Początki kariery wojskowej i związki z Ostrołęką
W 1932 roku, po ukończeniu Szkoły Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu, młody oficer Kazimierz Draczyński otrzymał przydział do 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. W tej jednostce pełnił różnorodne funkcje dowódcze, wykazując się zarówno umiejętnościami taktycznymi, jak i talentami organizacyjnymi.
- Wziął udział w wojnie obronnej 1939 roku. Za akcję bojową nad Wartą 4 września został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Dowódca Armii „Łódź”, gen. Juliusz Rómmel, w uzasadnieniu wniosku napisał m.in.: Czynem swoim wykazał najwyższe wartości, jakie powinien posiadać polski oficer. Raniony w boju dostał się do niewoli, ale zbiegł z transportu. Po powrocie do Ostrołęki włączył się w organizowanie zbrojnego oporu przeciwko Niemcom - przypomina Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.
Powrót do Ostrołęki
We wrześniu 2007 roku, wówczas już jako weteran, Kazimierz Draczyński wraz z małżonką odwiedził Ostrołękę, miasto, z którym związane były jego zawodowe początki. Podczas wzruszającej wizyty zwiedził tereny dawnych koszar 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Wojciechowicach.
Program wizyty obejmował również modlitwę w dawnym kościele garnizonowym (obecnie kościół pw. św. Wojciecha w Wojciechowicach), złożenie kwiatów i zapalenie znicza przy pomniku ułanów oraz wizytę w Izbie Tradycji w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich.
Doceniając wkład pułkownika Draczyńskiego w historię miasta i jego patriotyczną postawę, władze Ostrołęki nadały mu honorowe obywatelstwo miasta oraz przyznały odznakę „Za zasługi dla miasta Ostrołęki". Ukoronowaniem wojskowej kariery Kazimierza Draczyńskiego była nominacja generalska. 11 listopada 2007 roku, podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim z okazji Narodowego Święta Niepodległości, prezydent Lech Kaczyński mianował go na stopień generała brygady.
Generał Kazimierz Draczyński zmarł w 2012 roku w wieku 103 lat, pozostawiając po sobie pamięć o niezłomnym patriocie, wybitnym oficerze i człowieku głęboko związanym z Ostrołęką. Warto o nim pamiętać w kolejną rocznicę urodzin...