eOstroleka.pl
Ostrołęka, NASZ NEWS

“Hotel pielęgniarek” znika z mapy Ostrołęki! Co powstanie w jego miejsce? [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 5509
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Decyzją samorządu Mazowsza budynek po tzw. “hotelu pielęgniarek” przekazano jednej z ostrołęckich organizacji pozarządowych, która stworzy tu coś, czego na taką skalę w Ostrołęce jeszcze nie było.

Dziś do Ostrołęki przyjechała wicemarszałek województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc. Podczas spotkania z samorządowcami i przedstawicielami organizacji pozarządowych w Centrum Integracji Społecznej prowadzonym przez Spółdzielnię Socjalną Samodzielność-Praca-Aktywność przekazała wiadomość dotyczącą ważnego projektu związanego z budynkiem po tzw. “hotelu pielęgniarek” przy Alei Jana Pawła II w pobliżu szpitala. Obiekt ten należy do samorządu Mazowsza i przed laty pełnił rolę hotelu pracowniczego dla personelu pobliskiego szpitala. Decyzją zarządu Mazowsza obiekt został nieodpłatnie przekazany wspomnianej wyżej spółdzielni socjalnej, która planuje stworzyć w nim mieszkania dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Projekt mieszkań treningowych polega na tym, że osoby niepełnosprawne mieszkają w grupie, mają wsparcie trenera samodzielności, który przebywa z tymi osobami 24 godziny na dobę i wspomaga ich i pokazuje jak samodzielnie wykonywać czynności dnia codziennego, jak właściwie gospodarować własnym czasem. Kolejnym etapem jest mniejsze wspomaganie, gdzie te osoby mieszkają już w mniejszych grupach, mniejszy jest też zakres wspomagania trenera samodzielności. Chcemy także zapewnić tym osobom wsparcie psychologiczne, pomoc pracownika socjalnego, wsparcie rehabilitacyjne wraz z odpowiednim zapleczem. Ostatnim etapem jest samodzielne mieszkanie osób niepełnosprawnych, co pozwoli uchronić je przed pobytem w różnego rodzaju domach pomocy społecznej. Pilotażowo taki projekt mieszkań treningowych już realizowaliśmy, mamy na tym polu doświadczenie, są bardzo pozytywne efekty, które zachęciły nas do działań na większą skalę.

  • mówi Marek Olszewski, prezes spółdzielni socjalnej SPA, która będzie w Ostrołęce realizowała projekt mieszkań treningowych.

zdjecie

                                                                                                                     fot.  Marek Olszewski, prezes spółdzielni socjalnej SPA  

Pierwsze kroki do realizacji projektu podjęto blisko rok temu, kiedy wicemarszałek Lanc wizytowała świeżo uruchomione Centrum Integracji Społecznej. Dzisiejsze spotkanie w tym samym miejscu i w tym samym gronie stanowiło zwieńczenie niełatwej proceduralnej ścieżki do celu, jakim jest otwarcie osobom niepełnosprawnym drogi do samodzielności.

Gdy byłam tu blisko rok temu, byłam pod wrażeniem tego co tutaj dzieje się na rzecz osób niepełnosprawnych. Ta aktywność CIS-u (Centrum Integracji Społecznej - przyp. red.) jest niezwykła. Wtedy rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób pomóc osobom, które są zagrożone wykluczeniem, mają trudną sytuację życiową. Pan prezes opowiadał o perspektywie związanej ze wsparciem tych ludzi poprzez mieszkania chronione czy mieszkania wspomagane. I oto wydarzył się, można powiedzieć, pewnego rodzaju cud. Bo oto samorząd województwa mazowieckiego idąc naprzeciw tym oczekiwaniom na jednym z ostatnich zarządów podjął uchwałę o przekazaniu hotelu, który jest przy szpitalu na rzecz działań związanych ze wsparciem osób niepełnosprawnych, które będzie prowadził ostrołęcki CIS. Dziś rozmawiamy o pomyśle, który wykorzysta środki unijne na rzecz przygotowania tych mieszkań wspomaganych. Okazuje się, że nasze Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej w tej perspektywie będzie realizowało taki program dofinansowania w ramach projektów unijnych mieszkań wspomaganych. Dlaczego te mieszkania są takie ważne? Bo one przygotowują do życia osoby niepełnosprawne, osoby, które sobie nie radzą w takich prostych wydawałoby się codziennych czynnościach. Jest to wielki cud dla nich, bo oni czują się ważni, czują się wartościowi, ale też jest to w wielka ulga dla rodzin, które mają świadomość, że ich dzieci będą przygotowane do życia. I taki pomysł chcemy tu realizować. Kolejny krok to będzie już takie merytoryczne spotkanie, gdzie zarówno przedstawiciele CIS-u jak i MCPS-u będą mówić o konkretach, o tym, w jaki sposób te mieszkania przygotować, w jaki sposób włączyć w to lokalnych przedsiębiorców, którzy są zaangażowani w działania na rzecz osób niepełnosprawnych i zechcą w tym projekcie pomóc.

  • mówi wicemarszałek Elżbieta Lanc.

zdjecie

Dokładna ilość możliwych do utworzenia mieszkań treningowych, wspomaganych i chronionych w przekazanym spółdzielni budynku będzie znana po szczegółowej inwentaryzacji i opracowaniu projektu. Prace projektowe rozpoczną się po dopięciu szczegółów z MCPS. Po doprecyzowaniu projektu, całość mogłaby zostać zrealizowana w perspektywie dwuletniej.

zdjecie

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×