eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Innowacyjna operacja w ostrołęckim szpitalu! Wykorzystano druk 3D [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 608
REKLAMA

W ostrołęckim szpitalu wykonana została niezwykle skomplikowana operacja z wykorzystaniem najnowszych technologii - druku 3D. To pierwszy tego typu zabieg w tej części Polski. Co najważniejsze - zabieg udany, bo 76-letnia pacjentka czuje się dobrze i wraca do formy.

Nowatorska operacja w Ostrołęce. Wykorzystano druk 3D

Kilka dni temu ostrołęcki szpital wydał komunikat: - W naszym szpitalu wykonaliśmy niezwykle skomplikowany zabieg z wykorzystaniem najnowszych technologii. Druk 3D, indywidualny implant, nowotwór kości miednicy - brzmi jak science fiction? To się wydarzyło!

Dziś poznaliśmy szczegóły tego zabiegu. W konferencji prasowej wzięli udział prof. Paweł Skowronek - konsultant wojewódzki z zakresu ortopedii, dr Andrzej Zalewski - specjalista ortopedii, lek. Michał Dębiński - kierownik oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej szpitala w Ostrołęce, dr Wojciech Krzyżanowski - zastępca dyrektora ds. opieki zdrowotnej oraz sam dyrektor szpitala - Paweł Natkowski.

Konsultant wojewódzki mówił o rozwijaniu nowoczesnej ortopedii w ostrołęckim szpitalu. - Ortopedia jest jedną z dziedzin, która bardzo szybko się rozwija - podkreślił prof. Skowronek, podkreślając, że jest dumny z tego, że szpital w Ostrołęce tak bardzo rozwija ortopedię.

- Naszym oczkiem w głowie są najnowocześniejsze technologie, które na światowym poziomie jesteśmy w stanie implementować. Jedną z gałęzi ortopedii, którą rozwijamy, jest onkologia narządu ruchu. Tu mamy przykład takiego nowatorskiego zabiegu - podkreślał z kolei lek. Michał Dębiński.

W szpitalu w Ostrołęce niedawno wykonano niezwykle skomplikowany zabieg z wykorzystaniem najnowszych technologii, co pomogło ulżyć w cierpieniu pacjentce z nowotworem kości miednicy. "Zastosowaliśmy najnowocześniejsze technologie, czyli druk 3D implantu" - dodał Michał Dębiński.

Wdzięczna pacjentka. "Będę żyła, ile Bóg da!"

Pacjentka ma 76 lat, 6 lat temu przeszła resekcję jednej z nerek z powodu nowotworu złośliwego, w tym roku na wiosnę okazało się, że jest miejscowa wznowa - przerzut do miednicy. - Bardzo duży, rozległy guz w talerzu kości biodrowej z destrukcją tkanki kostnej. Zmiana była na tyle duża, że niszczyła pierścień miednicy, groziło to bardzo dużym złamaniem - powiedział dr Andrzej Zalewski. - Skorzystaliśmy z najnowszej, najlepszej technologii, która jest dostępna na rynku, czyli druku 3D.

Implant, jaki zastosowano w tym przypadku, jest skrojony indywidualnie pod pacjenta. W procesie projektowania i produkcji implantu bierze udział zarówno lekarz, jak i inżynier. Implant to łuk, który będzie spinał miednicę i trzymał ją w całości.

- Pacjentka już teraz porusza się z balkonikiem, czuje się dobrze. Zespół szpitala w Ostrołęce stanął na wysokości zadania - powiedział dr Zalewski. To inauguracyjny zabieg, lecz jak usłyszeliśmy od lekarzy - "nie osiadamy na laurach".

Była też okazja do krótkiej rozmowy z pacjentką, która niezwykle cieszy się z tego, że trafiła na tak wykwalifikowany personel, który nie boi się wyzwań. "Dziękuję lekarzom, którzy mnie operowali i całemu zespołowi" - powiedziała kobieta. "Nie mogłam chodzić, bardzo mnie bolało. A teraz będę chodziła, ile Bóg da, będę żyła" - dodała.

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×