Tegoroczny Orszak Trzech Króli nie zakończy się w hali im. Arkadiusza Gołasia, a w kościele farnym. Czym podyktowana jest ta zmiana? Wczoraj koordynator orszaku wspominał o wysokich opłatach za halę, choć w tym przypadku była ona udostępniona bezpłatnie po inicjatywie radnego Mariusza Mierzejewskiego i wniosku komisji. Dziś mówiono o uczczeniu Roku Papieskiego.
6 stycznia, jak co roku, ulicami Ostrołęki przejdzie Orszak Trzech Króli. W porównaniu do poprzednich lat zmieni się jednak trasa orszaku. Zakończy się on nie przy hali im. Arkadiusza Gołasia, a przy kościele farnym. Skąd taka sytuacja? Sprawę na antenie Radia Nadzieja wyjaśniał wczoraj koordynator orszaku, a zarazem miejski radny Grzegorz Płocha.
- Nie mamy zbytnich środków na organizację orszaku. Wiemy też, że przy wydarzeniach religijnych pobierane były opłaty za korzystanie z hali Gołasia, tam gdzie zawsze kończyliśmy orszak, dosyć wysokie, no i stąd wiedząc, że nie mamy środków, zdecydowaliśmy się zakończyć orszak przed kościołem farnym – mówił.
Te słowa mogły wzbudzić wątpliwości słuchaczy: czy miasto zażądało opłaty od organizatorów Orszaku Trzech Króli za wynajęcie hali im. Arkadiusza Gołasia na mszę świętą? Okazuje się, że hala... była dostępna bezpłatnie. - Organizatorzy nie skorzystali z propozycji i zmienili coroczną trasę - poinformował Urząd Miasta Ostrołęki. Mało tego, organizatorzy orszaku mogli wiedzieć o bezpłatnym udostępnieniu hali już od 25 października.
15 października 2019 roku odbyło się bowiem posiedzenie Komisji Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji, na której radny Mariusz Mierzejewski z klubu radnych Bezpartyjne Miasto zaproponował, by komisja zwróciła się do prezydenta Łukasza Kulika z prośbą o nieodpłatne udostępnienie hali dla Orszaku Trzech Króli.
Przewodniczący komisji Jacek Łuba poddał pod głosowanie wniosek o wsparcie i udostępnienie hali nieodpłatnie na organizację Orszaku Trzech Króli. Wszystkich obecnych 6 członków komisji było "za" i taki wniosek do prezydenta został skierowany. Odpowiedź nadeszła już 10 dni później. Prezydent Łukasz Kulik wyraził zgodę na nieodpłatne udostępnienie hali.
- Dostrzegam znaczenie tego oczekiwanego przez wielu ostrołęczan wydarzenia, które na trwałe wpisało się w tradycję naszego miasta. W związku z powyższym przychylam się do wniosku Komisji - podkreślił Kulik. Pismo publikujemy poniżej. Zostało ono przekierowane również do zarządcy hali, czyli dyrektora MZOS-TiIT Jarosława Napiórkowskiego.
Mimo tego, organizatorzy orszaku nie zdecydowali się na jego zakończenie w hali im. Gołasia. Dlaczego? Podczas dzisiejszej
konferencji prasowej tłumaczono, że rok 2020 ogłoszony jest rokiem św. Jana Pawła II, a pod kościołem farnym znajduje się pomnik Papieża Polaka – organizatorzy Orszaku Trzech Króli chcą w ten symboliczny sposób uczcić Rok Papieski.
Program Orszaku Trzech Króli
Orszak Trzech Króli wyruszy o godz. 12.45 z parkingu przy kościele pw. Zbawiciela Świata, a skończy się w parafii pw. Nawiedzenia NMP, gdzie odprawiona zostanie msza święta na finał tego wydarzenia. Przewodniczył jej będzie biskup łomżyński Janusz Stepnowski.
Na trasie przemarszu znajdzie się siedem scenek: 1) Parking przed kościołem pw. Zbawiciela Świata - Cuda, cuda ogłaszają!; 2) Ul. Goworowska - Gospoda; 3) Skrzyżowanie ul. Goworowskiej z ul. Sienkiewicza - Cherubinki; 4) ul. Bogusławskiego (przed Biedronką) - Dwór Heroda; 5) przy Ul. Staszica - Brama Niebiańska; 6) Ul. Świętokrzyska - Walka dobra ze złem; 7) Parking za kościołem farnym - Pokłon Trzech Króli.