eOstroleka.pl
Ostrołęka, INTERWENCJA CZYTELNIKA

Za usprawiedliwienie nieobecności dziecka w szkole trzeba będzie zapłacić?

REKLAMA
zdjecie 608
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Czy za usprawiedliwienie nieobecności dziecka w szkole lub wysłanie wiadomości do nauczyciela trzeba będzie zapłacić? Rodzice, którzy w nowym roku szkolnym zaczęli logować się do elektronicznego dziennika odkryli istotne zmiany w aplikacji. Pewne czynności będą płatne!

Elektroniczny dzienniczek to nowoczesne, kompleksowe narzędzie informatyczne, które zrewolucjonizowało komunikację między szkołą, uczniami i rodzicami. Jest szeroko stosowany w polskich szkołach, zarówno podstawowych, jak i średnich.

W Ostrołęce od kilku lat korzystamy z aplikacji Vulcan dostępnej zarówno w wersji na komputerowe przeglądarki internetowe jak i w wersji mobilnej. Obie wersje dzienniczka są stale aktualizowane i ulepszane, zapewniając użytkownikom sprawne działanie.

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego logując się do platformy trafiamy na istotne zmiany, które zaniepokoiły wielu użytkowników.

Na naszą skrzynkę mailową od użytkowników dzienniczka otrzymujemy sygnały, że wprowadzone zostały opłaty za pewne czynności, takie jak np. usprawiedliwienie nieobecności dziecka na zajęciach czy wysłanie wiadomości do nauczyciela. Roczny koszt korzystania z aplikacji ma wynosić około 40 złotych.

Użytkownicy domagają się wyjaśnień, spieszymy więc z pomocą. Okazuje się, że problem ten dotyczy nie tylko Ostrołęki, szeroko był już wyjaśniany w ogólnopolskich mediach przez operatora platformy.

Sprostowując pojawiające się w sieci nieprawdziwe informacje o odpłatności za dostęp Rodziców i Uczniów do dziennika elektronicznego VULCAN, informujemy, że dostęp do Dziennika VULCAN dla Rodzica i Ucznia niezmiennie był i jest bezpłatny. Niezależnie od wybranego w procesie aktualizacji typu konta - eduVULCAN lub konto zwykłe - Rodzice i Uczniowie mają wgląd przez przeglądarkę internetową do wszystkich funkcjonalności i danych Dziennika VULCAN m.in. w ocen, frekwencji, wiadomości, uwag czy planu lekcji bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat.

- tak brzmi oficjalny komunikat operatora platformy Vulcan dostępny na stronie internetowej https://dziennik.vulcan.edu.pl/kev/.

Jest jednak pewne ale… za pewne czynności zapłacimy!

Dzienniczek elektroniczny Vulcan i nowa aplikacja eduVulcan to dwa odrębne projekty, choć istotnie ze sobą połączone. Pierwsza z nich to dostępna na komputer internetowa aplikacja zapewniająca pełen i bezpłatny dostęp do wszystkich informacji związanych z edukacją w szkole. Po zalogowaniu się do serwisu możemy sprawdzić oceny dziecka, frekwencję, plan zajęć, odczytywać i wysyłać wiadomości od nauczycieli, dyrekcji i szkolnej administracji.

I faktycznie - ta opcja obsługiwana również z poziomu smartfona przez przeglądarkę internetową pozostaje bezpłatna.

eduVulcan to z kolei mobilna wersja serwisu dostępna wyłącznie na smartfony i tablety. To wygodne rozwiązanie, które użytkownicy polubili m.in. za łatwość obsługi, błyskawiczny dostęp do wszystkich oferowanych funkcjonalności. Przez szereg lat użytkownicy przyzwyczaili się do wygody i teraz - jak wynika z dostępnych w sieci informacji - od listopada za tę wygodę będzie trzeba zapłacić.

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego każdy z użytkowników otrzymał pełen i bezpłatny ale - co trzeba podkreślić - TESTOWY dostęp do aplikacji, który będzie aktywny do końca października.

Każdy użytkownik eduVULCAN otrzymuje na start bezpłatny dostęp testowy do funkcjonalności rozszerzonych, który będzie aktywny do 01.11.2024 r. Aby uzyskać dostęp do funkcjonalności rozszerzonych, nie potrzeba podawać danych karty/ podawać jakichkolwiek danych do płatności. Po okresie bezpłatnego testowego dostępu (po 01.11.2024 r.), użytkownik aplikacji będzie mógł zakupić dostęp do funkcji rozszerzonych. Opłata za dostęp do funkcji rozszerzonych wynosi od 32,99 zł do 42,89 zł. Opłata ta jest różna, w zależności od kanału sprzedaży. Jest to opłata jednorazowa za dostęp od 01.11.2024 r. do 30.06.2025 r.

- wyjaśnia na swojej stronie internetowej operator platformy.

Z dostępnej na stronie graficznej informacji dowiadujemy się, jakie funkcjonalności aplikacji mobilnej będą dostępne w wersji podstawowej, a które dostępne będą w płatnej wersji rozszerzonej. I tak np. bezpłatnie sprawdzimy wszystkie oceny ucznia, frekwencję na zajęciach, plan zajęć, informację o sprawdzianach i zadaniach domowych.

Ale już np. dostęp do możliwości usprawiedliwienia nieobecności ucznia z poziomu aplikacji mobilnej, moduł wiadomości, zmiana wyglądu aplikacji czy włączenie na urządzeniu powiadomień PUSH będzie wymagało wykupienia opcji rozszerzonej, zgodnie z zamieszczonym cennikiem.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Czy zdecydujecie się na wykupienie dla własnej wygody opcji płatnej, czy będziecie woleli pozostać przy darmowej wersji dzienniczka, godząc się tym samym na mniejszą jego funkcjonalność z poziomu smartfona? Zapraszamy do dyskusji?

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×