I Liceum Ogólnokształcące im. gen Józefa Bema w Ostrołęce po raz kolejny włączyło się w akcji “Paczka na Kresy”. Świąteczne paczki przekazano Kresowiakom podczas wizyty w łotewskim Dyneburgu.
Akcja “Paczka na Kresy” organizowana jest w I LO już po raz czwarty. Młodzież zbierała w szkole pieniądze, za które zakupiono świąteczne paczki dla Polaków mieszkających na Łotwie. Dary zawiozła delegacja uczniów i nauczycieli w składzie: Wojciech Wilczek i Rafał Bacławski oraz Adam Jaksina, Aleksander Chrzczonowski, Gabriela Gryko i Wojciech Łępicki.
Wizyta w łotewskim Dyneburgu odbyła się w dniach od 14 do 17 grudnia.
Wręczenie świątecznych paczek Polakom mieszkającym na Kresach było głównym ale i najbardziej przyjemny moment pobytu. Bezpośredni kontakt z miejscowymi Polakami w zaawansowanym wieku, często żyjącymi samotnie stanowił duże przeżycie. Radość i ciepło z jaką spotkała się polska delegacja ze strony gospodarzyły były niezapomniane. Warto wspomnieć, że większość z odwiedzonych nie zapomniała języka polskiego. Najbardziej wzruszające było stwierdzenie jednej starszej pani, wypowiedziane ze łzami w oczach, że w Polsce mieszkała przez całe swoje życie tylko dwa lata (1938-9). Dalsze wydarzenia dziejowe nie pozwoliły jej już nigdy wrócić do ojczyzny.
- relacjonuje Wojciech Wilczek.
W akcję włączył się proboszcz miejscowej parafii, Polak bez którego dystrybucja paczek świątecznych byłaby o wiele trudniejsza.
Kolejnym celem wyjazdu było zwiedzenie Dyneburga oraz okolicznych miejscowości związanych z polskością. Młodzież odwiedziłą m.in mały kościółek położony 20 kilometrów od Dyneburga gdzie został ochrzczony Władysław Raginis legendarny bohater wojny obronnej 1939 dowodzący obrona Wizny. Następne z odwiedzonych miejsc pamięci to Ławkiesy. Znajduje się tu cmentarz z grobami polskich żołnierzy poległych w walkach z bolszewikami w 1919 roku. Odmówiono tu krótką modlitwę, złożono wieniec i zapalono znicze. Nie mogło obyć się bez wizyty w Liksinie, majątku gdzie wychowała się Emilia Plater bohater powstania listopadowego 1830. W drodze powrotnej złożono krótką wizytę w Wilnie, gdzie w kaplicy powstańców 1863 roku na zabytkowym cmentarzu Rossie. Pochowana jest tutaj matka Józefa Piłsudskiego oraz jego serce. Odmówiono tutaj także modlitwę złożono wieniec i zapalono znicze na grobach żołnierzy polskich poległych w walkach z bolszewikami o Wilno w 1919 roku. W tym historycznym miejscu odbyło się krótkie spotkanie z żołnierzami NATO, głównie z USA, którzy specjalnie w tym celu przyjechali do Wilna.