Poznaliśmy repertuar "Filmowych śród z MŻW" na czerwiec. W tym miesiącu Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce proponuje 5 filmów.
Wstęp na wszystkie seanse w ramach "Filmowych śród z MŻW" jest bezpłatny, bilety odebrać można w kasie Muzeum.
Lokatorka
1 czerwca, godz. 19.00
"Lokatorka" to głośny dramat sensacyjny z 2021 roku. Film opowiada historię inspirowaną życiem. To niewyjaśniona sprawa śmierci warszawskiej aktywistki – Jolanty Brzeskiej.
Spokój mieszkańców kamienicy na warszawskim Mokotowie burzy pojawienie się rzekomego, prawnego właściciela budynku. Stosując bezwzględne metody, mężczyzna zaczyna zmuszać kolejne rodziny do wyprowadzki. Najbardziej zdeterminowana w walce o prawo do swego mieszkania jest Janina Markowska.
Kobieta nie zamierza opuścić domu, w którym jej rodzina mieszka od ponad 70 lat. Kiedy jednak obiekt pustoszeje, a Janina znika w tajemniczych okolicznościach, policja rozpoczyna dochodzenie. Prowadzi je stojąca na czele specgrupy oficer – Anna Szerucka.
Kolejne poszlaki naprowadzają funkcjonariuszkę na trop intrygi, w którą zamieszani są politycy, agenci dawnych służb oraz wysoko postawieni członkowie palestry. Rozpoczyna się nierówna walka z układem, której stawką jest życie oraz prawa wyrzucanych na bruk mieszkańców.
W rolach głównych występują: Irena Melcer, Jan Frycz, Sławomira Łozińska i Andrzej Grabowski.
Czyściec
8 czerwca, godz. 19.00
Nowe dzieło Michała Kondrata – autora docenionych na całym świecie obrazów „Miłość i Miłosierdzie” i „Dwie Korony”.
Oparta na relacjach i doświadczeniach mistyków: św. Ojca Pio, św. Faustyny Kowalskiej, Fulli Horak i Św. Ojca Stanisława Papczyńskiego, poruszająca opowieść o duszach, które opuściły już ziemski świat. Czyściec, to próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, co czeka nas na końcu naszej, ludzkiej egzystencji.
W rolach głównych Małgorzata Kożuchowska oraz: Philippe Tłokiński, Ida Nowakowska, Kamila Kamińska, Olga Bończyk, Marcin Kwaśny i Małgorzata Lewińska. Konsultantami filmu byli międzynarodowi specjaliści – teologowie i naukowcy, badający stan świadomości w momencie śmierci ciała.
„Czyściec” to film, który w uporządkowany sposób pomaga odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania, dotyczące życia po śmierci oraz tego, czy możemy mieć na nie wpływ? – reżyser, Michał Kondrat.
Nadzieja
15 czerwca, godz. 19.00
Co może się stać z miłością, gdy pewnego dnia pełna energii i wewnętrznej siły kobieta dowiaduje się, że ma przed sobą ledwie trzy miesiące życia?
Taka sytuacja zastaje Anję i jej męża Tomasa tuż przed Bożym Narodzeniem. Doświadczoną parę, która przez lata bardziej niż na wzajemnym uczuciu skoncentrowana była na prowadzonych równolegle karierach artystycznych. Ich małżeństwo przetrwało głównie ze względu na dzieci.
Kiedy w Wigilię Bożego Narodzenia kobieta dowiaduje się, że ma nawrót choroby i nieoperacyjnego raka mózgu, życie bohaterów rozpada się na kawałki i ulega przewartościowaniu. Troska miesza się ze skrywanymi od lat pretensjami, a trudnemu do okiełznania lękowi towarzyszy frustracja. Kolejne tygodnie pokażą, czy Anja i Tomas odnajdą w sobie uczucie, które kiedyś ich połączyło, oraz czy będą w stanie przejść przez ten rodzinny dramat razem.
Córka
22 czerwca, godz. 19.00
Spektakularny debiut reżyserski Maggie Gyllenhaal, oparty na bestsellerowej powieści Eleny Ferrante (nominacja do Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany). Leda (laureatka Oscara Olivia Colman) udaje się na wakacje do Grecji. Planuje czytać, wypoczywać na prywatnej plaży i korzystać z urlopu.
Spokój intymnego kurortu zaburza jednak przybycie ekscentrycznej rodziny zamieszkującej największą z willi na wyspie. Uwagę Ledy przykuwa przede wszystkim Nina (Dakota Johnson), która mierzy się z trudami bycia młodą mamą, mając pod opieką kilkuletnią córkę.
Obserwowanie tajemniczej nieznajomej wywołuje wspomnienia z okresu macierzyństwa, z którymi Leda od wielu lat nie miała odwagi się skonfrontować. Wracają wspomnienia i widma decyzji z przeszłości, których nie można cofnąć.
Nominowany do trzech Oscarów film Maggie Gyllenhaal to jeden z najbardziej prowokujących filmów ostatnich lat. Reżyserka nie boi się zadawać niełatwych pytań o istotę macierzyństwa i jego wpływu na życie kobiety.
Czy kobieta może nie posiadać instynktu macierzyńskiego? Czy jeśli nie stawia dzieci na pierwszym miejscu, ponad karierę i własne ambicje, czyni to z niej złą matkę? I wreszcie: „Czy bycie matką musi być pracą na cały etat? A jeśli praca nie daje satysfakcji i spełnienia, czy można ją po prostu rzucić?”, jak czytamy w jednej z recenzji. Efektem jest niezwykły dramat psychologiczny, który chwyta za serce już w pierwszych minutach, by nie puścić aż do napisów końcowych.
„Córka” to też prawdziwy aktorski popis Olivii Colman i Jessie Buckley, które brawurowo wcieliły się w postać Ledy, głównej bohaterki filmu (obie zdobyły za swoje role nominacje do Oscara), a także Dakoty Johnson w pierwszej tak intymnej roli w swojej karierze. Na drugim planie wspierają je m.in Ed Harris czy Dagmara Domińczyk, polska aktorka robiąca karierę w Hollywood.
Film poza oscarowymi nominacjami zdążył zdobyć już kilkadziesiąt nagród (w tym za najlepszy scenariusz na festiwalu w Wenecji).
Podwójnie wyklęty - kpt. Romuald Rajs ps. "Bury"
29 czerwca, godz. 19.00
Przed seansem spotkanie autorskie z reżyserką Ewą Szakalicką.
Film “Podwójnie Wyklęty” powstał w 2017 roku i pokazuje prawdziwy obraz trudnych dni, kiedy okupacja sowiecka zaczęła się na dobre, granice na wschodzie jeszcze są płynne a na Podlasiu szaleje NKWD i bezpieka. I w tym trudnym czasie Żołnierze Wojska Polskiego, którzy przysięgali bronić Polski muszą się ukrywać po lasach i bronić ludności cywilnej, a także stać na straży sprawiedliwości.
Dzięki filmowi poznajemy najważniejsze momenty z życia Romalda Rajsa od najmłodszych lat, gdzie się urodził, uczył, jak zdobywał doświadczenie, by na końcu zobaczyć jakim był żołnierzem.
Na Festiwalu “Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” Ewa Szakalicka została szczególnie doceniona. Za film “Podwójnie wyklęty” otrzymała nagrodę im. Janusza Krupskiego, nagrodę specjalną dyrektora festiwalu, a także wyróżnienie głównego jury.
Repertuar może ulec zmianie.