eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Jak założyć własną firmę? W Ostrołęce wiedzą to coraz lepiej

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

Jak założyć własną firmę? - to pytanie często pojawia się w głowach wielu z nas. Wśród obaw znajduje się na pewno nadmiar papierkowej roboty. Sprawdziliśmy jak przedsiębiorczy są ostrołęczanie i czy często decydują się na założenie własnej działalności. Wbrew pozorom, nie jest to trudne.

Do Oddziału ZUS w Płocku w II kwartale 2016 roku wpłynęło z CEIDG aż 1812 zgłoszeń osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej. W lipcu dołączyły do nich kolejne 502 podmioty. Tylko na terenie Ostrołęki i przyległych gmin zarejestrowano ich w tym okresie aż 288 w II kwartale i 71 w lipcu.

Najprostszą formą prowadzenia własnej firmy jest jednoosobowa działalność gospodarcza, w której sami jesteśmy zarówno szefem jak i jedynym pracownikiem. Jak założyć i rozpocząć prowadzenie takiej firmy? Pierwszym krokiem powinno być złożenie odpowiedniego wniosku w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (w skrócie CEIDG, znajduje się ona w urzędach miast i urzędach gmin). Informacja o założeniu firmy zostanie automatycznie rozesłana do wymaganych instytucji, także do ZUS – Twoja firma już istnieje.

Co zrobić w ZUS?

Pamiętajmy, że z punktu widzenia ZUS występujesz w dwóch rolach: jako płatnik składek, czyli firma, oraz jako osoba ubezpieczona. Na podstawie Twojego wniosku CEIDG zostało założone nowe konto płatnika składek. Należy teraz jeszcze zgłosić się do ubezpieczeń. Jeśli nie posiadasz innego tytułu do ubezpieczeń, czyli np. nie pracujesz w innej firmie, to obowiązkowe dla Ciebie są ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe. Zawsze opłaca się także składkę na ubezpieczenie zdrowotne, którą ZUS przekazuje bezpośrednio Narodowemu Funduszowi Zdrowia. Dobrowolnie natomiast możesz przystąpić do ubezpieczenia chorobowego – jeśli zachorujesz otrzymasz wtedy z ZUS zasiłek chorobowy. Zgłoszenie należy wykonać za pomocą specjalnego formularza ZUS-ZUA. Masz na to 7 dni. Potem wystarczy tylko w terminie do 10 dnia miesiąca złożyć za poprzedni miesiąc dokument rozliczeniowy ZUS-DRA i pamiętać, aby w tym samym terminie co miesiąc opłacać składki. Jeśli przekazany dokument ZUS-DRA zawiera rozliczenie pełnego miesiąca, to kolejne stworzą się automatycznie i nie musisz ich składać. Pamiętaj, że wszystkie dokumenty możesz przesłać przez Internet za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (więcej na www.pue.zus.pl).

Firma „na próbę”

Prowadzenie firmy może budzić pewne obawy. Duże ryzyko, wysokie koszty, brak gwarancji opłacalności przedsięwzięcia. Istnieje jednak sposób na niedrogie sprawdzenie, czy Twoja działalność ma szansę powodzenia.  Jeśli w ciągu ostatnich 5 lat nie prowadziłeś pozarolniczej działalności oraz nie będziesz wykonywać jej na rzecz byłego pracodawcy, to w pierwszych 2 latach możesz opłacać niższe składki – w sumie 524 zł i 89 gr (w tym składka na ubezpieczenie zdrowotne oraz dobrowolne ubezpieczenie chorobowe). Po 2 latach minimalna wysokość tych samych składek (ale także dodatkowej, opłacanej na Fundusz Pracy) wzrasta do 1121 zł i 52 groszy. Należy jednak pamiętać, że płacenie najniższych składek oznacza otrzymywanie niskich świadczeń – Twoja decyzja ma więc bezpośredni wpływ na Twoją przyszłość.

Więcej informacji znajdziesz na www.ceidg.gov.pl, www.zus.pl oraz pod numerem tel. 22 560 1600. Na stronie ZUS znajdziesz także szczegółowe poradniki dot. zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym i wypełniania dokumentów.

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×