eOstroleka.pl
Ostrołęka,

"Guma". Wystawa wyjątkowa z kilku względów [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 2400
zdjecie 2400
REKLAMA

Wystawę fotografii Henryka Rogozińskiego otwarto w Kultowni Ostrołęckiego Centrum Kultury na Osiedlu Wojciechowice. Wyjątkowości wystawy nadaje to, że były to prace z prywatnych zbiorów ostrołęczan, jak również to, że wykonano je specyficzną techniką fotografii.

Wystawa odbyła się w nietypowym miejscu, bo w Kultowni OCK. Wszystko dlatego, że Galeria Ostrołęka jest obecnie w remoncie. "Nowy ośrodek wystawienniczy", jak nazwał go Zenon Kowalczyk, zdał egzamin i udało się nawet przygotować ciekawy klimat.

- Na wystawę wybraliśmy prace, które dla wszystkich pracowników galerii są wartościowe i cenne, także dla mnie. Mamy wystawę fotografii Henryka Rogozińskiego, fotografa, który w zasadzie cały twórczy okres spędził na Podlasiu - mówił Kowalczyk.

Galeria Ostrołęka w przeszłości dwukrotnie prezentowała prace Henryka Rogozińskiego - w 1997 i 1998 roku. Henryk Rogoziński odwiedził wówczas Galerię. Autor prac zmarł w 2004 roku, ale dzięki właścicielom jego prac fotograficznych kolejny raz udało się zorganizować wystawę z dziełami Rogozińskiego.

Prace na wystawę udostępnili: Arkadiusz Chaliński, Renata Glinka, Jolanta Góralska, Jerzy Jabłonowski, Iwona Kowalczyk, Irena Łoniewska, Henryk Niedzielski, Andrzej Olechowski, Grzegorz Szymański, Kzysztof Ślusarczyk oraz Elżbieta i Andrzej Zecerowie.

Guma to specyficzna technika fotograficzna, sprawiająca, że fotografia zaczyna bardziej wyglądać jak grafika, a nie jak fotografia. Henryk Rogoziński wypracował sobie taką technikę, jakiej nie robi nikt. Wspominano nawet, że jego uczniowie po latach przyznają, że nie potrafią odtworzyć prac dokładnie taką techniką, jaką robił to ich mistrz, którego wspominano jako dokładnego, wręcz pedantycznego artystę.

- Mówił, że na niektóre negatywy poświęcał miesiąc albo nawet ponad miesiąc - wskazywała kuratorka wystawy Jolanta Góralska.

Henryk Rogoziński urodził się w 1934 roku we wsi Grabowiec na Podlasiu. Był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Zajmował się dydaktyką i metodyką fotografii.

W jego pracach, które wystawiono w OCK, króluje architektura wiejska. Zajmował się też fotografowaniem cerkwi. Wiele z jego prac znajduje się w muzeach, galeriach i kolekcjach prywatnych, w tym również w zbiorach prywatnych ostrołęczan. Stało się tak m.in. dlatego, że Rogoziński miał zwyczaj losowania na wernisażach - dwie osoby otrzymywały jego prace.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
×