generała Józefa Bema w Ostrołęce zaprosili dziś swoich kolegów i koleżanki oraz kadrę pedagogiczną na oryginalne przedstawienie opisujące w nietypowy sposób cud narodzin Mesjasza w stajence Betlejemskiej.
Jasełka to widowisko o Bożym Narodzeniu, wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich. Ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób.
W centrum przedstawienia znajduje się scena żłóbka w Betlejem, w którym Maryja i Józef złożyli nowo narodzonego Jezusa. Wokół żłóbka znajdują się postacie biblijne, takie jak pastuszkowie, aniołowie, trzej królowie i Herod.
Jasełka mogą być wystawiane w różnych formach, od prostych przedstawień kukiełkowych po rozbudowane spektakle z muzyką, tańcem i śpiewem. Często są wystawiane w kościołach, szkołach i przedszkolach w okresie świąt Bożego Narodzenia.
W Polsce jasełka są tradycją bożonarodzeniową od wieków. Pierwsze jasełka w Polsce zostały wystawione w XIV wieku. W XVI wieku jasełka stały się popularne wśród szlachty i mieszczaństwa. W XIX wieku jasełka zaczęto wystawiać w języku polskim.
Obecnie jest to ważna część polskiej kultury bożonarodzeniowej. Są okazją do przypomnienia sobie historii narodzin Jezusa Chrystusa i do celebrowania tego święta.
Uczniowie i nauczyciele z I LO w Ostrołęce przygotowali dziś nieszablonową wersję przedstawienie bożonarodzeniowego. Pojawiły się w nich akcenty współczesne - telewizyjny reportaż z miejsca narodzin Mesjasza, wiele pięknych pastorałek i humorystyczne scenki z kolacji wigilijnej w typowym, wielopokoleniowym domostwie.
Wszystko okraszone zostało ciekawie przygotowaną scenografią i poruszającym repertuarem muzycznym.