eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Groby Pańskie: zwyczaj, który przetrwał wieki [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 6189
REKLAMA

W czasach, gdy nie można było udać się na pielgrzymkę do Ziemi Świętej, w całej Europie budowano miejsca symbolizujące grób Jezusa Chrystusa. Osoby, które dbały o kult grobu Jezusa, sprawiły, że tradycja przetrwała do dziś. Tradycja przystrajania Grobów w kościołach zachowała się głównie w Polsce i tu jest swego rodzaju fenomenem. Często w grobach znaleźć można treści dające wiele do myślenia.

Groby Pańskie to jeden z najpowszechniejszych obyczajów związanych z obchodami świąt Wielkanocnych. W kościołach Groby pojawiają się w Wielki Piątek. Symbolizują miejsce pochówku Jezusa Chrystusa. Początkowo w Grobach Pańskich, które są wielowiekową tradycją, znajdował się jedynie krzyż ozdobiony w ornat lub całun. Dopiero później trafiał tam Najświętszy Sakrament. Następnie powstała dzisiejsza tradycja, kiedy do grobu wkłada się także figurę Jezusa.

Aranżacja Grobu Pańskiego ma swoje dwa stałe elementy - właśnie takie jak figura Chrystusa i miejsce na Najświętszy Sakrament. Pozostały wystrój zależy już od poszczególnej parafii i często przybiera niestandardowe formy.

Początkowo groby w kościołach miały wyłącznie znaczenie religijne, ale dekoracje od samego początku były bardzo rozbudowane. W przeszłości do grobów przybywały także procesje biczowników, którzy w sposób dosłowny przeżywali mękę i śmierć Chrystusa.

Parafie od lat starają się, by Groby Pańskie stały się jak najbardziej przemawiające do wyobraźni odwiedzających. W czasach zaborów czy komuny groby, jak również bożonarodzeniowe szopki, stały się formą przekazu treści, które mogły nie podobać się cenzurze. Przemycano elementy patriotyczne, ku pokrzepieniu serc. Niemal w każdym kryzysowym momencie w historii Polski oddawany był symbolicznie w tematyce grobów.

Symbolika grobów w ten sposób, oprócz charakteru religijnego, zyskała też inny wymiar. Dziś także zdarza się, że groby dotykają życia społecznego, postaw moralnych, sensu życia. Cała uwaga powinna się skupić jednak na postaci Jezusa - w Grobie Pańskim jest jednocześnie śmierć i zmartywchstwanie.

Groby Pańskie w ostrołęckich kościołach

"Pokój Wam" - takie hasło nieprzypadkowo znalazło się na grobie w parafii pw. Zbawiciela Świata w Ostrołęce. Na świecie trwa bowiem barbarzyńska napaść Rosji na Ukrainę i cały wolny świat solidaryzuje się dziś z atakowanymi sąsiadami. Dla wielu polskich rodzin, także w naszym regionie, święta będą miały wyjątkowy wymiar i spędzone będą również w gronie gości z Ukrainy.

Odwiedziliśmy ostrołęckie kościoły, by zobaczyć, jak w tym roku wyglądają Groby Pańskie. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Kościół pw. św. Franciszka z AsyżuKościół pw. św. Franciszka z Asyżu
Kościół pw. św. Franciszka z AsyżuKościół pw. św. Franciszka z Asyżu
Kościół pw. św. Franciszka z AsyżuKościół pw. św. Franciszka z Asyżu

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×