Laserowa korekcja wzroku to zabieg okulistyczny, któremu poddają się Pacjenci z różnymi wadami refrakcji. Wiedz, że rodzaj zastosowanej techniki zabiegowej zależy od Twoich indywidualnych potrzeb oraz aktualnego stanu zdrowia. Chcesz skorzystać z chirurgii refrakcyjnej, ale nie wiesz, z jakich metod korekcji możesz skorzystać? Sprawdź, na czym polega FemtoLASIK, PRK, EBK i Lentivu®. Poznaj charakterystykę każdej z tych procedur, zanim skonsultujesz się ze specjalistą.
Jak działa laserowa korekcja wzroku?
Interesuje Cię laserowa korekcja wzroku w Warszawie, lub innym polskim mieście? Nie wiesz, na czym polega ta metoda i jakie techniki ma do wyboru lekarz? Otóż zabieg laserowej korekcji umożliwia precyzyjne modelowanie powierzchni rogówki tak, aby promienie świetlne wpadające do oczu, skupiały się bezpośrednio na siatkówce. Dla przykładu, jeśli masz nadwzroczność, w trakcie procedury chirurg okulista uwypukla Twoją rogówkę. Jeżeli masz krótkowzroczność – specjalista z kolei spłaszcza Twoją rogówkę. W przypadku zdiagnozowanego astygmatyzmu (niezborności) – lekarz wyrównuje rogówkę, za pomocą lasera excimerowego/femtosekundowego.
Laserowa korekcja wzroku – poznaj FemtoLASIK, PRK, EBK i Lentivu®
Laserowa korekcja wzroku nie wiąże się z hospitalizacją, to zabieg wykonywany w ramach chirurgii jednego dnia. Ile trwa ta procedura okulistyczna? Krótko, bo zwykle około 15-20 minut. Zastanawiasz się, czy korekcja wzroku laserem boli? Wiedz, że nie jest to bolesny zabieg. Przed rozpoczęciem modelowania rogówki oka lekarz zawsze podaje środek znieczulający w postaci kropli do oczu.
Możesz poddać się jednej z kilku metod laserowej korekcji wzroku. Miej jednak świadomość, że nie każda metoda jest dobra dla każdego Pacjenta. Wiele zależy od charakteru Twojej wady refrakcji, stanu zdrowia, wieku i innych czynników. Do metod cechujących się wysokim profilem bezpieczeństwa i skutecznością zaliczamy:
- FemtoLASIK – zabieg ten jest wykonywany u Pacjentów z krótkowzrocznością, nadwzrocznością i astygmatyzmem.do 6 dioptrii.
- Lentivu® (ReLEx™ SMILE) – nowoczesna metoda przeprowadzana za pomocą lasera femtosekundowego. SMILE pozwala lekarzowi skorygować wysoką krótkowzroczność) oraz astygmatyzm krótkowzroczny , poprawiając jakość widzenia Pacjenta.
- PRK – ta metoda zwykle jest wybierana przy korekcji niewielkich wad refrakcji, wiąże się z dłuższym czasem rekonwalescencji.
- EBK – metoda powierzchownej korekcji wykonywana u Pacjentów z wadą wzroku do 3 dioptrii. EBK może być przeprowadzona także w przypadku stwierdzenia cienkiej rogówką. Miej jednak świadomość, że grupa Pacjentów, którzy mogą poddać się EBK jest mocno ograniczona (przeciwwskazaniem są m.in. wysokie wady refrakcji).
Co musisz wiedzieć o rekonwalescencji po laserowej korekcji wad wzroku?
Rekonwalescencja i okres stabilizacji wzroku po laserowej korekcji wzroku mogą przebiegać różnie, w zależności od danego przypadku. Przykładowo, część Pacjentów może doświadczać nieprzyjemnych objawów po zabiegu, a inni nie. Do potencjalnych symptomów, które mogą u Ciebie wystąpić i są zupełnie naturalnym zjawiskiem, zalicza się m.in.:
- światłowstręt,
- pieczenie oczu,
- wahania ostrości widzenia,
- zamglone widzenie,
- zaczerwienienie gałki ocznej,
- silne łzawienie,
- uczucie obecności ciała obcego w oku
- suchość oczu
- poświaty wokół źródeł świateł
Pamiętaj, powyższe symptomy nie są niepokojące i z czasem samoistnie ustąpią, najczęściej w ciągu kilku godzin lub kilku dni od wykonania procedury zabiegowej. Jeśli z kolei dokucza Ci ból oczu i odczuwasz duży dyskomfort, możesz zażyć jeden z ogólnodostępnych środków przeciwbólowych. Jak wygląda kwestia zaleceń pozabiegowych? W ciągu 4 tygodni od wykonania laserowej korekty wzroku nie trenuj intensywnie (wzmożony wysiłek fizyczny jest niewskazany). W trosce o zdrowie gojącego się oka, w okresie rekonwalescencji zrezygnuj z pływania na basenie, sauny oraz solarium. Unikaj też kąpieli słonecznych. W trakcie codziennych zabiegów higienicznych (np. mycia twarzy, kąpieli) chroń oczy przed kontaktem z mydłem. Staraj się nie pocierać oczu dłońmi ani nie zaciskać mocno powiek. Zrezygnuj z make-upu na około 2 tygodnie (kosmetyki kolorowe mogłyby dostać się do gałki ocznej i wywołać podrażnienie). Co jeszcze? Unikaj przebywania w zadymionych i zakurzonych pomieszczeniach przez 4 tygodnie od zabiegu. Pozostałe zalecenia przekaże Ci lekarz.
Źródła:
https://podyplomie.pl/okulistyka/31069,podstawy-laserowej-korekcji-wad-wzroku?srsltid=AfmBOoqwDAVox63fgIyOtqEKaqpHbhIUECYU_M9u-mIVZiiDxuLau5hz
[dostęp: 29.01.2025 r.]
artykuł sponsorowany