eOstroleka.pl
,

Film „Historia Kowalskich” w Parlamencie Europejskim

REKLAMA
zdjecie 480
Maciej Pawlicki i Arkadiusz Gołębiewski (fot. eOstroleka.pl) Maciej Pawlicki i Arkadiusz Gołębiewski (fot. eOstroleka.pl)
REKLAMA

- Na projekcji tego ważnego filmu zgromadziliśmy ponad 100-osobową międzynarodową publiczność. Byli przedstawiciele Komisji Europejskiej, Rady, Parlamentu, korpusu dyplomatycznego i organizacji żydowskich. Jeszcze w tym tygodniu film na DVD trafi pod wszystkie najważniejsze adresy w Brukseli - mówił po projekcji „Historii Kowalskich” jej organizator Konrad Szymański z PiS.

W Parlamencie Europejskim miała miejsce projekcja filmu „Historia Kowalskich” autorstwa Arkadiusza Gołębiewskiego i Macieja Pawlickiego. Projekcja jest współorganizowana przez delegację Prawa i Sprawiedliwości w Grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Wydarzenie jest objęte patronatem Grupy Pojednanie Europejskich Historii (Reconciliation of European Histories Group) i jej przewodniczącej, Sandry Kalniete, posłanki do PE. 6 grudnia 2012 roku minie 70 lat od tragicznych wydarzeń ukazanych w filmie.

Przed projekcją głos zabrali organizatorzy i twórcy filmu.

- Bardzo cenię każdy film czy dokument poświęcony tym tragicznym kartom historii Europy Wschodniej. Musimy uczyć się tego, jak działały systemy totalitarne, by móc rozpoznać ich cechy w czasach współczesnych. Pamiętajmy, że tragiczne wydarzenia w Srebrenicy miały miejsce tylko 17 lat temu - powiedziała łotewska posłanka Sandra Kalniete, przewodnicząca parlamentarnej grupy „Pojednanie Europejskiej Historii”, która patronowała projekcji.

- Tysiące i miliony Polaków ryzykowało swe życie, by uratować swych żydowskich sąsiadów, kolegów, czy też anonimowych uciekinierów. Oczywiście, nie wszyscy... Ten film jest właśnie o jednej z takich odważnych i szlachetnych rodzin oraz o jej tragicznym losie. Jestem pewien, że każdy, kto obejrzy ten film, zrozumie, dlaczego jako Polacy sprzeciwiamy się, czasem gwałtownie, wobec tych nieodpowiedzialnych i bezmyślnych sformułowań o polskich obozach koncentracyjnych - mówił Konrad Szymański, otwierając projekcję.

Maciej Pawlicki, reżyser filmu, zwrócił uwagę, że „to prawdziwa historia - opowiedziana przez aktorów, ale przede wszystkim przez naocznych świadków - o tym, co się stało w polskiej wiosce dokładnie 70 lat temu, historia polskich chłopów, którzy narażali życie swoich dzieci, aby ocalić sąsiadów, polskich Żydów, skazanych na śmierć w operacji Reinherd-Endlösung der Judenfrage (ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej)”. - Jest to także historia nieopowiedziana, ponieważ z jakichś powodów ten temat był i jest wciąż ostrożnie omijany przez producentów filmowych, media i liderów opinii - powiedział reżyser.

- Odkrywanie prawdy o Polakach, którzy zginęli za ratowanie swych sąsiadów-Żydów, to proces złożony. Niemieccy żandarmi mordowali często całe rodziny, nie pozwalając na katolicki pochówek, a majątek grabili lub niszczyli, tym samym zacierając ślady. Przez 5 lat z kamerą dokumentowałem te historie i widzę, że niestety odchodzą ostatni świadkowie tamtych wydarzeń. Ważne, by jak najwięcej świadectw udokumentować i pokazać światu. Jesteśmy im to winni - mówił współreżyser filmu Arkadiusz Gołębiewski.

W projekcji „Historii Kowalskich” wzięło udział ponad 100 osób ze wszystkich instytucji europejskich, w tym Komisji, Rady i Parlamentu, Ambasadorowie Ukrainy i Estonii oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego USA, Kanady, Bułgarii, Gruzji i Polski.

Ponad 1000 egzemplarzy filmu w międzynarodowej wersji DVD trafi wkrótce do wszystkich posłów do Parlamentu Europejskiego, wszystkich Komisarzy, w tym do Przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Barroso, Przewodniczącego Rady Hermana van Rompuya oraz wszystkich ambasad w Brukseli.

„Historia Kowalskich” to fabularna rekonstrukcja stosunków polsko-żydowskich dotycząca tragicznych wydarzeń z dnia 6 grudnia 1942 roku z miasteczka Ciepielów koło Radomia. Film został uzupełniony relacjami naocznych świadków. Film jest oparty na faktycznej historii polskiej rodziny, która ukrywała swoich żydowskich sąsiadów w czasie II wojny światowej. O świcie 6 grudnia oddział niemieckich żołnierzy otoczył rodzinny dom Kowalskich, jak również pobliskie domy rodzin podejrzewanych o udzielanie pomocy Żydom: Obuchiewiczów, Kosiorów i Skoczylasów. Jest jedną z nielicznych produkcji opowiadających o Polakach, którzy zginęli za ratowanie Żydów.

Dramatyczna rekonstrukcja życia w Ciepielowie, mieście niedaleko Radomia, ze szczególnym uwzględnieniem relacji między Polakami i Żydami, osiąga punkt kulminacyjny w tragicznych wydarzeniach z dnia 6 grudnia 1942, których 70-tą rocznicę obchodzimy w tym roku. Film zawiera wywiady z naocznymi świadkami życia na wsi przed wojną i podczas okupacji niemieckiej.


[źródło: mypis.pl]

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×