W roku szkolnym 2025/2026 uczniowie i rodzice muszą przygotować się na znaczące zmiany w organizacji ferii zimowych. Ministerstwo Edukacji wprowadza nowy system, który ma uporządkować zimowy wypoczynek dzieci i młodzieży. To największa reforma organizacji ferii od lat.
Koniec z nakładaniem się terminów
Najważniejszą zmianą jest całkowite rozdzielenie poszczególnych tur ferii. W przeciwieństwie do lat ubiegłych, gdy województwa z różnych tur częściowo pokrywały się terminami, od 2026 roku każda grupa województw będzie miała swój wyłączny okres wypoczynku. Pierwsza tura rozpocznie się 19 stycznia i potrwa do 1 lutego, druga od 2 do 15 lutego, a ostatnia od 16 lutego do 1 marca.
W pierwszej turze z zimowego odpoczynku skorzystają uczniowie z województw: mazowieckiego, pomorskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Druga tura obejmie województwa: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, zachodniopomorskie, małopolskie i opolskie. Ostatnia tura przypadnie województwom: podkarpackiemu, lubelskiemu, wielkopolskiemu, lubuskiemu i śląskiemu.
Kolejną istotną zmianą jest wprowadzenie rotacyjnego systemu przydziału terminów. Oznacza to, że województwa nie będą już przypisane na stałe do konkretnych tur, jak to miało miejsce dotychczas. W kolejnych latach szkolnych terminy ferii dla poszczególnych regionów będą się zmieniać według ustalonego schematu rotacji.
2025. Ostatnie ferie w starym systemie
Zanim nowe zasady wejdą w życie, w roku szkolnym 2024/2025 ferie odbędą się jeszcze według dotychczasowego systemu czterech zazębiających się tur. Rozpoczną się 20 stycznia dla województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego, a zakończą 2 marca dla województw lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Mazowieckie ma ferie w dniach 3-16 lutego 2025 r.
Ferie zimowe 2026 w nowym systemie
Nowy system, choć bardziej uporządkowany, może stanowić wyzwanie dla branży turystycznej i rodziców. Organizatorzy zimowego wypoczynku będą musieli dostosować swoją ofertę do nowego układu terminów. Rodzice z kolei powinni z wyprzedzeniem planować urlopy, biorąc pod uwagę, że w kolejnych latach terminy ferii dla ich województwa mogą się zmieniać.
Jednocześnie eksperci podkreślają, że rozdzielenie tur może przynieść korzyści w postaci mniejszego tłoku w popularnych miejscowościach turystycznych i potencjalnie korzystniejszych cen w okresach przejściowych między turami. Do wprowadzenia nowych zasad pozostał jeszcze ponad rok, co daje wszystkim zainteresowanym czas na dostosowanie się do nadchodzących zmian. Eksperci zalecają jednak, by już teraz brać pod uwagę nowy harmonogram przy planowaniu dalszych wyjazdów zimowych.