Miasto Ostrołęka nie składa broni i aplikuje o dofinansowanie trzech dużych inwestycji w ramach rządowego Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Mimo, iż w pierwszym naborze Ostrołęce nie przyznano dotacji, to zostały złożone wnioski na rewitalizację lasu przy Warszawskiej, przebudowę stadionu miejskiego i budowę Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego.
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych jest elementem Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 i został stworzony, aby wspierać samorządy lokalne w realizacji zadań związanych z przeciwdziałaniem skutkom społeczno-gospodarczym COVID-19. Według założeń, miał być wsparciem dla samorządów, które z powodu pandemii są w coraz trudniejszej kondycji finansowej. Jednak podział dotacji rządowych w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych budzi sprzeciw samorządów w całym kraju. Pojawiają się zarzuty do władz krajowych o upolityczniony wybór i kierowanie dotacji w większości do samorządów, gdzie rządzący są związani z PiS.
Dotacje na inwestycje lokalne skierowane zostały również do gmin w powiecie ostrołęckim. Czarnia, Czerwin, Łyse, Myszyniec, Olszewo-Borki i Troszyn - te gminy z powiatu ostrołęckiego skorzystają ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W powiecie ostrołęckim przeprowadzone zostanie 11 inwestycji na łączną kwotę ponad 16 milionów złotych. Miasto Ostrołęka, choć składało wnioski, nie dostało ani grosza.
- Miasto składało w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wnioski na 16 inwestycji - taką informację przekazała nam Malwina Łuba z Biura Prasowego Urządu Miasta Ostrołęki. Chodzi o inwestycje na łączną kwotę 457 mln zł.
Władze miasta nie zamierzają jednak się poddawać. Jak się dowiedzieliśmy w Biurze Prasowym UM, w odpowiedzi na ogłoszony przez Prezesa Rady Ministrów drugi nabór wniosków o wsparcie dla jednostek samorządu terytorialnego w ramach dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, Miasto Ostrołęka wystąpiło z trzema wnioskami o uzyskanie środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla następujących zadań:
- Rewitalizacja lasu miejskiego przy ul. Warszawskiej w Ostrołęce - szacowany koszt inwestycji - 12.000.000,00 zł; kwota wnioskowanych środków (80 % kosztów inwestycji) - 9.600.000,00 zł;
- Przebudowa stadionu miejskiego przy ul. Witosa 1 w Ostrołęce - szacowany koszt inwestycji - 31.200.000,00 zł; kwota wnioskowanych środków (80 % kosztów inwestycji) - 24.960.000,00 zł;
- Budowa Zakładu Pielęgnacyjno - Opiekuńczego w Ostrołęce - szacowany koszt inwestycji - 25.000.000,00 zł; kwota wnioskowanych środków (80 % kosztów inwestycji) - 20.000.000,00 zł;