Wielu miłośników jarzyn uważa, że łatwa w przygotowaniu pomidorowa należy do najsmaczniejszych i najchętniej spożywanych zup. Jej wyjątkowa moc tkwi nie tylko w dobrej jakości składnikach, ale również w odpowiednim zbalansowaniu smaku warzyw, bulionu oraz takich dodatków, jak makaron czy ryż. Jak podkręcić smak zupy pomidorowej i którą wersję warto przyrządzić? Sprawdzamy!
Liczą się dobre składniki!
Podstawą pysznej zupy pomidorowej są dobrze dobrane składniki o wysokiej jakości. Bulion, warzywa, przecier oraz przyprawy złączone w jedną całość sprawiają, że gotowa potrawa wyróżnia się zachwycającym smakiem oraz unikalnym aromatem dojrzałych pomidorów, uważanych przez wielu za najcenniejsze warzywa lata.
Na jakie składniki warto postawić podczas gotowania pomidorówki?
- Bulion – aromatyczny, pełen warzyw i przypraw wywar to podstawa wielu smacznych zup, w tym pomidorówki. Każda pani domu przygotowuje pomidorową na własnej bazie, ale najczęściej w grę wchodzi niewielka ilość rosołu, np. drobiowego lub wołowego, ewentualnie bulion warzywny pozostały np. z poprzedniego obiadu.
- Świeża włoszczyzna – jeśli zupa ma być przygotowana od początku, wówczas podstawą bulionu jest kawałek mięsa i dobra włoszczyzna, która swoim charakterystycznym smakiem podkreśli walory potrawy. Korzeń marchewki, pietruszki, selera oraz kawałek pora i pachnącej latem natki sprawią, że pomidorowa będzie miała bardziej złożony smak i głębszy aromat.
- Przecier lub koncentrat – niemal każdy ma swój własny sprawdzony sposób na udaną zupę. Najważniejszym składnikiem są oczywiście pomidory, które ostatecznie decydują o smaku i gęstości całego dania. Najczęściej do pomidorówki dodaje się koncentrat lub passatę choć przecież nie brakuje również przepisów, w których używane są mocno dojrzałe warzywa pokrojone w drobną kostkę.
- Dodatki – jak pomidorowa, to z ryżem lub makaronem, dzięki którym zamieni się w bardziej gęste, treściwe danie. Miłośnicy warzyw chętnie dodają do potrawy również ziemniaki lub pokrojone w paski warzywa, a zwolennicy kremów podkreślają aksamitną konsystencję pomidorówki prażonymi pestkami, tartym serem, siekanymi ziołami lub porcją chrupiących grzanek.
- Śmietana – zupa pomidorowa ma lekko słodkawy smak, więc do jej zagęszczenia można dodać odrobinę zwykłego mleka, śmietany lub kremówki. Tym składnikiem najczęściej uzupełnia się potrawę tuż przed ściągnięciem z ognia.
Jak podkręcić smak pomidorowej? Przyprawy i dodatki
Dobra pomidorowa jest aromatyczna, gęsta i pełna ulubionych dodatków. O jej smaku decydują zgrane składniki oraz przyprawy podkreślające charakter zupy. Jeśli stawiacie na gęsty krem z dodatkiem pieczonej papryki, możecie przed podaniem dodać niewielkie kulki mozzarelli, płatki sera lub wybraną zieleninę. W przypadku popularnej pomidorowej z makaronem czy ryżem, danie wystarczy uszlachetnić kawałkami mięsa z wywaru, plasterkami gotowanej marchewki oraz dobrze umytą i drobno siekaną natką pietruszki, ewentualnie koprem. Z przypraw warto dodać szczyptę ostrej papryki lub mielony pieprz, który dobrze połączy wszystkie smaki w jedną, spójną całość.
Który makaron do pomidorowej?
Zupa pomidorowa smakuje świetnie z wieloma dodatkami. Najpopularniejszy jest ryż oraz makaron dorzucany do wywaru w trakcie gotowania, dzięki czemu podczas pęcznienia nabiera smaku wszystkich jarzyn i przypraw znajdujących się w garnku. Jaki makaron najczęściej jest wybierany do zupy pomidorowej? W tym daniu doskonale się sprawdzą zarówno drobne gwiazdki czy kółeczka, jak i nieco grubsze wstążeczki, pozwijane świderki, pasiaste kolanka i ozdobne muszelki. Wyśmienitym dodatkiem do zupy pomidorowej są proste kluski przygotowywane ręcznie ze zwykłego ciasta makaronowego, krojonego w średniej grubości paski.
Pomidorową można przygotować na wiele fascynujących rodzajów, a serwując ją w wyszukany sposób, zamienić zwykłą zupę w wyjątkowe, pełne wyrazu danie. Poznajcie najciekawsze sposoby podania zupy pomidorowej na Przepisy.pl. Smacznego!
artykuł sponsorowany