eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Franciszek Fiszer. Doktor humoris causa - wystawa w Muzeum Kultury Kurpiowskiej

REKLAMA
Franc FiszerFranc Fiszer
REKLAMA

"Franciszek Fiszer. Doktor humoris causa” - to tytuł wystawy czasowej, którą będzie można zobaczyć w dniach: 5.02 - 24.04 w Muzeum Kultury Kurpiowskiej.

Ekspozycja prezentuje barwną, ciekawą i nietuzinkową postać Franciszka Fiszera - metafizyka i myśliciela zwanego Sokratesem ziemi łomżyńskiej.

Franciszek Józef Marian Fiszer urodził się 1860 roku w majątku Ławy koło Ostrołęki w rodzinie Teresy z domu Glinczanki i Józefa Fiszerów. Ojciec pochodził z niemieckiej szlachty spolonizowanej w XVIII wieku i był dalekim krewnym gen. Stanisława Fiszera, natomiast matka należała do polskiego ziemiaństwa. Niewiele wiadomo o jego dzieciństwie, poza tym, że urodził się, kiedy jego rodzice byli już po 40. roku życia i że dość wcześnie został osierocony.

Edukację pobierał w Łomży i Warszawie, a następnie studiował filozofię w Lipsku, ale studiów nie skończył. W latach 80. XIX wieku Fiszer przeniósł się do Warszawy.

Franc Fiszer był stałym bywalcem stołecznych restauracji i kawiarni, pochłaniał uroki życia, cenił literaturę i sztukę, przyjaźnił się m.in. z Tuwimem, Leśmianem, Wierzyńskim i Reymontem. Ten mistrz absurdu i purnonsensu był zapamiętałym czytelnikiem brylującym swobodnie w każdym towarzystwie. Bardzo cenił poczucie humoru i erudycję rozmówców. Nade wszystko uwielbiał dyskutować (argumenty oponentów ucinał zaskakującymi ripostami).

Elita artystyczna Warszawy przełomu XIX i XX wieku znała i ceniła Franciszka Fiszera, który „wychował” na swej filozofii trzy pokolenia twórców. Inspirował swoich przyjaciół, którzy często kreowanym postaciom nadawali jego cechy, dedykowali mu wiersze, uwieczniali tego brodatego olbrzyma na obrazach, a zwłaszcza w karykaturach, których był częstym i wdzięcznym tematem.

REKLAMA
Kalendarz imprez
kwiecień 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×