Ostrołęka, 24 stycznia 2025 r. – Dziś oficjalnie rozpoczęła działalność nowa jednostka wojskowa w Ostrołęce. Dywizjon Przeciwlotniczy, wchodzący w skład 1. Dywizji Piechoty Legionów, zyskał swoją tymczasową siedzibę przy ulicy Krańcowej, na terenie dawnego Prywatnego Gospodarstwa Ogrodniczego (PGO), które ogłosiło upadłość kilka lat temu.
Obecna baza jednostki to nowoczesne miasteczko kontenerowe, stworzone z około 170 kontenerów. Co ciekawe, kontenery te pierwotnie były wykorzystywane jako tymczasowy szpital podczas pandemii COVID-19. Zakupione przez jedną ze spółek Grupy Orlen, zostały później przekazane Agencji Mienia Wojskowego, która przystosowała je do potrzeb wojskowych. Obiekt w krótkim czasie zaadaptowano na bazę wojskową, łącząc kontenery w sposób umożliwiający stworzenie przestrzeni biurowej, sal odpraw i szkoleń, a także pomieszczeń socjalnych.
Uroczysta inauguracja
W wydarzeniu inaugurującym działalność jednostki uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych: prezydent Ostrołęki Paweł Niewiadomski, wiceprezydent Stanisław Kubeł, starosta Piotr Liżewski, wicestarosta Artur Kozłowski oraz były prezydent miasta, który odegrał istotną rolę w inicjowaniu działań zmierzających do powstania jednostki. Obecni byli również miejscy radni, dowódcy służb mundurowych, dowódca Wojskowego Centrum Rekrutacji oraz kadra wojskowa.
Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu Polski i wciągnięciem biało-czerwonej flagi na maszt. Następnie głos zabrał generał dywizji dr Norbert Iwanowski, który podkreślił strategiczne znaczenie nowo powstałej jednostki.
Zalążek tego Dywizjonu, który będzie tu stacjonował, to zaczyn formowania Pułku Przeciwlotniczego. Miejsce to zostało starannie dobrane, aby w niedalekiej przyszłości jednostka ta mogła wejść w system ochrony powietrznej i przeciwlotniczej, osłaniając m.in. kluczową infrastrukturę krytyczną, która się tu znajduje. Ostrołęka będzie także zapleczem dla naszych żołnierzy i ich rodzin, dając im dostęp do edukacji, służby zdrowia oraz możliwości rozwoju.
- mówił generał Iwanowski.
Generał przypomniał również o historycznym znaczeniu Ostrołęki dla tradycji wojskowych. W 1917 roku w mieście stacjonował 1. Pułk Ułanów Legionów Polskich, co dziś inspiruje do formowania 1. Dywizji Piechoty Legionów.
Plany na przyszłość
Obecnie w skład jednostki wchodzi około 80 żołnierzy, jednak w przyszłości liczba ta ma wzrosnąć do ponad 300. Rozwój jednostki będzie postępował równolegle z budową stałej bazy i towarzyszącej jej infrastruktury.
Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem oficjalnej pieśni Wojska Polskiego, „Legiony”, oraz złożeniem meldunku.
Powstanie nowej jednostki wojskowej w Ostrołęce to ważny krok w budowaniu potencjału obronnego regionu i kraju, a także w przywracaniu miastu jego historycznego znaczenia na mapie wojskowej Polski.