Prokuratura umorzyła śledztwo, w ramach którego zarzuty usłyszał komornik sądowy z Ostrołęki. Stało się tak po cofnięciu wniosków o ściganie. Ministerstwo Sprawiedliwości cofnęło zawieszenie komornika w czynnościach i mógł on wrócić do pracy. Taki jest finał sprawy, o której było głośno parę miesięcy temu.
W sierpniu 2022 r. w kancelarii komorniczej przy ul. Kilińskiego w Ostrołęce zostało przeprowadzone przeszukanie, które miało na celu zabezpieczenie nośników danych. Było to efektem śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Pułtusku. Zarzuty w tej sprawie usłyszał komornik - dotyczyły one uporczywego nękania i - jak się dowiedzieliśmy - nie miały związku z czynnościami zawodowymi podejmowanymi przez komornika.
Zarzut, który usłyszał komornik, jest zagrożony karą nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawa była więc poważna - Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało o zawieszeniu komornika w czynnościach, wydano komunikat o zastępstwie.
Finał tej sprawy nadszedł dość szybko. Jak się dowiedzieliśmy w Ministerstwie Sprawiedliwości, zawieszenie w czynnościach komornika ustało 28 września. Było to skutkiem uprawomocnienia się postanowienia Prokuratury Rejonowej w Pułtusku o umorzeniu śledztwa. Postępowanie zostało umorzone po cofnięciu przez pokrzywdzonych wniosków o ściganie. Ostrołęcki komornik mógł wrócić do pracy.
Kim jest komornik sądowy?
Komornik sądowy jest funkcjonariuszem publicznym działającym przy sądzie rejonowym. Wykonuje on powierzone mu przez państwo funkcje władzy publicznej w zakresie wykonywania czynności w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym. Przy wykonywaniu czynności komornik podlega orzeczeniom sądu w ramach nadzoru judykacyjnego. Organami nadzoru administracyjnego są: Minister Sprawiedliwości, prezes sądu apelacyjnego, prezes sądu okręgowego, prezes sądu rejonowego. Nadzór wewnętrzny sprawują organy samorządu komorniczego.