Na unikalnych zdjęciach z 1936 roku wykonanych w Katowicach widać niezwykłą postać ostrołęczanina. To Adam Wojciechowski, wówczas już 101-letni weteran Powstania Styczniowego.
Adam Wojciechowski (1835-1937). Unikalne zdjęcia z 1936 roku
W historii Ostrołęki szczególne miejsce zajmuje postać Adama Wojciechowskiego (1835-1937) - powstańca styczniowego, kompozytora i działacza społecznego, który swoim długim, 102-letnim życiem połączył dwie epoki polskiej państwowości. Muzeum Kultury Kurpiowskiej w przeszłości opublikowało jego biogram.
W archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego znajdują się unikalne zdjęcia pokazujące Wojciechowskiego. W 1936 roku w Katowicach odbyły się uroczystości 15. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. W uroczystości wzięli udział również powstańcy styczniowi, w tym wówczas już 101-letni Adam Wojciechowski. Delegacja kombatantów, w tym Wojciechowski, spotkała się z wojewodą śląskim Michałem Grażyńskim, obejrzała też defiladę. Wojciechowski widoczny jest na zdjęciach, to ten starszy pan z charakterystyczną brodą.
Urodzony w Wojciechowicach w rodzinie o patriotycznych tradycjach, syn Marcina - założyciela Wojciechowic i ekspedytora poczty w Ostrołęce - już w młodości włączył się w walkę o niepodległość Polski. Podczas powstania styczniowego przeszedł chrzest bojowy w bitwie pod Osuchową pod dowództwem Karola Fryczego.
Mało znaną kartą życiorysu Wojciechowskiego jest jego działalność kompozytorska. Stworzył marsz "Nasz Brygadier". Skomponował również mazurek na fortepian dedykowany Ignacemu Janowi Paderewskiemu, a dochód z jego sprzedaży przeznaczył na rozwój polskiej marynarki. W niepodległej Polsce Wojciechowski był żywym symbolem powstańczej tradycji. Ubrany w charakterystyczną czamarę i powstańczą rogatywkę, uczestniczył w państwowych uroczystościach i spotkaniach z młodzieżą.
Zmarł 19 kwietnia 1937 roku w Szpitalu Ujazdowskim w Warszawie. Jego pogrzeb stał się patriotyczną manifestacją. Adam Wojciechowski pozostaje przykładem niezłomnego patrioty, który nie tylko walczył o niepodległość, ale również wzbogacał polską kulturę swoją twórczością muzyczną, łącząc w swoim życiu różne wymiary służby ojczyźnie.