Z roku na rok rośnie udział energii elektrycznej, pochodzącej z odnawialnych źródeł, a sprzedawanej klientom przez Energę Obrót, spółkę zależną Energi z Grupy ORLEN. W 2022 roku było to już ponad 40 proc., czyli o ponad 5 punktów proc. więcej niż rok wcześniej.
Właśnie opublikowany został coroczny raport odnośnie struktury paliw i innych nośników energii pierwotnej zużytej do wytworzenia energii elektrycznej sprzedanej przez Energę Obrót. Najnowsze dane pokazują, że coraz więcej energii pochodzi ze źródeł OZE, m.in. z energii wiatrowej (prawie 23%), wodnej (prawie 5,5%) czy słonecznej (ponad 7%) – łącznie to 40,22 proc. w strukturze paliw użytych do wytworzenia energii sprzedawanej przez spółkę. Jest to największy odsetek wśród czterech największych sprzedażowych spółek energetycznych. Szczegółowe dane dostępne są tu: https://www.energa.pl/dom/struktura-paliw/struktura-paliw-2022.html
W 2021 roku udział procentowy energii odnawialnej sprzedawanej przez spółkę z Grupy ORLEN wynosił 35,16 proc., a w 2020 roku – 32,69 proc.
Eko-oferta w portfolio spółki
Energa Obrót aktywnie dopasowuje swoją ofertę do trendów rynkowych, a także do potrzeb klientów. W portfelu spółki od 2021 r. jest oferta „Pakiet zielonej energii”, która ma na celu zachęcenie klientów indywidualnych do dbania o środowisko.
Decydując się na „Pakiet zielonej energii”, klient ma pewność, że wybiera prąd wolny od emisji gazów cieplarnianych, czyli w całości pozyskany przez elektrownie wodne, wiatrowe i słoneczne. Otrzymuje także certyfikat 100% zielonej energii na cały czas trwania oferty oraz pięć energooszczędnych żarówek.
W związku zieloną ofertą Energa Obrót będzie także sadzić las. Już niebawem pierwsze sadzonki drzew pojawią się w Borach Tucholskich, na terenie Nadleśnictwa Lipusz, które ucierpiało podczas nawałnicy w 2017 roku.
Działania zgodne ze Strategią Grupy ORLEN
Energa z Grupy ORLEN, jako część koncernu multienergetycznego, prowadzi działania wpisujące się w zaktualizowaną pod koniec lutego Strategię Grupy ORLEN do 2030, w której priorytetem są przedsięwzięcia zmierzające do rozwoju i wykorzystania odnawialnych źródeł energii, nisko- i zeroemisyjnych.
Warto dodać, że Energa jest jednym ze znaczących graczy w obszarze odnawialnych źródeł energii. Ok. 39% mocy zainstalowanej we wszystkich aktywach koncernu pochodzi z OZE. Grupa Energa rozwija też aktywnie ten obszar. W pierwszym półroczu tego roku uruchomione zostaną farmy fotowoltaiczne PV Wielbark (62 MW) oraz PV Gryf (ok.25 MW), a w planach jest m.in. budowa farmy PV Mitra (65 MW).