Kolejna sprawa frankowa w ostrołęckim sądzie skończyła się wyrokiem. Sąd uznał, że umowa kredytowa jest nieważna: ze statystyk wynika, że w ten sposób kończy się wiele spraw. W 2023 roku wydziały cywilne sądów w całej Polsce wciąż przeżywać będą duże obłożenie spraw frankowych.
W Polsce orzeka ponad pół tysiąca sędziów w tzw. sprawach frankowych. Jak wynika z danych 45 sądów okręgowych, w pierwszych siedmiu miesiącach 2022 r. zakończono w nich łącznie ponad 10,5 tys. tzw. spraw frankowych. Wydano w sumie blisko 8,3 tys. wyroków.
W pierwszym półroczu 2022 r. roszczenia z umów bankowych denominowanych /indeksowanych do franka szwajcarskiego stanowiły sporą część działalności Wydziału Cywilnego w Sądzie Okręgowym w Ostrołęce. W tym okresie wpłynęło 50 spraw frankowych, pozostało też 122 z poprzedniego roku.
Z załatwionych 29 spraw, w 23 przypadkach roszczenia uwzględniono w całości lub części. Pod koniec 2022 r., jak poinformowano na stronie Pozwy Frankowiczów, zapadł kolejny z takich wyroków w Ostrołęce - sąd stwierdził nieważność umowy kredytowej, zasądził całość roszczenia w CHF i PLN, zasądził odsetki oraz zwrócił koszty procesu.
Wygląda na to, że 2023 rok nie będzie pod tym względem odosobniony, bo sprawy frankowiczów wciąż trafiają do sądów.