eOstroleka.pl
Region,

Jak uzyskać dofinansowanie na rejestrację znaków towarowych

Oznaczenie ® i ™ - różnice i podobieństwa, a także cenne informacje o dofinansowaniu rejestracji znaku

Realną wartością każdego przedsiębiorstwa, które dość długo działa na rynku i ma do stracenia dobre imię, zaufanie klientów i renomę, jest zastrzeżony znak towarowy. Jest to gwarancja optymalnej ochrony, a jej brak jest w stanie poważnie utrudnić życie przedsiębiorców. Zastrzeżenie znaku sprawia, że firma może oczekiwać podjęcia odpowiednich kroków prawnych, jeśli zostanie naruszony. Sprawdź, jakie korzyści płyną z zastrzeżenia znaku, czym jest oznaczenie ® oraz ™, a także, dlaczego warto postarać się o dofinansowanie na rejestrację znaku — czyli uzyskanie możliwości stosowania ®!

O czym mówi oznaczenie ® i ™?

Oznaczeniem często spotykanym na rynku jest ®. Znak ten można stosować wyłącznie przy zarejestrowanych znakach towarowych. Z tego też powodu przedsiębiorstwo, które bez upoważnienia zdecyduje się na wykorzystywanie oznaczenia ®, będzie musiało liczyć się z zapłatą niemałego odszkodowania. R w kółeczku świadczy o tym, iż konkretne produkty są oryginalne. Zarejestrowany znak towarowy z R jest pod ochroną, która wynika z ustawy o prawie własności przemysłowej. Co ciekawe, ® może zostać umieszczone przy produkcie, ale nie musi. Jest to zależne wyłącznie od konkretnego przedsiębiorcy i jego woli.

Znak ™ - co to? Jest to popularne oznaczenie, które często pojawia się przy rozmaitych produktach. To skrót powstały od angielskiego hasła trademark. Po przetłumaczeniu — znak towarowy. Hasło to zaczerpnięto z amerykańskiego ustawodawstwa, a więcej na ten temat przeczytać można na stronie zastrzezone.pl.

Okazuje się jednak, że oznaczenie ™ nie jest wiążące w żaden sposób, tak jak ®. Przedsiębiorca może go sobie wykorzystać przy nazwie marki bądź produktu, jednak nie jest to gwarancją, iż znak został zarejestrowany. Aby korzystać z tego oznaczenia, nie ma konieczności składania wniosków czy starania się o własność. Oznaczenie ™ jest wyłącznie informacją, iż znak został zajęty przez markę, ale nie obowiązuje w tym przypadku żadna ochrona prawna. By dochodzić swoich praw w przypadku użycia znaczku ™, bazuje się wyłącznie na kodeksie cywilnym, jak i na ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Nie chroni go dodatkowe prawo, jak w przypadku znaku zarejestrowanego. Dlatego dużo lepszym krokiem jest zarejestrowanie znaku towarowego, zamiast używania oznaczenia ™ bez jakiejkolwiek prawnej ochrony.

Korzyści, jakie płyną z zastrzeżenia znaku towarowego

Rejestracja znaku towarowego to liczne udogodnienia, które warto poznać. Przede wszystkim niezarejestrowany znak to łatwy  cel dla nieuczciwej konkurencji. Przedsiębiorstwo posiadające taki niezastrzeżony znak narażone jest na krzywdzące działania ze strony urażonych klientów, niezadowolonych pracowników czy wrogo nastawionego otoczenia.

Jeśli konkretnemu właścicielowi zależeć będzie na firmie, z pewnością powinien pochylić się nad zagadnieniem związanym z zastrzeżeniem znaku. Może się bowiem zdarzyć sytuacja, że ktoś inny zdecyduje się na to szybciej, co będzie jednoznaczne z odebraniem praw do konkretnego znaku wcześniejszemu właścicielowi.

Nie ma obowiązku rejestracji znaku towarowego, ale korzyści skutecznie do tego zachęcają. Zarejestrowany znak to spore pole do popisu, jeśli w przyszłości trzeba będzie walczyć o dobre imię firmy.

Ponadto rejestracja znaku sprawia, że przedsiębiorstwo w oczach klientów i konsumentów wydaje się godne zaufania, dbające o renomę, poważne. Ludzie lubią firmy, które znają swoją wartość.

Dofinansowanie rejestracji znaku — skorzystaj już dzisiaj!

Nie każda firma ma odpowiednie fundusze na to, by zarejestrować znak w kilku klasach bądź kilka znaków w jednej. Z tego powodu ciekawą opcją jest dofinansowanie rejestracji. Można ubiegać się o taką pomoc, rejestrując znak w Polsce, jak i na terenie Unii Europejskiej.

Mikro, małe i średnie firmy bez przeszkód mogą skorzystać z dofinansowania z programu SME FUND. Działał on w roku 2023 i cieszył się sporą popularnością, nic więc dziwnego, że Komisja Europejska zdecydowała się również na pomoc w roki 2024. Zgłaszając się do programu, można odzyskać nawet 75% kosztów wynikających z zastrzeżenia znaku.

Dotacja ta to świetny sposób na oszczędzenie niemałej puli pieniędzy, która w firmach niewielkich lub dopiero rozpoczynających działalność jest bardzo istotna. Z tego właśnie powodu wiele przedsiębiorstw decyduje się na skorzystanie z dofinansowania. Jak się okazuje, można otrzymać nawet 705 PLN, rejestrując znak w Polsce w jednej klasie towarowej, 637 EUR rejestrując znak w UE w jednej klasie towarowej, czy 1000 EUR rejestrując dwa znaki w UE w jednej klasie towarowej.

Artykuł sponsorowany. 

Kalendarz imprez
wrzesień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  31 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
 16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22
dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29
dk30  1  2  3  4  5  6
×