eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Etnosakralia Kurpiowskie 2018: Koncert grupy T/Aboret w MKK [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 5509
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Dziś w myszynieckiej bazylice koncertem inauguracyjnym oficjalnie rozpoczęto Etnosakralia Kurpiowskie 2018. W ostrołęckim Muzeum Kultury Kurpiowskiej odbył się drugi z kilku koncertów zaplanowanych w ramach projektu.

Tegoroczne Etnosakralia to łącznie osiem koncertów odbywających się od 20 maja do 3 czerwca. Organizatorem wszystkich tych wydarzeń jest Fundacja Rozwoju Kultury Muzycznej na Kurpiach Etno-Klasyka. Ideą organizatorów jest zestawianie muzyki ludowej, szczególnie tej związanej z regionem Puszczy Kurpiowskiej z muzyką klasyczną, a także improwizowaną. Jest to kolejna edycja festiwalu, będącego bezpośrednią kontynuacją cieszących się dużą popularnością "Ostrołęckich Dni Organowych", a od 2017 roku funkcjonującego w obecnej, znacznie poszerzonej formule.

W tegorocznej edycji odbędzie się 8 koncertów oraz 3 koncerty edukacyjne dla dzieci. Program Festiwalu ma na celu przybliżenie słuchaczom muzyki klasycznej przez umiejętne łączenie repertuaru klasycznego ze znaną lokalnemu odbiorcy muzyką regionu Kurpiowskiego, a także wartościowe przetwarzanie wątków tradycji kulturowej regionu we współczesne realizacje artystyczne. Muzyka kurpiowska zabrzmi w zestawieniu z renesansową polifonią wokalną, muzyką kaszubską oraz muzyką organową, a także w różnorodnych aranżacjach – na klawesyn, kwartet wokalny, organowo-perkusyjny duet, aż po etno-jazzowe improwizacje). Poza muzykami wywodzącymi się z regionu Puszczy Kurpiowskiej wystąpią wybitni młodzi artyści z całego kraju.

W Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce usłyszeliśmy dziś program zatytułowany "Hommage à Skierkowski" - etno-jazzowy koncert zespołu T/Aboret. W programie znalazły się improwizacje oraz kompozycje powstałe w oparciu o pieśni kurpiowskie spisane przez ks. W. Skierkowskiego.

Przed publicznością zaprezentowali się: Natalia Czekała - fortepian, śpiew; Karolina Matuszkiewicz - skrzypce, śpiew, gadulka, fidel płocka, suka biłgorajska; Jacek Mazurkiewicz – kontrabas; Krzysztof Guzewicz - dohola, tabla, cajon, udu, tonbak.

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×