Z okazji otwarcia Muzeum Żołnierzy Wyklętych zapraszamy w marcu na „Filmowe środy z MŻW”. Rozpoczynamy od „Wyklętego”. Wstęp na wszystkie filmy jest bezpłatny.
- sala kinowa Muzeum znajduje się w budynku F
- bezpłatne bilety odebrać można w kasie Muzeum (wt.-sob. 10-18, niedz. 10-16)
- repertuar może ulec zmianie
Filmowe środy z MŻW
WYKLĘTY - środa, 9 marca, godz. 18:30 Oparty na faktach film, którego akcja toczy się w Polsce, w drugiej połowie lat 40. Jego bohaterami są członkowie zbrojnego podziemia niepodległościowego, walczący z władzą ludową o powojenny kształt Polski.
„Wyklęty” to pełnometrażowy debiut autora scenariusza i reżysera filmu – Konrada Łęckiego i pierwszy film produkcji, założonej przez aktora Marcina Kwaśnego, Fundacji Między Słowami.
INKA 1946 - środa, 16 marca, godz. 18:30 Historia mordu sądowego dokonanego na niespełna 18-letniej Danucie Siedzikównie, sanitariuszce i łączniczce w V Brygadzie Wileńskiej AK, mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.
GURGACZ. KAPELAN WYKLĘTYCH - środa, 23 marca, godz. 18:30 Filmowy portret niezwykłego kapłana, który nie wahał się konsekwentnie podążać drogą sumienia w najczarniejszych latach powojennej Polski. Ksiądz Władysław Gurgacz, jezuita, był kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Głosił prawdę w czasach zniewolenia, ratował zbłąkane dusze, prowadził ludzi do Boga.
Idąc za głosem sumienia, trwał do końca przy młodych żołnierzach, którzy z bronią w ręku przeciwstawiali się komunistycznemu reżimowi. W 1939 roku, na początku swej kapłańskiej drogi, przed obrazem Maryi Królowej Polski złożył siebie w ofierze za ratowanie ukochanej Ojczyzny. Osiem lat później został skazany na śmierć.
PILECKI - środa, 30 marca, godz. 18:30 Film ,,Pilecki” to polski fabularyzowany dokument w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego przedstawiający historię rotmistrza Witolda Pileckiego od czasów jego młodości, poprzez działania w czasie II wojny światowej, aż do uwięzienia i śmierci w maju 1948 roku.