eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Historia Dąbrówki ocalona od zapomnienia [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Zespół Szkół SIGIEfot. Zespół Szkół SIGIE
REKLAMA

W Zespole Szkół SIGiE odbyło się spotkanie autorskie z Krzysztofem Bulakiem, autorem książki "Wieś i Parafia Dąbrówka. Nasze dziedzictwo...". Spotkanie stało się przestrzenią do refleksji nad lokalną historią i znaczeniem dokumentowania dziedzictwa małych społeczności.

Spotkanie od swojego wstępu rozpoczął dr Roman Gawrych. Później przyszedł czas na głównego bohatera wieczoru, autora książki.

Krzysztof Bulak, kierowany potrzebą serca i pasją społecznikowską, postanowił stworzyć kompleksowe opracowanie dziejów Dąbrówki. Jego publikacja wypełnia dotkliwą lukę w lokalnej historiografii, tym bardziej cenną, że powstawała w momencie, gdy ostatni świadkowie historii powoli odchodzą.

Autor mozolnie zbierał materiały, korzystając z różnorodnych źródeł - od archiwów kościelnych i państwowych, przez relacje mieszkańców, po zasoby internetowe i biblioteczne. Efektem tej pracy jest książka składająca się z dwóch części, które wzajemnie się uzupełniają - opowieści o parafii i wsi, pokazujące ich nierozerwalną więź.

Publikacja nie jest typowym opracowaniem historycznym. To opowieść o ludziach, ich codzienności, zmaganiach i radościach. Bulak zawarł w niej nie tylko fakty i statystyki, ale także wiersze, pieśni i wspomnienia mieszkańców, nadając jej niepowtarzalny, intymny charakter. Książka skierowana jest przede wszystkim do mieszkańców Dąbrówki i okolic, parafian, ale także do młodego pokolenia, które często traci więź z własną historią. To nie tylko dokument historyczny, ale także narzędzie edukacyjne i platform integracyjna dla lokalnej społeczności.

Podczas spotkania autor nie ukrywał, że gdyby miał pisać książkę ponownie, zrobiłby to nieco inaczej - być może w mniejszej objętości i węższym zakresie. Zapowiedział jednak dalsze działania dokumentujące dzieje regionu, w tym publikacje naukowe, promocję w mediach społecznościowych oraz zachęcanie mieszkańców do współpracy.

Na zakończenie Krzysztof Bulak podziękował Fundacji Oświatowej im. Profesora Władysława Kobylińskiego, która wydała książkę, podkreślając znaczenie wsparcia instytucjonalnego w zachowaniu lokalnego dziedzictwa. Spotkanie w Zespole Szkół SIGiE pokazało, że historia małych społeczności warta jest dokumentowania, a pasja i zaangażowanie pojedynczych osób może ocalić od zapomnienia całe pokolenia.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Kalendarz imprez
marzec 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 24  25  26  27  28 dk1 dk2
 3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
 17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
 24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
 31  1  2  3  4  5  6
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×