Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) opublikowało wykaz inwerterów, które zostały pozytywnie zweryfikowane przez operatorów systemów dystrybucyjnych, członków tej organizacji. Umieszczone na liście urządzenia posiadają tzw. certyfikat NC RfG. Wśród nich znalazły się również urządzenia oferowane przez Energę Obrót, spółkę zależną Energi z Grupy ORLEN.
Inwerter (potocznie nazywany falownikiem) to urządzenie stosowane m.in. w przypadku instalacji fotowoltaicznych. Panele fotowoltaiczne produkują prąd stały, a inwertery zamieniają go na prąd przemienny, którym z sieci zasilane są urządzenia elektryczne.
Do tej pory dla inwerterów wymagana była tylko deklaracja zgodności wystawiona przez producenta. Teraz dla polskich firm wartość ma jedynie dokument, który został opracowany przez certyfikatora posiadającego europejską akredytację, jak również uwzględniającego w swoim planie certyfikacji polskie rozumienie dyrektywy NC RfG [1].
Dokumenty takie zostały opracowane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz PTPiREE. Przygotowano też spis urządzeń, które zostały pozytywnie zweryfikowane na podstawie wymagań określonych w założeniach. Wykaz certyfikowanych inwerterów będzie podlegał ciągłej aktualizacji, w zależności od uzyskania pozytywnej weryfikacji przez kolejne urządzenia.
Fotowoltaika od Energi Obrotu
Na liście PTPiREE znalazły się urządzenia oferowane przez Energę Obrót w ramach oferty fotowoltaicznej. Instalacja fotowoltaiczna w proponowanym przez Energę Obrót systemie składa się z paneli fotowoltaicznych, inwertera oraz dodatkowego osprzętu. Sposób działania tego systemu jest w zasadzie bardzo prosty i opiera się na przetwarzaniu światła promieni słonecznych na energię elektryczną, która zasila cały dom.
Energa Obrót zapewnia inteligentne, energooszczędne i ekonomiczne rozwiązania. Spółka wybiera nowoczesne technologie, które zapewniają długoletnią pracę i bezawaryjność. Co jednak najważniejsze eksperci Energi Obrotu doradzają klientowi na każdym etapie inwestycji – od zaofertowania, przez montaż, po przyłączenie instalacji do sieci dystrybucyjnej.
[1] Unijna Dyrektywa 2016/631 NC RfG. Wprowadza ona certyfikację wszystkich falowników przyłączanych do sieci niskiego napięcia.