eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Finisaż wystawy „Huculszczyzna. Obraz zatrzymany”

REKLAMA
zdjecie 480
„Huculszczyzna. Obraz zatrzymany”, fot. Muzeum Kultury Kurpiowskiej„Huculszczyzna. Obraz zatrzymany”, fot. Muzeum Kultury Kurpiowskiej
REKLAMA

Dobre wiadomości dla tych, którzy nie zwiedzili jeszcze wystawy „Huculszczyzna. Obraz zatrzymany”. Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce przedłużyło czas jej prezentacji do 21 czerwca!

Finisaż odbędzie się ostatniego dnia wystawy, w niedzielę, 21 czerwca, w godz. 10.00-17.00.

Pochodząca ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie ekspozycja „Huculszczyzna. Obraz zatrzymany. Wizerunek Hucułów i Huculszczyzny w archiwaliach i fotografiach XIX i XX wieku” poświęcona jest krainie leżącej u stóp Czarnohory i Gorganów. Huculszczyzna, niegdyś część II Rzeczypospolitej, obecnie, prawie w całości, położona jest w granicach Ukrainy. Na Huculszczyźnie mieszały się elementy różnych kultur, m.in. kultura ukraińska, rumuńska, polska, węgierska, cygańska a nawet tatarska i turecka. Mieszkańcy tych ziem, nazwani Hucułami, są jedną z najbardziej fascynujących grup etnicznych Europy. Na prezentowanej w Muzeum Kultury Kurpiowskiej wystawie, za pośrednictwem starych fotografii, grafik, pocztówek oraz przedmiotów codziennego użytku poznajemy Huculszczyznę końca XIX i pierwszej połowy XX wieku.

Finisaż to niepowtarzalna szansa na odkrycie niezwykle bogatego świata Hucułów, który był cząstką mozaiki kulturowej polskich Kresów i stanowił źródło inspiracji dla artystów, etnografów i badaczy.
Do udziału w spotkaniu zachęcamy całe rodziny, na które czekać będą różne atrakcje. Pożegnaniu ekspozycji będzie towarzyszyć projekcja filmów o tematyce huculskiej, oraz pokaz filmu Muzeum Utracone.

W PROGRAMIE:

godz. 10.00-17.00
– pokaz filmów o tematyce huculskiej
– projekcja filmu Muzeum Utracone
– kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Huculszczyzna. Obraz zatrzymany”
– zagadkowe zwiedzanie wystawy
– kresowy poczęstunek

godz. 12.00-14.00 oraz godz. 15.00-17.00
– warsztaty dla rodzin Wokół huculskiego pieca - wykonywanie i zdobienie glinianych kafli piecowych inspirowanych oryginalnymi kaflami z pieca huculskiego

Uwaga! Na warsztaty obowiązują zapisy pod mailem: edukacja@muzeum-ostroleka.art.pl lub telefonicznie: 29 764 54 43 w. 43

Wstęp wolny!

Podczas finisażu będzie można obejrzeć następujące filmy:

1. JA, HUCUŁ - OPOWIEŚĆ Z KARPAT WSCHODNICH
film dokumentalny, 49 min., produkcja: Polska 2004, scenariusz i realizacja: Danuta Buchczyk, Jerzy Kołodziejczyk

Film o Hucułach ukraińskich Karpat (Czarnohora) Poprzez oddalenie od cywilizacji i podporządkowanie prawom natury, wiodą życie zgodne z tradycją. Mimo wszelkich trudności i świadomości, że gdzie indziej żyje się łatwiej, wielu z nich nie chce opuszczać rodzinnej Huculszczyzny. Sami mówią o magicznej mocy gór, która nie pozwala nikomu stąd wyjechać. Ich los kształtują dwa podstawowe czynniki: ciężka praca fizyczna i tradycja. Każdemu z ważnych momentów życia, jak chrzest, wesele, czy pogrzeb towarzyszą tradycyjne obrzędy, w których uczestniczy zazwyczaj cała wieś.

2. HUCULSKI JORDAN
film dokumentalny, 22 min., produkcja Agencja Filmowa HAF dla TVP Kraków, realizacja i komentarz: Krzysztof Krzyżanowski

„Trembita odzywa się na uroczystości świąteczne: na Boże Narodzenie, na Święty Wieczór i podczas Pasterki, Na Jordan rozbrzmiewa rozgłośnie po górach z chaty do chaty. Chadza z kolędnikami, którzy z muzyką wspinają się po wąskich i stromych ścieżynkach. Góry i puszcze drzemią zacisznie w śniegu, a głos skrzypeczek wnikliwie wije się wśród chat.”
Tak o świątecznych zwyczajach Hucułów pisał przed laty Stanisław Vincenz w swojej słynnej trylogii „Na wysokiej Połoninie” . Wybraliśmy się do leżących w samym sercu ukraińskiej Huculszczyzny wsi Żabie i Krzyworównia, by dowiedzieć się co dziś pozostało z tych dawnych tradycji.

3. OD KRAKOWA DO SŁOBODY
film dokument, 55 min., produkcja Agencja Filmowa HAF 2008 – 2011, realizacja i komentarz: Krzysztof Krzyżanowski

Kanwą filmu są obchody Roku Vincenza w Polsce i na Ukrainie. Wyruszamy od grobu Stanisława Vincenza w Krakowie do Słobody Ranguskiej – gdzie zaczęła się epopeja rodu Vincenzów na Huculszczyźnie. Poszczególnymi etapami tej podróży w czasie i przestrzeni są wydarzenia Festiwalu Huculskiego w Krakowie a także liczne sesje naukowe i koncerty na Ukrainie – poświęcone piewcy Huculszczyzny- Stanisławowi Vincenzowi.

4. WIERCHOWA MUZYKA
reportaż, 17 min., produkcja: TVP Kraków 2006, scenariusz i realizacja: Krzysztof Krzyżanowski

Ukraińska Czarnohora. Tam właśnie, narodziły się troiste akordy huculskiej kołomyjki czy arkana. W poszukiwaniu pradawnych karpackich źródeł kultury góralskiej udaliśmy się razem z ubelską Orkiestrą pod wezwaniem św. Mikołaja do wsi Żabie – Werhowyny, gdzie swoje wierchowe nuty gra słynny huculski muzykant Roman Kumłyk i jego kapela Czeremosz.

5. UŚMIECH NA USTACH, W OCZACH ŁZY
film dokumentalny, 57 min., prod. TVP 2008, scenariusz i reżyseria: Jan Sosiński

Miejscowi mówią, że to koniec świata. Nie ma tu szkoły, kościół i cmentarz daleko. Kiedyś był sklep, klub, poczta, teraz nie ma już niczego, wszystko popadło w ruinę. Można kupić wodę i makaron, ale nie gorzałkę. I dobrze, bo nie ma pracy, i gdyby była gorzałka, wszyscy by poumierali. Pusto, cicho i spokojnie. Młodzi stąd wyjeżdżają, nikt tutaj nie przyjeżdża... prawie nikt. Oni przyjechali. Najpierw była nazwa. Ładnie brzmi fonetycznie: "Per - ka - ła - ba" - muzycy tłumaczą, skąd wzięli pomysł nazwy dla swojej grupy. Zespół powstał daleko stąd, w Iwanofrankowsku. Siedmioosobowy band, grający niezwykle energetyczny huculski punk folk, w niezwykły sposób łączy różne gatunki muzyczne. Teraz artyści postanowili na własne oczy przekonać się, jak wygląda miejscowość Perkałaba. W swoim filmie dokumentalista Jan Sosiński towarzyszy muzykom w ich podróży, śledzi spotkania z mieszkańcami Perkałaby, przysłuchuje się wspólnym rozmowom i przygląda zabawom.

6. MUZEUM UTRACONE 2015
animacja, 27 min, prod. IDFX, ilustracje: Marta Ignerska, animacja: Cezary Chojnowski, muzyka: Enveeg, lektor: Robert Więckiewicz

Muzeum Utracone daje początek dyskusji, wymianie poglądów na temat edukacji i promocji wiedzy o dziełach utraconych z Polski podczas II wojny światowej. Projekt wspiera działania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, polegające na odnajdywania i odzyskiwaniu utraconych dóbr kultury. Niniejsza produkcja to kolejna, szósta już odsłona projektu. Film „Muzeum Utracone 2015” poświęcony jest miejscom, gdzie okupant składował polskie dzieła sztuki i gdzie w obliczu zagrożenia je potem wywoził. Poznamy historię Zamku w Fischhorn w Austrii, gdzie po upadku Powstania Warszawskiego, wywieziono mnóstwo obiektów z warszawskiej składnicy w Muzeum Narodowym w Warszawie. Głównym bohaterem tej historii będzie porucznik Bohdan Urbanowicz, żołnierz Kampanii Wrześniowej, malarz – absolwent warszawskiej ASP. W filmie pojawią się te dzieła, które niestety do tej pory nie wróciły do Polski, np. „Portret Franciszki de Savoie-Nemours, M-lled'Aumale, późniejszej królowej portugalskiej” czy „Portret księżniczki Ludwiki Lotaryńskiej” autorstwa François Clouet.

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×