Moto Safety Day, czyli wydarzenie promujące na Pomorzu kulturę jazdy, bezpieczeństwo na drodze oraz poszanowanie środowiska, po raz trzeci ze wsparciem Energi z Grupy ORLEN.
16. edycja Moto Safety Day odbędzie się 31 lipca w Gdyni na parkingu przy Polance Redłowskiej. Początek wydarzenia zaplanowany jest na godz. 11.00. Wstęp jest bezpłatny.
Skuteczne działania edukacyjne są niezwykle istotne w procesie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, dlatego Moto Safety Day od lat, łącząc naukę i zabawę, promuje odpowiednie postawy wśród jego uczestników w każdym wieku. Podczas tegorocznej edycji będzie można zapoznać się z programem „Mistrzowie w drodze”, zobaczyć działanie najnowszego symulatora jazdy 9D, symulację dachowania, a także wziąć udział w warsztatach udzielania pierwszej pomocy oraz pokazie montażu fotelików i poprawnego zapinania pasów. W wydarzeniu weźmie udział również Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, którego przedstawiciele będą edukowali uczestników w miasteczku ruchu drogowego. Przewidziane są także liczne atrakcje dla najmłodszych.
Środowisko
W ostatnich latach istotnym aspektem Moto Safety Day stała się również elektromobilność oraz edukacja w zakresie dbałości o środowisko oraz redukcji hałasu, które będą promowane także podczas tegorocznej edycji wydarzenia.
Energa z Grupy ORLEN od lat wdraża rozwiązania, które mają na celu poprawę stanu środowiska naturalnego. Poczynając od nieustannie rozwijanych odnawialnych źródeł energii, poprzez stosowanie zasad zrównoważonego rozwoju i poszanowania bioróżnorodności, kończąc na zaangażowaniu na rzecz edukacji ekologicznej i inicjatyw prośrodowiskowych.
Proekologiczne rozwiązania spółka wprowadza również na drogach między innymi systematycznie modernizując oświetlenie uliczne. Dotychczasowe oprawy sodowe lub rtęciowe, które są energochłonne i charakteryzują się niską wydajnością, zostają zastąpione energooszczędnymi oprawami LED. Dzięki wymianie opraw przeprowadzonej przez Energę Oświetlenie w roku 2020 oraz pierwszej połowie roku 2021, emisja dwutlenku węgla zmniejszyła się łącznie o ponad 9 tys. ton rocznie. W samej Gdyni emisja CO2 została zmniejszona o ponad 1,7 tys. ton rocznie.
Elektromobilność
Z roku na rok rośnie zainteresowanie ekologiczną alternatywą dla tradycyjnych aut. Do rozwoju elektromobilności niezbędna jest odpowiednio gęsta infrastruktura stacji ładowania. Rozbudowana sieć da kierowcom pewność, że będą mogli bezpiecznie i pewnie przemieszczać się nie tylko w obrębie miast, ale także pomiędzy nimi.
Grupa Energa jest pionierem w zakresie rozwoju elektromobilności w Polsce. W 2013 roku firma rozpoczęła realizację projektu „eMobility”, w ramach którego m.in. zainstalowano pilotażową infrastrukturę ładowania samochodów elektrycznych, testowano flotę pojazdów elektrycznych oraz prowadzono testy systemów IT zarządzających terminalami ładowania i flotą EV. Na przestrzeni lat firma zrealizowała wiele inicjatyw z samorządami i klientami biznesowymi.
Jedna z jej spółek zależnych, Energa Obrót, posiada 54 własnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Wyznaczona również została przez prezesa URE do pełnienia funkcji Operatora Ogólnodostępnych Stacji Ładowania dla urządzeń budowanych przez Energę Operatora w 8 miastach północnej i środkowej Polski. A już wkrótce stacje ładowania pojazdów elektrycznych Energi dołączą do sieci ORLEN Charge. Dzięki temu po skonfigurowaniu nowych urządzeń będzie ona obejmować ich łącznie ponad 400. Tym samym Grupa ORLEN stanie się liderem elektromobilności w Polsce pod względem infrastruktury ładowania.
Grupa Energa jako stacje ładowania samochodów elektrycznych wykorzystuje również oświetlenie uliczne. Energa Oświetlenie prowadzi pilotażowy projekt, który pozwala ładować pojazdy elektryczne, hulajnogi czy rowery ze stacji zainstalowanej bezpośrednio na słupie oświetleniowym. Pierwsze stacje tego typu powstają w Gdyni.
Program Moto Safety Day 2021: http://motosafetyday.pl/program/