eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Inwestycje w Stora Enso: Zwiększona produkcja i mniejszy smród? [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 480
Tomasz Żebrowski, prezes Stora Enso Poland, fot. eOstrołęka.plTomasz Żebrowski, prezes Stora Enso Poland, fot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

Stora Enso planuje rozbudowę zakładu i zwiększenie produkcji. Nowe inwestycje obejmą także niwelację uciążliwych zapachów towarzyszących produkcji celulozy.

We wtorek, 28 czerwca w ostrołęckich zakładach Story Enso odbyło się doroczne spotkanie informacyjne z przedstawicielami lokalnej społeczności. Władze spółki przedstawiły najistotniejsze sprawy dotyczące zakładu, zrealizowanych zadań, planach na przyszłość i najbliższych inwestycjach. Podczas spotkania omówiono dotychczasową współpracę z lokalną społecznością, samorządem i różnego rodzaju instytucjami.

- To co naprawdę cenimy, to możliwość dialogu z lokalną społecznością. To jest coś z czego staramy się czerpać jak najwięcej. To było nasze trzecie już spotkanie w takiej formule i myślę, że każde z nich było dla nas bardzo owocne. Podzieliliśmy się najnowszymi informacjami, czym nasza firma żyje, co się w naszej firmie dzieje. Była to też okazja podziękowania za współpracę osobom z którymi współpracujemy na co dzień i które pomagają nam realizować tę naszą wartość przyświecającą naszej firmie, jaką jest właśnie współpraca z lokalną społecznością – powiedział nam Tomasz Żebrowski, prezes zarządu Stora Enso Poland.

Jednym z ważniejszych tematów poruszonych podczas spotkania były planowane inwestycje. Przypomnijmy, że Stora Enso zamierza znacząco rozbudować swój zakład i zwiększyć produkcję. Obecnie prowadzone jest studium wykonalności, którego celem jest zwiększenie produkcji papieru o pół miliona ton rocznie. Audyt prowadzony przez niezależną firmę oszacuje rentowność ewentualnej rozbudowy. Jeśli inwestycja zostanie zatwierdzona, w zakład w Ostrołęce zostanie wpompowane około 350 – 400 milionów euro.

Stora Enso zapowiada także kontynuację programu redukcji związków złowonnych z obszaru zakładu w Ostrołęce. W dużym skrócie oznacza to, że firma chce zminimalizować smród towarzyszący niektórym procesom produkcyjnym. W ubiegłym roku prowadzono badania mające na celu analizę źródeł nieprzyjemnych „aromatów”, ich identyfikację i ilość oraz wyznaczenie potencjalnego zasięgu tych związków. Po analizie wyników badań planowane jest m.in. podjęcie działań mających na celu ograniczenie uciążliwych zapachów poprzez zastosowanie różnego rodzaju filtrów, „niwelatorów”, czy specjalnych barier uniemożliwiających wydostawanie się tych związków poza wyznaczony obszar.

- To jest problem, który znamy. Wiemy, że ta uciążliwość dla mieszkańców jest. Przedstawiliśmy dziś bardzo już zaawansowane plany inwestycyjne i plany redukcji tych zapachów. Jest to temat bardzo złożony, tu nie ma rozwiązań, które są dostępne na półce. Metody niwelacji tych zapachów wypracowuje się bardzo często przez eksperymenty, poprzez budowanie szytych na miarę rozwiązań. Szereg działań już zastosowaliśmy, wiele rzeczy zamierzamy zrobić. Myślę, że ta uciążliwość będzie się w najbliższym czasie zmniejszała, aczkolwiek musimy to sobie jasno powiedzieć, że wyeliminować się jej całkowicie nie da – mówił prezes Żebrowski.

Wdrażanie rozwiązań mających na celu niwelację nieprzyjemnych zapachów pochodzących ze Story Enso planowane jest na przełomie 2017 i 2018 roku.


Materiał filmowy 1 :
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×