eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Jak traktować pacjentkę po stracie ciąży – pierwszy taki poradnik w Polsce [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 480
fot. eOstrołęka.plfot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

W ostrołęckim szpitalu zaprezentowano dziś przygotowane przez zespół specjalistów rekomendacje dla personelu medycznego jak postępować z pacjentką po utracie ciąży. Z dokumentem zapoznał m.in. wojewoda mazowiecki, Jacek Kozłowski.

Powołany w ubiegłym roku przez wojewodę mazowieckiego zespół specjalistów przygotował rekomendacje dla szpitali funkcjonujących na terenie Mazowsze zawierające zalecenia jak traktować pacjentkę po stracie ciąży. To pierwszy tego typu „poradnik” w Polsce skierowany zarówno do szpitalnego personelu jak i pacjentek i ich rodzin. Prezentacja dokumentu zatytułowanego „Niekorzystne zakończenie ciąży” odbyła się dziś w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce.

- Dokument ten składa się z dwóch części. Jedna przeznaczona jest dla pacjentek, druga zaś dla personelu szpitalnego. Postanowiliśmy upowszechnić doświadczenia i dobre praktyki już stosowane przez niektóre mazowieckie placówki w tak trudnych sytuacjach. Rekomendacje są podstawą do wypracowania przez każdy szpital odpowiedniego modelu postępowania. Skierowane są do personelu oddziałów położniczo-ginekologicznych. Bardzo ważne są ich kompetencje oraz wiedza jak właściwie, ze zrozumieniem i poszanowaniem praw, przekazać podstawowe informacje pacjentce, której stan po stracie dziecka bywa bardzo ciężki. Pomagają zapewnić należyte wsparcie jej i jej bliskim.

Zespół opracowujący rekomendacje został powołany przez wojewodę mazowieckiego, Jacka Kozłowskiego. W jego skład weszli konsultanci wojewódzcy w dziedzinach perinatologii (prof. dr hab. Krzysztof Czajkowski) oraz położnictwa i ginekologii (dr hab. Bronisława Pietrzak), psycholog, ksiądz, a także przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Rekomendacje mają służyć zapewnieniu kobietom, które tego chcą, godnego pożegnania się z dzieckiem i zachowania po nim pamiątek. Nie mają natomiast na celu narzucania pacjentkom konkretnych zachowań czy procedur. Załączona ankieta ma pomóc wysondować, czy kobieta potrzebuje wsparcia i czy chce w ogóle rozmawiać o tym, co ją spotkało. Dokument zawiera również pakiet podstawowych informacji m.in. dotyczących urlopu macierzyńskiego, zasiłku macierzyńskiego i ewentualnie pogrzebowego. Zwraca też uwagę na zaproponowanie pomocy psychologicznej pacjentce i ojcu dziecka.

Z rekomendacjami zapoznali się już dyrektorzy i ordynatorzy z mazowieckich szpitali, a dziś podczas seminarium w ostrołęckim szpitalu porady zawarte w tym innowacyjnym dokumencie poznali także lekarze, pielęgniarki i położne.

Pierwsza ocena funkcjonowania zaleceń, wraz z naniesieniem uwag osób je stosujących w szpitalnej praktyce, dokonana będzie po 6 miesiącach. W dokumencie znajduje się ankieta ewaluacyjna, zachęcająca personel medyczny do zgłaszania uwag i obserwacji z praktyki.

Materiał filmowy 1 :
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×