Dzięki wspólnej inicjatywie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Urzędu Miasta Ostrołęki, Muzeum Kultury Kurpiowskiej oraz Związku Kurpiów, miasto nad Narwią stało się na jeden dzień stolicą polskiej kultury bożonarodzeniowej.
Impreza, która odbyła się 8 grudnia, była doskonałą okazją do poznania bogactwa i różnorodności polskich zwyczajów świątecznych. Goście wydarzenia mieli możliwość zanurzyć się w magiczny, świąteczny świat dzięki występom zespołów folklorystycznych z trzech regionów Polski: Kurpi, Kaszub i Wielkopolski. Charakterystyczne stroje i instrumenty muzyczne, oraz piękne kolędy i pastorałki stworzyły niepowtarzalną atmosferę.
Na scenie przy Galerii Ostrołęka zaprezentowały się kapele i grupy śpiewacze z Kurpi Puszczy Białej i Zielonej, a także goście z Wielkopolski – kapela „Manugi” oraz z Kaszub – kapela „Krebane”.
Muzeum Kultury Kurpiowskiej także tętniło życiem. Na scenie „Dziedziniec” wystąpiły między innymi Orkiestra Tradycyjna „Gracyki” z Puszczy Zielonej oraz Kapela „Oberek” z Wyszkowa.
Dla wszystkich zainteresowanych rękodziełem przygotowano także warsztaty tworzenia tradycyjnych ozdób choinkowych pod okiem doświadczonych twórców z różnych regionów Polski.
II Kurpiowski Jarmark Bożonarodzeniowy pokazał, że Ostrołęka z powodzeniem może pełnić rolę centrum kulturalnego, promującego dziedzictwo i tradycje różnych regionów Polski. Organizatorzy już zapowiadają kolejne edycje tego wyjątkowego wydarzenia.