eOstroleka.pl
Region,

Jak prawidłowo prowadzić księgowość spółki cywilnej?

Spółka cywilna to bez wątpienia jedna z najczęściej wybieranych form prowadzenia działalności. Przede wszystkim wyróżnia się dwie formy księgowości, ale to nie wszystko, co musisz nie wiedzieć. Zapoznaj się z naszymi poradami dotyczącymi prawidłowo prowadzonej księgowości w spółce cywilnej.

Dwie formy prowadzenia księgowości: uproszczona i pełna księgowość

Księgowość spółki cywilnej może być prowadzona na dwa sposoby. Wybór formy zależy od wysokości przychodów spółki:

●     Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów (PKPiR). Odpowiednia dla większości spółek cywilnych, których przychody netto nie przekroczyły 2 mln euro (przeliczane na PLN według kursu średniego NBP na dzień 1 października poprzedniego roku). Odpowiednia dla mniejszych podmiotów, które nie potrzebują szczegółowych analiz swoich przychodów. Jakie informacje można tu znaleźć? To suma osiąganych w ramach spółki cywilnej przychodów, koszty dotyczących podmiotu, jak również należny podatek.

●     Pełna księgowość jest obowiązkowa, gdy przychody netto przekraczają wyżej wspomniany limit lub jeśli spółka zdecyduje się na pełną księgowość dobrowolnie. Wymagania prawne dotyczące pełnej księgowości zakładają: utworzenie Zakładowego Planu Kont, ewidencjonowanie dokumentów księgowych, prowadzenie ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, prowadzenie ewidencji podatku VAT, obliczanie i uiszczanie zobowiązań z tytułów podatków, sporządzenie sprawozdań do instytucji (GUS czy NBP).

Jakie obowiązki rejestracyjne należą do spółki?

Spółka musi posiadać numer identyfikacji podatkowej (NIP) oraz numer REGON, nadany przez GUS. Co więcej, jeśli spółka osiąga obrót przekraczający 200 tys. zł rocznie (lub świadczy usługi/handluje produktami objętymi VAT), konieczna jest rejestracja jako podatnik VAT.

Jakie podatki i składki dotyczą spółki cywilnej?

Podatek dochodowy jest rozliczany przez wspólników indywidualnie. Spółka składa deklaracje VAT-7 (miesięcznie) lub VAT-7K (kwartalnie). Ponadto każdy wspólnik samodzielnie opłaca składki ZUS. Wysokość składek zależy od rodzaju działalności i ulgi (np. preferencyjne składki przez pierwsze 2 lata działalności).

Obowiązki sprawozdawcze spółki cywilnej

W przypadku pełnej księgowości i pełnych ksiąg rachunkowych należy przygotować sprawozdanie finansowe (bilans, rachunek zysków i strat, informacja dodatkowa).

Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów nie wymaga składania sprawozdań finansowych, za to należy prowadzić ewidencję VAT oraz środki trwałe i wyposażenie. Wśród ewidencji dodatkowych wymienia się środki trwałe i amortyzacji, ewidencję przebiegu pojazdów, oczywiście jeśli w spółce korzystacie z prywatnych samochodów do celów firmowych. Mienia o wartości powyżej 1 500 zł dotyczy ewidencja wyposażenia. Najważniejsze terminy dla spółki cywilnej? Zaliczki na podatek dochodowy (PIT) opłaca się 20 dnia każdego miesiąca lub kwartalnie. Do 25 dnia miesiąca za poprzedni okres rozliczeniowy opłaca się VAT. Do 10 dnia miesiąca (osoby fizyczne) lub 15 dnia (firmy zatrudniające pracowników opłaca się ZUS.

Artykuł sponsorowany.

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×