Czym różni się inwestycja w lokal usługowy od mieszkalnego? Który biznes przyniesie większe zyski? Zapraszamy do artykułu.
Inwestycje w nieruchomości od dłuższego czasu cieszą się ogromnym powodzeniem. Co więcej, decyzje takie uznawane są za jedne z najbezpieczniejszych form lokaty własnego kapitału przez inwestorów. Czym różni się inwestycja w lokal usługowy od mieszkalnego? Który biznes przyniesie większe zyski? Zapraszamy do artykułu.
Zakup mieszkania pod wynajem nie jest jedyną możliwością inwestowania w nieruchomości. Obecnie obiektem zainteresowania potencjalnych inwestorów jest również lokowanie kapitału w lokale użytkowe przeznaczone na wynajem. Nie ulega wątpliwości, że zarówno jedna, jak i druga decyzja zwykle wiąże się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Należy więc dokładnie przemyśleć wszystkie za i przeciw.
Lokale użytkowe a długoterminowy wynajem
Przed wyborem lokalu użytkowego na wynajem należy dokładnie przemyśleć rodzaj działalności, która miałaby mieć w nim miejsce. Zupełnie inna przestrzeń potrzebna będzie do stworzenia przytulnej kawiarni, a inna popularnego salonu fryzjerskiego, który każdego dnia odwiedzać będą dziesiątki osób. Kolejnym ważnym aspektem wartym rozważenia jest oczywiście lokalizacja! W tym przypadku warto nieco bliżej przyjrzeć się potencjalnej konkurencji. Im mniejsza tym, większe szanse na szybkie znalezienie najemcy.
Niewątpliwie kolejną zaletą, o której nie sposób jest nie wspomnieć to fakt, iż wynajęcie lokalu komercyjnego zwykle wiąże się z dłuższym okresem obowiązywania umowy. Dla przykładu przedsiębiorcy zwykle zawierają umowę z właścicielem na około 3-5 lat. Lokale w atrakcyjnych lokalizacjach, jak chociażby nowe osiedla mieszkaniowe zwykle wynajmowane nawet na okres 10 lat. Ponadto inwestor, decydując się na taką formę lokaty kapitału, nie musi martwić się o wykończenie, i aranżację wnętrza. Jednak, aby zwiększyć atrakcyjność, wielu właścicieli decyduje się na elementy dodatkowe, które znacznie usprawnią i uświetnia prowadzenie biznesu.
W Warszawie lokale użytkowe na sprzedaż i wynajem oferuje m.in. firma deweloperska Asbud, która może poszczycić się ponad 20-letnim doświadczeniem na rynku.
Inwestycja w mieszkania
Z kolei zakup mieszkania w stanie deweloperskim wiąże się z koniecznością wykończenia pod tzw. klucz. Zakup mebli i wyposażenia, niewątpliwie dla właścicieli oznaczać będzie spory wydatek. Podczas użytkowania przez najemców konieczne będzie również przeprowadzenie okresowych remontów lub odświeżenia wnętrza.
Co więcej, znalezienie lokatorów, którzy nie rozwiążą umowy po kilku latach, jest raczej rzadkością. Jednak atrakcyjna lokalizacja i właściwe wyposażenie czterech kątów są w stanie sprawić, że znalezienie nowych najemców nie będzie stanowić większego problemu!