eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Gęsina po kurpiowsku, czyli skąd smaczne zapachy w muzeum? [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 608
Kapusta z gęsiną po kurpiowskuKapusta z gęsiną po kurpiowsku w trakcie przyrządzania
REKLAMA

Niedziela w Muzeum Kultury Kurpiowskiej kusiła smakami, a także zapachem gęsiny z kapustą w wydaniu regionalnym. Stowarzyszenie Artystów Kurpiowskich w osobach reprezentujących je Krystyny Łaszczych i Elżbiety Prusaczyk, prezentowało na żywo jak przyrządzić gęś wzorem naszych przodków.

Z oryginalnego przepisu trzeba było tylko wymienić prośnianki, na inne grzyby, gdyż w tym roku prośniankami nie obrodziło, a potrzeba ich było pół kilograma. Tym, którzy przybyć nie mogli podpowiemy, że trzeba także 2-3 kg kapusty kiszonej, mięso z gęsi (dwa udka, pierś, szyjka, skrzydełka, tuszka), szklankę kaszy jęczmiennej, opcjonalnie 10 dag sadła gęsiego, a z przypraw klasycznie listek laurowy, ziele angielskie, sól i pieprz.

Uczestnicy warsztatów wziąć ze sobą mogli przepis, który nieobecnym zacytujemy:

Obłożyć dno dużego garnka sadłem gęsim, a następnie umieścić w garnku kiszoną kapustę i mięso. Wrzucić listek laurowy i ziele angielskie. Całość dusić około dwóch godzin. Pół godziny przed końcem dodać kaszę i dobrze wypłukane prośnianki. Pod koniec duszenia wyjąć mięso, usunąć kości i rozdrobnić ugotowane mięso. Dodać gęsinę ponownie do kapusty z kaszą i wymieszać wszystko w garnku. Doprawić według uznania solą i pieprzem. Jeśli przyrządzi się większą ilość potrawy, można ją przełożyć do słoików i zawekować.

Ekspertki odpowiadały także na pytania publiczności, np. o możliwość dorzucenia do dania jałowca (jak w kurpiowskim bigosie). Ciekawym odpowiemy, że lepiej w tym przypadku jałowca unikać, bo jest zbyt wyczuwalny, a główną nutą ma być gęsina.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×